Konkurs – Julie Murphy

Date
sty, 20, 2016

 

Konkurs Zawsze możesz zadziwić siebie i światProblemy z nadwagą nie są nam obce, ale w Ameryce bywają prawdziwą plagą. Nikogo nie dziwi zawał serca z powodu tuszy, albo to, że otyli ludzie poruszają się samochodzikami dla niepełnosprawnych. Należy to zmienić czy może zaakceptować takie, jakim jest, wierząc, że nie sposób nic z tym zrobić? 

Niedawno umarła ukochana ciocia Willowdean – Lucy. Kobieta miała niecałe czterdzieści lat, a przyczyną jej przedwczesnej śmierci była nadwaga. Do tej pory Willow w życiu była dość szczęśliwa – posiadała najlepszą przyjaciółkę, kochała Dolly Parton, starała się akceptować siebie taką jaką była i nie przejmować się opinią innych. Śmieć Lucy jednak wszystko zmieniła. Okazało się, że była katalizatorem między Willow, a jej mamą, która żyje coroczną organizacją konkursu na Miss Niebieskiego Łubinu. Przekazywała jej wiele ważnych wartości. Gdy dziewczyna znajduje chłopaka, który naprawdę jej się podoba uznaje, że nie jest go warta i boi się żartów oraz docinków ze strony kolegów i koleżanek. Przez to staje się jeżem, który zaczyna kłuć najbliższe mu osoby, a one na te kolce nie są odporne. Kiedy pewnego dnia Willow w rzeczach cioci znajduje zgłoszenie do konkursu uznaje, że mimo nadwagi, na przekór wszystkim się zgłosi. Nawet jeżeli Lucy nie potrafiła się na to zdobyć.

Willow zdawała sobie boleśnie sprawę ze swojej nadwagi, ale nic z nią nie robiła. Udawała, że to jej nie przeszkadza, podczas gdy wcale tak nie było. Bez przerwy przeglądała się w oczach zawiedzionej matki, która w dzieciństwie bezskutecznie torturowała ją różnego rodzaju dietami. Nie potrafiła poradzić sobie samą ze sobą, chociaż miała twardy charakter i silną osobowość. Jej spojrzenie na świat zmieniła dopiero Millie – koleżanka ze szkoły z jeszcze większą nadwagą. Po drodze Willow popełniła jednak wiele błędów, których żałowała, ale nigdy nie próbowała w jakiś widoczny sposób naprawić.

Powieść jest niebanalna. Porusza bardzo ważne tematy, ociera się o problemy chyba wszystkich nastolatek świata. Samoakceptacja w życiu jest niezwykle ważna. Bez niej nie uda się zaznać w życiu spełnienia. Bohaterki powieści „Konkurs” starają się udowodnić, że nie są gorsze od rówieśników. Chcą dowieść swojej wartości. Również ścieżka fabularna powieści została ciekawie poprowadzona. Spodziewałam się banałów, a otrzymałam przemyślaną, nieprzewidywalną akcję.

Chociaż główna bohaterka bywa momentami nieznośnie irytująca, to powieść czyta się bardzo przyjemnie. Jest dobrze i konkretnie napisana. Julie Murphy wyraźnie wie co chce przekazać czytelnikom i stawia to na pierwszym planie. „Konkurs” to niezwykle mądra i zarazem przyjemna książka. Idealna lektura dla licealnej młodzieży, ale nie tylko. Myślę, że każdy, niezależnie od wieku, będzie potrafił odnaleźć w niej cząstkę siebie.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Amber

Amber-logo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  wiktoria

  20 stycznia 2016

  Opis bardzo ciekawy przeczytałabym tę książkę może dowiedziałabym się trochę więcej o tym problemie 🙂 pozdrawiam cieplutko

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »