Koncept

Date
lip, 05, 2014

konceptCzy istnieje osoba, która nie lubiłaby zabawy w kalambury? To nieodłączny towarzysz wielu szalonych imprez. Dzięki grze “Koncept” zabawa trafiła na nowy poziom. Tym razem zamiast rysować lub pokazywać wybrane hasła, gracze składają, przy pomocy znaczników i kolorowej planszy, przeróżnej trudności rebusy.

Polskim wydawcą gry jest firma Rebel, projektantami są Gaëtan Beaujannot i Alain Rivollet, a graficzne opracowanie “Konceptu” wykonali Éric Azagury i Cédric Chevalier. Nie są to ich pierwsze opracowania, a poprzednie projekty odnosiły sukcesy i cieszyły się popularnością na całym świecie. To samo powiedzieć można o planszowej wersji kalamburów. Sama gra jest przecież klasyką, porównywalną do Scrabbli czy Eurobiznesu. Jednocześnie stanowi jednak miłą odmianę, przynosi powiew świeżości i innowacyjnego działania.

Gdy nie masz zdolności plastycznych i Twoje rysunki niekoniecznie przypominają to co chciałeś przekazać, a pokazywanie wydaje Ci się po prostu śmieszne, gra “Koncept” jest idealnym pomysłem dla Ciebie. Rozgrywkę toczyć można na trzech poziomach trudności. pojawiają się w niej bardzo łatwe hasła, takie jak na przykład “Słoń”, którego pokazać można przy pomocy trzech znaczników – “zwierzę”, “duży” i “szary”, ale również i niezwykle trudne, abstrakcyjne zdania lub nazwiska sławnych osób. Ogromnej wyobraźni zarówno od pokazującego hasło jak i od zgadującej publiczności wymagało będzie przedstawienie chociażby zdania “Piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami” albo “Luke, jestem twoim ojcem”.

Gra została dobrze pomyślana i zaprojektowana. Rozgrywka z pewnością sprawi wiele radości, a gracze bez trudu będą potrafili się w nią zaangażować. Haseł jest mnóstwo (aż 990) i na każdym poziomie trudności wymagają dużej wyobraźni i zdolności abstrakcyjnego myślenia. Nawet gdy w grze uczestniczy się często, nie sposób wszystkich nauczyć się na pamięć. Hasła obejmują różne dziedziny, a pojedyncza karta zawiera po trzy pomysły z każdego poziomu trudności (niebieski – łatwy, czerwony – trudny, czarny – mistrzowski). Są one na tyle zróżnicowane, że nie istnieje osoba, która nie znalazłaby czegoś dla siebie.

Zasady “Konceptu” są bardzo intuicyjne, a twórcy wręcz zachęcają do tworzenia na przykład własnej punktacji. Przy trudniejszych hasłach pokazujący musi potwierdzać lub zaprzeczać, bo niekiedy przedstawienie zagadnienia jest tak trudne, że zgadywać można by było całą noc. Zwłaszcza gdy ktoś nie jest doświadczonym graczem. Głupoty, które czasami podczas takiego zgadywania powstają niejednokrotnie wywołują wesoły śmiech. Przykładowo hasło “Coś tu śmierdzi” jest bezbłędne. Wyraźnie można zauważyć również jak różnią się od siebie sposoby myślenia poszczególnych uczestników zabawy.

Bardzo dobre, estetyczne i przyjazne wykonanie gry zapewnie przyjemną rozgrywkę. Jest to pozycja idealna dla osób, które nie mają czasu na dłuższe przygotowania, a chcą zapewnić swoim przyjaciołom ciekawą, inteligentną i pełną humoru zabawę. Nie powoduje również tak wielkich oporów jak klasyczna gra w kalambury, która źle wpływa na mniej odważne osoby, wstydzące się swoich zdolności artystycznych lub obawiające się śmieszności pokazywania. Gra nadaje się dla grupy od kilku do kilkunastu osób. Gwarantuje doskonałą pomoc w stworzeniu świetnej rozrywki. Cała reszta zależy jedynie od zaangażowania potencjalnych graczy. “Koncept” to gra, którą z przyjemnością mogę wszystkim polecić – niezależnie od zainteresowań, płci czy wieku. Sądzę, że spodoba się każdemu!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Rebel

logo_rebel_www_wydawnictwa

concept-play

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Koralina

  7 czerwca 2021

  słyszałam o tej grze, ale nie miałam okazji grać. Musze spróbować, bo bardzo lubię takie rozgrywki

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »