Kolor róż – Krystyna Mirek

Date
paź, 27, 2023

Kolor róż

„Kolor róż” Krystyny Mirek to powieść, która z niezwykłą delikatnością i czułością wprowadza czytelnika w świat dziewiętnastowiecznej szlachty, owiany aurą romantyzmu, tajemnicy i prawdziwych ludzkich uczuć. Jest to drugi tom Sagi Dworskiej, w którym główne role odgrywają Julianna i Dominik — postacie znane czytelnikowi z pierwszej części sagi, która nosiła tytuł „Zapachu bzów”.

Zarys fabuły

Powieść skupia się na delikatnie rozwijającej się miłości między Julianną a Dominikiem. Autorka z niezwykłą umiejętnością portretuje subtelne uczucia, nieświadome pragnienia, a także wewnętrzne konflikty głównych bohaterów, prowadząc czytelnika przez zawiłe ścieżki ludzkich serc. Julianna, przedstawiona jako postać silna, niezależna i pełna pasji, jest kobietą, która swoją przyszłość wyobraża sobie inaczej niż wiele innych kobiet z jej epoki. Nie pragnie pośpiesznego małżeństwa, choć kandydatów do jej ręki nie brakuje. Marzy o tym, by idąc śladami swojej babci, pomagać innym, leczyć, być wsparciem dla potrzebujących. Dominik, mimo swojej pozycji parobka, sprawia wrażenie osoby, która kryje w sobie wiele tajemnic i nieujawnionych historii. Jego postawa, styl bycia, a nawet wyrafinowany sposób wyrażania się, wydają się niestandardowe, jak na kogoś z jego klasy społecznej.

Moja opinia i przemyślenia

Krystyna Mirek wykreowała świat pełen barw, emocji, silnych kobiecych postaci oraz fascynujących tajemnic i intryg. Mimo, że niektóre elementy wydają się dość przewidywalne, a niektóre wątki były już obecne w pierwszej części sagi, „Kolor róż” oferuje przyjemną lekturę, która pozwala na chwilę oderwać się od codzienności i zanurzyć w intrygującym świecie przeszłości. Historia Julianny i Dominika jest nie tylko opowieścią o miłości, ale także o osobistych wyborach, poszukiwaniu swojej drogi oraz przekraczaniu społecznych norm i oczekiwań. To także powieść o wewnętrznym konflikcie, dążeniu do realizacji własnych pasji i pragnień, mimo przeciwności losu i oburzeniu otoczenia.

Jednak, mimo wielu zalet powieści, są też aspekty, które nie do końca mi się podobały. Wątek głównego konfliktu oraz postać jednego z antagonistów wydają się nieco niewyraźne i nie do końca mnie przekonały. Również niektóre wybory autorki w kwestii rozwoju fabuły wzbudziły we mnie mieszane uczucia. Nie są to jednak mankamenty, które miałyby przekreślić całą, bardzo dobrą w odbiorze, powieść. 

Podsumowanie

„Kolor róż” to powieść, która z pewnością przyciągnie miłośników historii romantycznych, którzy lubią poczytać o rodzinnych tajemnicach i życiu szlacheckim w XIX wieku. Uważam, że książka Krystyny Mirek jest godna polecenia jako ciepła, pełna uczucia i tajemnic opowieść, która pozwala na nostalgiczne zanurzenie się w odległych, ale fascynujących czasach.

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Większy kawałek nieba – Krystyna Mirek

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

16 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Malwina

  6 listopada 2023

  Moja ciocia byłaby zachwycona tą książką, muszę jej polecić 😉

 2. Odpowiedz

  Anna

  3 listopada 2023

  Dziewiętnastowieczna historia na pewno pobudza wyobraźnię 😊

  • Odpowiedz

   Vicky

   5 listopada 2023

   Historyczne romanse to świetna alternatywa dla współczesnych, często niezwykle powtarzalnych.

   • Odpowiedz

    Anna

    6 listopada 2023

    Tak, pozwalają poznać inne realia, może nawet spojrzeć z dystansem na naszą rzeczywistość

 3. Odpowiedz

  dyedblonde

  2 listopada 2023

  oj nie nie dla mnie ta ksiązka 🙂 choć inne propozcyje tej autorki mogłabym sobie przeczytać!

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 listopada 2023

   Rozumiem, że każda książka nie jest dla wszystkich, ale fajnie, że jesteś otwarta na inne prace autorki.

 4. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  30 października 2023

  Jeszcze nie czytałam nic spod pióra tej autorki, choć jest z czego wybierać. Może zacznę od tej pozycji?

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 listopada 2023

   Często pierwsza przeczytana książka potrafi zachęcić do dalszego poznawania dorobku pisarza. Miłej lektury!

 5. Odpowiedz

  Irena

  28 października 2023

  Książka jeszcze przede mną, ale czasami lubię zanurzyć się w innych czasach i wraz z bohaterami przeżywać rodzące się uczucie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 listopada 2023

   Czasami książki są jak wehikuł czasu, pozwalające nam przenieść się w inny wymiar i doświadczyć różnorodnych emocji wraz z bohaterami. Mam nadzieję, że ta historia spełni Twoje oczekiwania i dostarczy wielu wrażeń.

 6. Odpowiedz

  Martyna K

  28 października 2023

  Uwielbiam sięgać po kolejne wydania tej autorki. To jest naprawdę bardzo ciekawe.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 listopada 2023

   To wspaniałe, że jesteś wierną czytelniczką tej autorki.

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  28 października 2023

  Przyznam, że teraz tak dużo nieco ponurego dzieje się w moim świecie, że chętnie weszłabym w inny, jak najbardziej mogłabym się cofnąć w czasie z przygodą czytelniczą.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 listopada 2023

   Czasem literatura oferuje nam schronienie i odskocznię od rzeczywistości, a podróż w czasie za pomocą książek to jedna z najpiękniejszych ucieczek.

 8. Odpowiedz

  Zuzanna

  28 października 2023

  O książkach Krystyny Mirek czytałam wiele dobrego, ale do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z jej twórczością.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 listopada 2023

   Krystyna Mirek ma wielu wiernych czytelników i cieszę się, że jej książki budzą Twoje zainteresowanie. To może być dobry moment na to, abyś dała jej twórczości szansę. Być może zaczniesz od którejś z jej najbardziej lubianych powieści?

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły