Klątwa rock and rolla – Michele Primi

Date
gru, 06, 2012

klatwa-rock-and-rolla-b-iext12192969„Muzyka, jak każda forma sztuki, żyje nawet po śmierci”. Rock and roll (czyli po polsku „kołysać się i kręcić”) to podstawowa forma, rozpoczynająca wszelkiego typu rockowe gatunki muzyczne. Podobno sam termin powstał w 1951 roku. Muzycy, piosenkarze, którzy żyją rockiem, kojarzą nam się zazwyczaj z dość nieciekawym stylem życia. Czerń, narkotyki, pijaństwo, seks i niekończące się imprezy. Na dodatek, jak udowodniła historia, niewiele sławnych, utalentowanych gwiazd, dożywa starości. Czy to naprawdę muzyka tak wpływa na ludzi?

Książka „Klątwa rock and rolla” to historia kilkudziesięciu gwiazd rocka, od Roberta Johnsona, który umarł w rok przed rozpoczęciem się II wojny światowej, począwszy, poprzez sławy takie jak Elvis Presley czy Kurt Cobain, aż na zmarłych niedawno Amy Winehouse oraz Whitney Houston, skończywszy. Każda ze zmarłych sław ma w albumie swoje własne kilka stron, ze zdjęciami oraz krótką historią życia i śmierci. W książce pojawiają się również wycinki z pierwszych stron gazet. „Gdy umrę, chcę, żeby ludzie grali moją muzykę” powiedział Jimi Hendrix i rzeczywiście – mimo, że gwiazdy rocka odeszły, my ciągle o nich pamiętamy, gdy tylko usłyszymy jakąś znajomą piosenkę.

Co takiego niesie ze sobą sława? Upojenie i szczęście, a może samotność i wyobcowanie? Brak zrozumienia? Nie każdy bohater albumu był w życiu nieszczęśliwy. Niektórzy po prostu mieli pecha. Inni jednak najprawdopodobniej zamieniliby się z miłą chęcią ze spokojnie żyjącą w małym miasteczku, zwyczajną osobą, która ma swoją ukochaną drugą połowę, niewielki domek na przedmieściach, psa i kilkoro dzieci. Osiągnąwszy niezwykłą sławę, później wcale nie pragnęli takiego życia. W innych natomiast przypadkach, w pogoni za uwielbieniem tłumów, wykańczali się psychicznie oraz fizycznie. Michele Primi opisuje to wszystko krótko i dosadnie, w doskonale skomponowanym przesłaniu.

Nie tylko treść, ale i samo wydanie albumu jest jak najbardziej godne uwagi. Już okładka – ozdobiona wycinkami z gazet – przyciąga wzrok. Do tego jest elegancka, twarda i lakierowana. W środku książka wcale nie prezentuje się gorzej. Zdjęcia – zarówno kolorowe jak i czarnobiałe – ciekawe artykuły, estetycznie wpasowane w tło fragmenty czasopism (oczywiście w języku angielskim). Powiedziałabym, że album, to śmierć, nieszczęście i dobra muzyka, w naprawdę niezwykłej oprawie.

Książka jest ciekawa, ładnie wydana i moim zdaniem jak najbardziej godna polecenia. Autorowi udało się pozbierać co ciekawsze fragmenty i poskładać je w jedną, spójną całość. Myślę, że taka lektura spokojnie może zaspokoić fascynację gwiazdami rocka. Jest również dobrym pomysłem na prezent dla miłośników zarówno tego gatunku, jak i po prostu różnego rodzaju sensacji.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu G+J

gj

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »