Kaleidos Junior

Date
kwi, 25, 2016

kaleidos_3d.499255.800x0Szukasz gry, która rozwinie u dzieci spostrzegawczość i pomoże im rozwiązywać zadania w wyznaczonych ramach czasowych? Doskonale trafiłeś! „Kaleidos Junior” to projekt skierowany właśnie do Ciebie!

Wiek: 4+

Liczba graczy: 2-12

Czas gry: ok. 20 minut

Cel gry

Zwycięzcą – poza ostatnim poziomem gry – zostaje osoba, która jako pierwsza prawidłowo rozmieści wszystkie swoje znaczniki. Nie wydaje mi się jednak by w rozgrywce chodziło o to by wygrać. To raczej dość żywiołowa zabawa, w której ważnym elementem jest spostrzegawczość, a z pewnością rozgrywka wpływa na jej rozwój u najmłodszych graczy.

kal1

Strona wizualna

Gra mieni się setkami barw (dosłownie), a grafiki w niej to składowisko ogromnej ilości drobnych elementów. W tym chaosie jednak jest wyraźny, zamierzony cel, a stworzenie takich misz-maszowych ilustracji posiada nieco głębszy sens.

Instrukcja do „Kaleidos” jest wielojęzyczna. Polska część podzielona została według poziomów trudności, jest zwięzła, prosta i dobrze ułożona. Sama gra jednak nie została dostosowana do naszego rodzimego języka (na przykład na kole z literkami umieszczone jest „v”, albo chociażby samo „h” dla którego niewiele elementów gracze są w stanie znaleźć – szczerze mówiąc dziecko nie było w stanie znaleźć ani jednego). Nie stanowi to jednak tak naprawdę poważnej wady, proponuję po prostu przeskoczyć te literki lub ze starszymi dziećmi pobawić się w rozgrywkę w języku angielskim.

Elementy gry są wykonane starannie. Żetony są z przezroczystego plastiku, plansze są sztywne, a koło lekkie w użyciu i proste do składania. Dla najmłodszych już sama klepsydra stanowi dodatkowo element dobrej zabawy.

kal5

Przygotowanie rozgrywki

Rozdajemy znaczniki, których ilość jest uzależniona od wieku graczy. Na środku stołu kładziemy koło, obok którego stawiamy klepsydrę. Każda osoba otrzymuje planszę z tym samym numerem (są w czterech, różnych kolorach). Gdy chcemy zagrać w większym gronie można utworzyć drużyny.

kal4

Przebieg gry

Rozgrywka, pod względem trudności, podzielona została na trzy poziomy.

Poziom 1: gra według kategorii

Gracz, który kręci kołem może wybrać kategorię bezpośrednio wskazaną przez strzałkę lub jedną z kategorii obok. Następnie odwracamy klepsydrę – w momencie gdy przesypie się piasek kończy się czas na znajdowanie przedmiotów. Do tego czasu gracze mają za zadanie odnalezienie jak największej ilości pasujących do kategorii elementów (nie mogą się one powtarzać). Gdy przesypie się piasek wybierane są nowe ilustracje. Gra toczy się dopóki jeden z graczy nie zużyje wszystkich swoich żetonów.

Poziom 2: gra według liter

Rozgrywka toczy się bardzo podobnie tym razem jednak pod uwagę bierzemy wskazaną przez strzałkę literę, a na planszy szukamy zaczynających się na nią wyrazów.

Poziom 3: gra z ołówkiem i papierem 

W tym wariancie gry żetony nie będą potrzebne. Znalezione elementy gracze zapisują na kartkach. Gdy czas się skończy uczestnicy kolejno odczytują zapisane przez siebie słowa otrzymując po jednym punkcie za słowo, które powtórzyło się u innych graczy lub 3 punkty gdy byli jedynymi, którzy je zapisali.

kal3

Wrażenia

Nie od dzisiaj wśród najmłodszych popularne są książeczki polegające na znalezieniu na kolorowych ilustracjach dobrze ukrytych postaci. Dzieci uwielbiają tego typu zadania i miały one juz setki swoich wariacji. „Kaleidos” jednak jest nieco inne. To jakby ewolucja popularnej zabawy,  która została rozbudowana do granic możliwości, a dodatkowo jeszcze wprowadza element rywalizacji. My podczas grania po prostu doskonale się bawiłyśmy.

kal2

Podsumowanie

Gra jest świetna i to pod każdym względem. Rozgrywka bez trudu wciągnie bystre dzieciaki, które uwielbiają podejmować coraz to nowe wyzwania. Ilustracje natomiast zostały gruntownie przemyślane i doskonale przygotowane. Dodatkowo gra posiada elementy nie tylko rozrywkowe, ale także i rozwojowo-dydaktyczne. Gdybym w tym momencie miała sprawić prezent dziecku w wieku 5-8 lat z pewnością gra „Kaleidos Junior” znalazłaby się na szczycie mojej listy.

Dziękuję!

logo_rebel_www_wydawnictwa

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »