Jeśli zostaniesz – Courtney Cole

Date
cze, 22, 2016

jeslizostanieszBardzo lubię cykl wydawniczy gatunku new adult wydawnictwa Amber. Ukazuje się w nim wiele, niezbyt obszernych książek, spod pióra różnych autorów, wszystkie jednak poruszające tą samą tematykę. Zagubieni w swojej przeszłości ludzie, niegrzeczni chłopcy, miłość, która przynosi ocalenie. Są to lekkie, porywające lektury, zawsze sprzedawane w przystępnych cenach. Idealne książki na leniwe, wakacyjne dni.

Pax nie potrafi sobie poradzić z własną przeszłością, a ukojenia szuka w narkotykach i seksie. Kiedy jednak w jego życiu pojawia się Mila, dziewczyna o duszy artystki, postanawia się zmienić. Uda mu się to jednak jedynie wtedy, kiedy pożegna się z błędami przeszłości i zrozumie, że powinien chcieć zmienić się nie dla niej, a dla samego siebie.

Przyznam szczerze, że powieść niestety nie znajdzie się w czołówce gatunku. Jest raczej przeciętna. Historia jest wciągająca, ale napisana bez polotu. Autorce zabrakło najwyraźniej umiejętności wzbudzania w czytelnikach silnych uczuć. Nawet sam Pax nie jest jednym z tych cudownych, złych chłopców, za którymi szaleją wszystkie dziewczyny. W jego kreacji również zabrakło „tego czegoś”.

W książce nie brakuje natomiast ostrych słów oraz scen rodem z kryminałów. Courtney Cole nie przejmuje się cenzurą. Myślę, że kiedy wybrało się tematykę związaną ze środowiskiem narkotykowym to raczej można ten fakt potraktować jako pozytywną cechę. Akcja z pewnością stawia powieść w dobrym świetle – chociaż nie ma tu tylu emocji ile zazwyczaj pojawia się w tego typu lekturach, to jednak wstrząsających wydarzeń z pewnością pisarka czytelnikom nie poskąpiła.

Dodatkowo w fabule poruszone zostały istotne społecznie kwestie takie jak uzależnienie od narkotyków, alkoholu czy rozmycie się więzi rodzinnych. Pisarka stara się pokazać jak poczucie winy może zniszczyć od wewnątrz człowieka. Nie pozostawia jednak wątpliwości – każdy zasługuje na drugą szansę i dla każdego jest jakaś nadzieja.

„Jeśli zostaniesz” to powieść, którą mogę polecić wielbicielom gatunku, jeżeli jednak po tego typu książki sięgasz jedynie sporadycznie to szczerze przyznam, że nie warto marnować na nią czasu. Są inne, znacznie bardziej warte uwagi tytuły. Powieść wciąga, jest niewymagająca i lekka (zarówno w noszeniu jak i w czytaniu). Lektura będzie idealna na leniwe, wakacyjne dni, do czytania podczas wylegiwania się na słoneczku czy po prostu do zabrania ze sobą w wakacyjną podróż.

Dziękuję!

zlotblogerĘw

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Marlena

  23 czerwca 2016

  JA z chęcią przeczytam ale wydaje się być ciekawa

 2. Odpowiedz

  eventhan

  22 czerwca 2016

  Wspaniała! 🙂
  Chętnie przeczytam :))

 3. Odpowiedz

  Patrycja

  22 czerwca 2016

  Na przeciętne książki nie ma co tracić czasu, bo w gatunku jest wiele lepszych, które aż proszą, bym je poznała. 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 czerwca 2016

   Też jestem tego zdania, ale opinie bywają rzeczą subiektywną, więc dla kogoś może to być arcydzieło 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły