Jeśli zostaniesz – Courtney Cole

Date
cze, 22, 2016

jeslizostanieszBardzo lubię cykl wydawniczy gatunku new adult wydawnictwa Amber. Ukazuje się w nim wiele, niezbyt obszernych książek, spod pióra różnych autorów, wszystkie jednak poruszające tą samą tematykę. Zagubieni w swojej przeszłości ludzie, niegrzeczni chłopcy, miłość, która przynosi ocalenie. Są to lekkie, porywające lektury, zawsze sprzedawane w przystępnych cenach. Idealne książki na leniwe, wakacyjne dni.

Pax nie potrafi sobie poradzić z własną przeszłością, a ukojenia szuka w narkotykach i seksie. Kiedy jednak w jego życiu pojawia się Mila, dziewczyna o duszy artystki, postanawia się zmienić. Uda mu się to jednak jedynie wtedy, kiedy pożegna się z błędami przeszłości i zrozumie, że powinien chcieć zmienić się nie dla niej, a dla samego siebie.

Przyznam szczerze, że powieść niestety nie znajdzie się w czołówce gatunku. Jest raczej przeciętna. Historia jest wciągająca, ale napisana bez polotu. Autorce zabrakło najwyraźniej umiejętności wzbudzania w czytelnikach silnych uczuć. Nawet sam Pax nie jest jednym z tych cudownych, złych chłopców, za którymi szaleją wszystkie dziewczyny. W jego kreacji również zabrakło „tego czegoś”.

W książce nie brakuje natomiast ostrych słów oraz scen rodem z kryminałów. Courtney Cole nie przejmuje się cenzurą. Myślę, że kiedy wybrało się tematykę związaną ze środowiskiem narkotykowym to raczej można ten fakt potraktować jako pozytywną cechę. Akcja z pewnością stawia powieść w dobrym świetle – chociaż nie ma tu tylu emocji ile zazwyczaj pojawia się w tego typu lekturach, to jednak wstrząsających wydarzeń z pewnością pisarka czytelnikom nie poskąpiła.

Dodatkowo w fabule poruszone zostały istotne społecznie kwestie takie jak uzależnienie od narkotyków, alkoholu czy rozmycie się więzi rodzinnych. Pisarka stara się pokazać jak poczucie winy może zniszczyć od wewnątrz człowieka. Nie pozostawia jednak wątpliwości – każdy zasługuje na drugą szansę i dla każdego jest jakaś nadzieja.

„Jeśli zostaniesz” to powieść, którą mogę polecić wielbicielom gatunku, jeżeli jednak po tego typu książki sięgasz jedynie sporadycznie to szczerze przyznam, że nie warto marnować na nią czasu. Są inne, znacznie bardziej warte uwagi tytuły. Powieść wciąga, jest niewymagająca i lekka (zarówno w noszeniu jak i w czytaniu). Lektura będzie idealna na leniwe, wakacyjne dni, do czytania podczas wylegiwania się na słoneczku czy po prostu do zabrania ze sobą w wakacyjną podróż.

Dziękuję!

zlotblogerĘw

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Marlena

  23 czerwca 2016

  JA z chęcią przeczytam ale wydaje się być ciekawa

 2. Odpowiedz

  eventhan

  22 czerwca 2016

  Wspaniała! 🙂
  Chętnie przeczytam :))

 3. Odpowiedz

  Patrycja

  22 czerwca 2016

  Na przeciętne książki nie ma co tracić czasu, bo w gatunku jest wiele lepszych, które aż proszą, bym je poznała. 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 czerwca 2016

   Też jestem tego zdania, ale opinie bywają rzeczą subiektywną, więc dla kogoś może to być arcydzieło 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »