Jedyne wspomnienie Flory Banks – Emily Barr

Date
maj, 12, 2017

Lubię powieści z nietypowym zarysem fabularnym, a podróż do Arktyki śladem własnych wspomnień z pewnością do takich należy. Czy jednak „Jedyne wspomnienie Flory Banks” okazało się książką godną uwagi?

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”4F4F4F” ccolor=”238571″ bcolor=”1E7362″ bgcolor=”FFFFFF” cbgcolor=”B5FFE6″ bgcolorto=”C4FFEB” cbgcolorto=”7AFFD7″ mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]autor: Emily Barr
tłumaczenie: Ewa Pater
wydawnictwo: Bukowy Las
tytuł oryginału: The One Memory of Flora Banks
data wydania: 27 kwietnia 2017
ISBN: 9788380740808
liczba stron: 328[/stextbox]

Flora Banks nie pamięta, co robiła poprzedniego dnia. Właściwie jej ostatnie wspomnienia są z czasów, gdy miała dziesięć lat. Gdy ją poznajemy, dziewczyna ma siedemnaście lat i cierpi na amnezję następczą. Jej cała wiedza o własnym życiu ogranicza się do notatek, którymi się otoczyła. W końcu jednak nadchodzi moment, gdy wszytko się zmienia. Florze udaje się zapamiętać pocałunek z niewłaściwym chłopakiem, który na dodatek wyjeżdża. Czy podróż jego śladem to klucz do odzyskania wspomnień i samej siebie? A co jeżeli tylko sobie wyobraziła łączące ich uczucie?

Muszę przyznać, że powieść bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że będzie taka głęboka i szczera. To historia dziewczyny, która na każdym kroku musi walczyć z własną bezbronnością, bezradnością i zagubieniem. Ze wszystkich sił jednak stara się być odważna i cokolwiek by się nie stało chce zwyciężyć, by zmienić swoje dotychczasowe, pełne nieświadomości życie. Czasami jednak okazuje się, że największe problemy wynikają wcale nie ze złej woli, a z głębokiej troski i niepokoju.

Emily Barr miała niezwykle ciekawy, naprawdę zwariowany pomysł. W lekkim stylu pisze o poważnych sprawach. Mimo zarysu fabularnego powieść nie jest romansem. Gdyby książki były drzewami, ta rosłaby prosto i nie posiadała zbyt wielu odgałęzień. Jednak mimo swojej prostoty (a może właśnie dzięki niej) myślę, że przypadnie do gustu nastoletnim czytelnikom. Bardzo podobała mi się narracja i sądzę, że polubiłyśmy się z bohaterką. Flora to naprawdę sympatyczna, pełna wiary i determinacji, młoda osóbka. Poza tym, jak bardzo trzeba być szalonym by wyruszyć w samotną podróż na biegun północny? Nawet jeżeli się tego w ogólnie nie zapamięta…

Postać Flory jest intrygująca, a przemyślenia, które nasuwa lektura, mogą prowadzić do niezwykłych wniosków. Uważam, że to jedna z tych powieści młodzieżowych, na które warto zwrócić uwagę. By ją przeczytać starczy kilka chwil, by jednak przestać o niej myśleć potrzebne będą całe tygodnie. Polecam wszystkim tym, którzy mają ochotę przeczytać oryginalną, wciągającą, lekką, ale i zmuszającą do myślenia powieść. Sama natomiast z przyjemnością sięgnę po jakąś „dorosłą” książkę spod pióra Emily Barr.

Dziękuję!

[buybox-widget category=”book” ean=”9788380740808″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Edyta

  13 maja 2017

  Dobra historia. Smutna i taka prawdziwa. Znam osobiście osoby z takim problemem i wiem, że to kolosalnie trudne tak zmagać się z codziennością. Książka warta przeczytania.

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  13 maja 2017

  Wygląda naprawdę obiecująco 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »