Jak sprawdzić używany samochód przed dokonaniem zakupu?

Jak sprawdzić używany samochód przed dokonaniem zakupu?

Niektórzy z poszukiwań aut na rynku wtórnym, które sprzedawane są w okazyjnych cenach, utworzyli przynoszące zyski hobby. Takie osoby znają się na rzeczy i doskonale wiedzą, na co zwracać uwagę. Niestety przeciętny kierowca, który chce zmienić samochód, najczęściej może kierować się najwyżej (nie zawsze) dobrymi radami od znajomych i wiarą w dobre intencje sprzedającego. Czy jednak faktycznie tak jest? Otóż nie! W XXI wieku, dobie powszechnego dostępu do Internetu, mamy znacznie większe możliwości niż nam się wydaje, nawet jeżeli chodzi o zakup samochodu.  

Czy warto wydać pieniądze na raport historii pojazdu?

Cudownie jest mieć zaprzyjaźnionego mechanika, który gdy już znajdziemy wymarzone auto, pojedzie z nami, zabierając ze sobą skaner diagnostyczny. Dla większości osób jednak to tylko mrzonka. Poza tym nawet komputer pokazuje tylko aktualne błędy, a nie te, które na chwilę zostały zażegnane i mogą powrócić w najbliższej przyszłości. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zamówić raport historii pojazdu. Pokaże on nam między innymi czy samochód nie jest powypadkowy, czy nie został skradziony (sprawdzenie w bazach pojazdów poszukiwanych odbywa się w wielu krajach), dane z aukcji internetowych i portali internetowych, gdzie pojazd był prezentowany i wiele innych przydatnych informacji. By zamówić taki raport, wystarczy jedynie podać numer VIN. 

Czym jest numer VIN  

Numer VIN zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta w celu identyfikacji. Słowo pochodzi z angielskiego Vehicle Identification Number. W Polsce VIN potocznie nazywany jest numerem nadwozia. Składa się on z siedemnastu znaków, liter i cyfr. Można go znaleźć między innymi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeżeli sprzedawca jest uczciwy i nie ma nic do ukrycia, nie będzie miał żadnych obiekcji przed podaniem nam numeru VIN sprzedawanego samochodu.

Dlaczego warto skorzystać z serwisu Autobaza?

Jednym z miejsc, które udostępniają możliwość sprawdzenia historii pojazdu, jest strona autobaza.pl, która istnieje w sieci od dwudziestu lat. Myślę, że już sam fakt, że w tym roku obchodzone jest 20 lecie Autobaza, zachęca by skorzystać z ich usług. Niewiele stron może poszczycić się tak długim stażem. Dzięki przygotowanemu przez serwis raportowi dowiesz się, jaki jest faktyczny stan samochodu, który planujesz kupić i przede wszystkim, czy nie został skradziony. Niestety bardzo łatwo jest trafić na nieuczciwego sprzedawcę i najzwyczajniej w świecie nieświadomie pozwolić na to, by nas oszukał.  

Autobaza.pl Historia Pojazdu

Opinia o Autobaza

Strona Autobaza pozwala nam zajrzeć do historii raportu pojazdu, ale to nie wszystko. W serwisie można znaleźć również profesjonalne poradniki, zarówno w postaci artykułów, jak i youtub’owych tutoriali. Dzięki nim dowiedziałam się wszystkiego, co powinnam wiedzieć przed zakupem używanego auta, a wcale nie jest tego mało. Ciekawostką, o której nie każdy wie, jest również fakt, że jeszcze przed dokonaniem zakupu raportu, możemy dowiedzieć się, co w nim będzie i ile informacji na temat tego konkretnego auta posiada aktualnie Autobaza. Dopiero wówczas możemy podjąć świadomą decyzję, czy chcemy zakupić pełen raport. 

Sprawdź historię pojazdu (klik)

 

Na zakończenie

Kochani! Jestem bardzo ciekawa czy mieliście jakieś przygody podczas szukania samochodu z rynku wtórnego? My niedawno kupiliśmy Toyotę i przyznam, że jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. W poprzednie auto jednak trzeba było włożyć drugie tyle, ile samo kosztowało, a i tak posłużyło nam zaledwie przez kilka lat. Koniecznie opowiedzcie swoje historie w komentarzach! 

 

Przeczytaj również:

Zadbaj o samochód po zimie

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Justyna

  5 września 2021

  Szczerze powiedziawszy to jest dla mnie zupełnie obcy temat. Ale dzieki temu tekstowi poznałam juz trochę go.

 2. Odpowiedz

  Aga

  5 września 2021

  Stoję przed zmianą samochodu, więc z uwagą i zainteresowaniem przeczytałam ten wpis. Boję się, że trafię na jakąś wadę, o której pojęcia nie będę miała.

 3. Odpowiedz

  Lilianna Koziara

  5 września 2021

  Sprawdzenie samochodu przed zakupem jest naprawdę bardzo ważne Sądzę , że ja napewno sprawdziłabym podczas kupna.

 4. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  5 września 2021

  Warto sprawdzić historię pojazdu, by nie dać się naciąć nieuczciwemu sprzedawcy.

 5. Odpowiedz

  Motocykl

  6 września 2021

  Ale nie tylko samochodu, ja też sprawdzałem i motocykl który miał szkodę na 20k… Nie dziękuję, szkoda czasu nawet tam jechać.

 6. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  6 września 2021

  Przyznam, że nie zaprzątam sobie głowy tymi sprawami, to mój brat prowadzi całą naszą rodzinę w odpowiednim zakupie samochodów, w tym dokładnym poznawaniu ich historii. 🙂

 7. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  6 września 2021

  Nie kupuję samochodów z drugiej ręki. Warto sprawdzić historię pojazdu przed zakupem.

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 września 2021

   Wiadomo fajnie by było, gdyby każdy mógł sobie pozwolić na auto z salonu, ale niestety nasza rzeczywistość jest znacznie biedniejsza 😉

 8. Odpowiedz

  Koralina

  6 września 2021

  kwestiami samochodowymi zajmuje się mój mąż. Mi wystarczy, ze rozpoznam samochód na parkingu 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 września 2021

   Przyznam, że przy poprzednim aucie miałam z tym problemy (czarny Renault sedan).

 9. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  7 września 2021

  Zupełnie się nie znam na takich sprawach. Mój mąż się zajmuje wszystkim co jest związane z samochodem.

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS