Jak dbać o zęby?

Date
lut, 29, 2020

Jak dbać o zęby?

Od najmłodszych lat dzieci uczą się, jak ważną sprawą jest dbanie o zdrowie swoich zębów. Jeszcze przedszkolaki mają swoje pierwsze, miękkie szczoteczki i śpiewają wpadające w ucho piosenki, które zachęcają do mycia mlecznych ząbków. Nie na wszystko jednak mamy wpływ i czasami, jak to przy innych problemach zdrowotnych bywa, musimy wybrać się do lekarza. 

Stomatolog czy ortodonta?

Wbrew potocznemu mniemaniu, stomatologia jest szerokim działem medycyny, a praktykujący ją lekarze mają swoje znacznie węższe specjalizacje. Jedną z najpopularniejszych gałęzi jest stomatologia zachowawcza. To właśnie ją prawdopodobnie ukończył nasz lekarz pierwszego kontaktu. Do niego udamy się z bólem zęba czy po prostu na badanie profilaktyczne. Jeżeli jednak na przykład będziemy chcieli usunąć dokuczające nam zęby mądrości, z tą przypadłością już będziemy musieli udać się do chirurga. Ortodonta z kolei, ogólnikowo mówiąc, zajmuje się prezencją naszych zębów. Potrafi zdiagnozować i wyleczyć wady uzębienia. 

Leczenie zębów w ciąży

Pytanie o stan uzębienia usłyszy każda przyszła mama. Infekcje jamy ustnej mogą być przyczyną poważnych komplikacji ciąży, takich jak przedwczesny poród czy zakażenia wewnątrzmaciczne. To problem, którego nie można bagatelizować. Na szczęście wiele metod leczenia jest zupełnie bezpieczne dla naszego dzidziusia. Nie ma żadnego negatywnego wpływu na stan jego zdrowia. Istnieje jednak również cała lista zakazanych zabiegów, na których wykonanie trzeba będzie poczekać, aż maluszek przyjdzie na świat.  

Wady zgryzu u nastolatków

Żyjemy w czasach, kiedy dla młodych osób ogromnie ważna jest powierzchowność. I nawet jeżeli nasza córka lub syn nie zwracają na nią uwagi, to na pewno staną się ofiarami różnych negatywnych komentarzy i emocji, jeżeli będą w jakiś sposób odstawać od tego, co wśród współczesnych nastolatków uznane zostało za normę. Jest to smutne, ale prawdziwe. Nie na wszystko jako rodzice mamy wpływ, ale sądzę, że o pewne kwestie w razie potrzeby powinniśmy zdecydowanie zadbać. Jednym z takich problemów są wady zgryzu, czyli wcale nie taka rzadka przypadłość wśród młodych ludzi. Ceny aparatów na zęby nie są małe, ale w niektórych Specjalistycznych Centrach Ortodoncji, na przykład tutaj: https://www.ortolingwa.pl/ zakup można rozłożyć na raty bez dodatkowych opłat. Dla młodych osób to nie tylko kwestia urody, ale również zdrowia i dobrego samopoczucia. Myślę, że zawsze warto zainwestować w przyszłość swojego dziecka. 

Wybielanie zębów

Dbanie o to, by zęby były jak najbielsze to jeden z trendów współczesnego świata. Ponieważ jednak rośnie świadomość konsumencka, metody wybielania musiały w ciągu ostatnich lat ewoluować, by przestać kojarzyć się z czymś szkodliwym, co nie tyle poprawia nasz wygląd i samopoczucie, ile niszczy i osłabia zęby. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania profesjonalnego zabiegu (a jest ich cała lista, między innymi alergie czy palenie papierosów) to jedynym powikłaniem, jakiego powinniśmy się obawiać, jest nadwrażliwość na bodźce termiczne, która, jak się okazuje, występuje u ponad połowy pacjentów, którzy zdecydują się poddać zabiegowi. Moim zdaniem wybielanie zębów jest szczególnie ważne dla osób, które postanowiły rozstać się z paleniem. Niestety nie istnieje żadna inna metoda, która poprawiłaby wygląd zniszczonych przez papierosy zębów. 

A Wy, drodzy Czytelnicy, w jaki sposób dbacie o swoje zęby? Czy pilnowanie by były w doskonałym stanie jest dla Was priorytetową sprawą? 

Wpis zawiera link sponsorowany i zdjęcie ze stocka.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

22 komentarze

 1. Odpowiedz

  Katarzyna Hryniewicz

  6 marca 2020

  Od dziecka dbam o zęby, choć bardzo nie lubię dentysty czy ortodonty. Obecnie używam pasty z 99% składników roślinnych z kokosem lub eukaliptusem. Rano staram się też płukać jamę ustną olejem kokosowym lub sezamowym.

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 marca 2020

   Przyznam, że jeszcze nie słyszałam o takich metodach.

 2. Odpowiedz

  blogierka

  6 marca 2020

  Ja i zęby to historia naprawdę długa i skomplikowana i chyba nie starczłoby mi miejsca, żeby to tu opisać 😉

 3. Odpowiedz

  Artur Hert

  5 marca 2020

  To bardzo ważna kwestia i chyba najbardziej kosztowna. Dentyści kosztują sporo

 4. Odpowiedz

  krystynabozenna

  5 marca 2020

  O żeby trzeba dbać, bo później mamy kłopoty ze zdrowiem,
  nie ma to jak własne 🙂

 5. Odpowiedz

  Julka

  5 marca 2020

  O mamo, ja to bym sobie najchętniej wszystkie implanty wstawiła…

 6. Odpowiedz

  Marta

  5 marca 2020

  Ja mam bzika na tym punkcie, moje dzieci myją zęby od czasu jak miały jeszcze same dziąsła, obie regularnie odwiedzają dentystę i obie maja super zeby 🙂 nasza dentystka stawia moja siedmiolatke za wzór pacjenta – nie boi się, chętnie wpada na wizyty i nie ma żadnych ubytków 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 marca 2020

   Nas właśnie niedługo czeka pierwsze wizyta u dentysty, cały czas odkładana z powodu przewlekłego kaszlu córeczki.

 7. Odpowiedz

  Wiola

  2 marca 2020

  Zdecydowanie największe wydatki na zdrowie ,to były na stomatologa .

  • Odpowiedz

   Akacja

   3 marca 2020

   Zgadza się! Bo niby mamy państwową służbę zdrowia, ale stomatologa wybiera się zazwyczaj z własną praktyką.

   • Odpowiedz

    Vicky

    7 marca 2020

    W moim mieście na umowie z NFZ jest dobry lekarz, ale ma to też swoje konsekwencje. Zapisy tylko jeden dzień w miesiącu, przed otwarciem rejestracji kilometrowa kolejka.

 8. Odpowiedz

  aagnieszkaa1

  2 marca 2020

  Ja od czasu do czasu wybielam zęby Białą Perłą 🙂

 9. Odpowiedz

  Asia

  2 marca 2020

  Niby oczywiste, ale jednak warto o tym pisać.

 10. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  2 marca 2020

  ja niestety mam bardzo złe wspomnienia dotyczące dentystów. Nawet nie chodzi o strach tylko o partactwo…

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 marca 2020

   Niestety zdarza się i tak 🙁 Sama też miałam nieprzyjemność przetestować kilku dentystów, zanim trafiłam na takiego, który mi w 100% odpowiada.

 11. Odpowiedz

  Klaudia

  2 marca 2020

  Zawsze warto dbać o zęby.

 12. Odpowiedz

  Akacja

  2 marca 2020

  Jakoś nigdy nie zdecydowałam się na aparat i czasem tego żałuję.

 13. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  2 marca 2020

  Właśnie nadwrażliwość na smaki i temperaturę pojawiła się po wybielaniu zębów. 🙁

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 marca 2020

   Niestety prawdziwy jest często powtarzany slogan, że dla urody trzeba czasem trochę pocierpieć.

 14. Odpowiedz

  Małgorzata

  2 marca 2020

  Zęby zdobią nasz uśmiech i należy o nie dbać i to bardzo 🙂

 15. Odpowiedz

  donna

  1 marca 2020

  Kiedyś nosiłam aparat ortodontyczny i bardzo miło wspominam ten okres, tak.. tak 🙂 teraz mogę cieszyć się prostymi ząbkami i ładnym uśmiechem.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Purpurowe serca – Tess Wakefield

Wsiąść do Pociągu: Europa

Kakegurui – Szał Hazardu

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły