Islandia ♠ Tam, gdzie elfy mówią dobranoc

Date
wrz, 12, 2023

Islandia ♠ Tam, gdzie elfy mówią dobranoc

Islandia, kraina lodu i ognia, od dawna fascynuje podróżników, pisarzy i miłośników przyrody swoją surowością, niezwykłymi krajobrazami oraz bogatą historią i mitologią. Miejsce to, gdzie wulkaniczne wybuchy spotykają się z lodowcami, a tradycje ludowe przeplatają się z nowoczesnością, jest niewątpliwie jednym z najbardziej unikalnych zakątków świata. Dlatego książka, która ma na celu przybliżenie czytelnikom tajemnic tej niezwykłej wyspy, musi być równie wyjątkowa. Zanim zanurzymy się w lekturę recenzji książki „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc”, warto zastanowić się, jakie wyzwania stoją przed autorem, próbującym uchwycić esencję Islandii na kartkach papieru. Czy udało się oddać jej niepowtarzalnego ducha, kulturę i piękno? Czytając dalej, dowiesz się, czy publikacja Pauliny Tondos stała się moim zdaniem bramą do odkrywania Islandii, czy może jedynie jej słabym odzwierciedleniem.

Co znajduje się w książce

„Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc” to publikacja nie tylko bogata pod względem merytorycznym, ale także zawierająca całą masę przepięknych zdjęć islandzkich krajobrazów, flory i fauny. Autorka opowiada czytelnikom o tamtejszym folklorze, wierzeniach i mitach. Umieszcza na kartach swojej książki związane z Islandią cytaty, pokazuje zdjęcia niezwykłych miejsc, ale przybliża nam także rzeczy bardziej przyziemne, jak na przykład regionalna kuchnia, sport, czy język. 

Moja opinia i przemyślenia

Uważam, że książka Pauliny Tondos stanowi majstersztyk wśród literatury poświęconej Islandii. Już sama nazwa sugeruje, że czytelnik przeniesie się do świata, gdzie mitologia i rzeczywistość splatają się w jedno i tą obietnicę autorka spełnia w każdym rozdziale. Wielu z nas Islandię kojarzy głównie z chłodem, zorzą polarną lub odważnymi Wikingami. Jednak Paulina Tondos, z ogromnym wdziękiem i precyzją, pokazuje, że ta wyspa jest o wiele bardziej złożona niż mogłoby nam się kiedykolwiek wydawać. Przyznam szczerze, że choć czułam, że wiem o Islandii całkiem sporo, ta książka otworzyła mi oczy na wiele nieznanych mi aspektów tego kraju.

Jednak to, co przyciągnęło moją uwagę najbardziej, to opis wierzeń islandzkich. Historie o trollach, elfach, duchach i innych istotach mitologicznych sprawiają, że czytelnik czuje, jakby faktycznie przeniósł się do kraju, w którym magia jest równie realna, co codzienna rzeczywistość. Paulina Tondos nie tylko dostarcza fachowej wiedzy, ale także potrafi opowiedzieć o Islandii z pasją, która zaraża od pierwszej strony, a do tego wszystkiego, w książce umieszczone są piękne fotografie, które sprawiają, że czujemy, jakbyśmy tam byli.

Podsumowanie

Myślę, że po lekturze książki, Islandia nie będzie już dla nas jedynie odległym, chłodnym krajem. Stanie się miejscem pełnym magii, tajemnic i niezwykłych historii. „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać prawdziwą, pełną uroku i tajemnic Islandię. Ta książka to pasjonująca podróż, o której nie zapomina się przez długi czas. Z pewnością zostanie na mojej półce na lata, a Islandia w moim sercu na zawsze.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  1 października 2023

  Bez wątpienia jest to lektura warta uwagi.

 2. Odpowiedz

  Głodna Wyobraźnia

  1 października 2023

  Świetna propozycja dla osób, które chcą się więcej dowiedzieć o tym kraju 🙂

 3. Odpowiedz

  Pojedztam

  14 września 2023

  Bardzo podobało mi się niesztampowe podejście do tematu.

 4. Odpowiedz

  Angela

  14 września 2023

  Tytuł jest dość mylący, jak na treść książki. Jednak muszę przyznać, że dam fakt o czym ona jest i tak ciekawi.

 5. Odpowiedz

  Aleksandra

  13 września 2023

  Ciekawa propozycja, chętnie przeczytam. Dobrze jest poszerzyć wiedzę o innych krajach i kulturach.

 6. Odpowiedz

  Irena

  12 września 2023

  Przegapiłam ten tytuł, a z tego co piszesz może mi się spodobać. 😉

 7. Odpowiedz

  Aga

  12 września 2023

  Jaka zachwycająca okładka
  Jestem przekonana, że ta pozycja by mi się spodobała.

 8. Odpowiedz

  Martyna K

  12 września 2023

  Miałam okazję się z nią zapoznać i również jestem zachwycona tym wydaniem. Jest świetne!

 9. Odpowiedz

  Joanna

  12 września 2023

  Choć na ogół nie sięgam po tego typu książki, to ta mnie bardzo zaciekawiła i ciekawi mnie jak przedstawiona jest w niej Islandia.

 10. Odpowiedz

  Dominika

  12 września 2023

  lubię tego typu ksiązki więc wpisuje na listę, tym bardziej, że jej zawartośc brzmi ciekawie

 11. Odpowiedz

  Zuzanna

  12 września 2023

  Brzmi naprawdę ciekawie. O Islandii wiem niewiele, ale zawsze mnie ten kraj ciekawił. Ostatnio moja szwagierka tam była i opowiadała wiele ciekawych rzeczy,

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Karuzela – Sergio Rossi i Agnese Innocente

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły