Insomnia – Sarah Pinborough

Date
mar, 26, 2024

Insomnia 

InsomniaDobrym thrillerom mówię zdecydowane tak, a tytuł „Insomnia” spod pióra Sarah Pinborough, autorki głośnej powieści „Co kryją jej oczy”, zdecydowanie do takich właśnie należy. „Insomnia” to thriller psychologiczny, który przekracza granice zwykłego strachu, zmuszając czytelnika do zagłębienia się w mroczne zakamarki ludzkiego umysłu. 

O czym jest książka

Historia Emmy, młodej, odnoszącej sukcesy kobiety, która z dnia na dzień zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, jest fascynująca i trzyma czytelnika w napięciu. Sarah Pinborough z niezwykłą umiejętnością prowadzi czytelnika przez labirynt zaskakujących zwrotów akcji, w których granica między rzeczywistością a urojeniami staje się coraz bardziej zamazana. Autorka krok po kroku wprowadza czytelnika w świat Emmy, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje. Rozdziały, w których Emma próbuje rozwikłać zagadkę własnego stanu, przeplatają się z retrospekcjami ukazującymi czytelnikowi jej bolesną przeszłość. Dzięki temu powieść nie jest tylko historią o strachu przed szaleństwem, ale również ciekawym studium ludzkiej psychiki.

Moja opinia i przemyślenia

Na wstępie warto zauważyć, że „Insomnia” nie jest typowym thrillerem. To opowieść o traumie, rodzinnych tajemnicach i strachu, który może wyniszczyć życie od środka. Emma, desperacko próbująca ukryć przed światem swój rosnący niepokój i paranoję, jest postacią wielowymiarową, której psychika zdaje się rozpadać na oczach czytelnika. Sarah Pinborough z mistrzostwem oddaje wewnętrzny chaos bohaterki, jej walkę z demonami przeszłości oraz coraz bardziej niepokojące symptomy bezsenności. Siłą powieści jest przede wszystkim budowanie napięcia i atmosfery niepewności.

Książka wyróżnia się także barwnym językiem, który potęguje wrażenie zagrożenia. Sarah Pinborough doskonale operuje słowem, tworząc obrazy, które zostają w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Mimo że fabuła momentami wydaje się chaotyczna, a poszczególne wątki nie zawsze są w pełni wyjaśnione, całość tworzy spójną i wciągającą historię.

Myślę, że „Insomnia” to również książka o sile kobiecej woli i determinacji w walce o własne “ja”. Emma, mimo rosnącego strachu i niepewności, nie poddaje się bez walki. Jej postać stanowi inspirację dla czytelników, którzy mogą się zastanowić nad własnymi życiowymi wyborami i sposobami radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Podsumowanie

Uważam, że „Insomnia” Sarah Pinborough to świetnie napisany thriller psychologiczny, ale również poruszająca opowieść o ludzkich lękach, rodzinnych sekretach i poszukiwaniu prawdy o sobie samym. Jest to książka, która zmusza do refleksji, jednocześnie zapewniając solidną dawkę emocji. Mimo pewnych niedociągnięć fabularnych, jest to lektura, która z pewnością zadowoli fanów gatunku, a także tych, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko rozrywki. Polecam!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również:

Sierociniec – Przemysław Kowalewski

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Anna

  7 kwietnia 2024

  I ja dobrym kryminałom z psychologicznym tłem mówię – tak. Nie czytam książek, które nic nie wnoszą do mojego czytelniczego świata.

 2. Odpowiedz

  Pojedztam

  7 kwietnia 2024

  Na świetnie napisany thriller psychologiczny zawsze jestem chętna.

 3. Odpowiedz

  Gosia

  2 kwietnia 2024

  Lubię książki w których wyczuwa się nutkę grozy. Dzięki za polecenie

 4. Odpowiedz

  Pojedztam

  28 marca 2024

  Lubię sięgać po ciekawe wydania, więc nie mówię nie.

 5. Odpowiedz

  Alicya

  28 marca 2024

  Przekonałaś mnie do tego by po niego sięgnąć. Lubię, gdy jest napięcie i czuję podskórnie lęk.

 6. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  27 marca 2024

  Dawno nie czytałam żadnego dobrego thrillera. Autorkę kojarzę pozytywnie, więc jej nowa książka powinna mi się spodobać.

 7. Odpowiedz

  Malwina

  27 marca 2024

  Bardzo mnie zaintrygowałaś, musze po nią sięgnąć 🙂

 8. Odpowiedz

  Gosia B

  27 marca 2024

  Wartka akcja, gatunek mój ulubiony. Dziękuję za polecenie, skorzystam na pewno.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły