Inna opowieść wigilijna – Elizabeth Ann Scarborough

Date
gru, 13, 2022
Inna opowieść wigilijna

Opowieść wigilijna okładkaChyba nie ma osoby, która nie czytałaby „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa lub chociażby nie oglądała, któreś z wielu ekranizacji tej historii. Było ich tyle, że myślałam, że nie da się wymyślić kolejnej wersji, równie ciekawej co oryginał. Jednak Elizabeth Ann Scarborough i jej „Inna opowieść wigilijna” pozytywnie mnie zaskoczyła.

Monica Banks, przez współpracowników przezywaną „Mamoną”, jest dyrektorką naczelną międzynarodowej firmy komputerowej, która już dawno przestała czuć magię świąt. Jest pracoholiczką, która nie ma czasu dla innych i tego samego wymaga od swoich pracowników. Dla nikogo nie ma litości. Aż do czasu, gdy w dniu Wigilii nawiedza ją duch, i to bardzo specjalny. Bo w jej drodze do nawrócenia towarzyszy sam Ebenezer Scrooge. Czy stanie się cud i Monica zmieni coś w swoim życiu?

Gdy będąc w szkole, pierwszy raz przeczytałam „Opowieść wigilijną”, bardzo ją polubiłam. Od tamtego momentu lubię co jakiś czas odświeżyć sobie tę historię. Dlatego na „Inną opowieść wigilijną” od razu zwróciłam uwagę, tym bardziej że sama okładka bardzo przypadła mi do gustu.

„Inna opowieść wigilijna” to książka napisana lekkim językiem, czasami zabawna (zwłaszcza w chwilach, gdy do głosu dochodzą pracownicy korporacji), a czasami brutalna. Niczym nie ustępuje oryginałowi. Autorka w doskonały sposób pokazała, że niektóre wartości są zawsze żywe i nieważne, czy jest to XIX wieczny Londyn, czy czasy współczesne, w których to komputery odgrywają dużą rolę. Zawsze warto dbać o innych, a czas świąt tym bardziej temu sprzyja. Bardzo podobało mi się, to, że do „życia” został przywrócony Scrooge. Tym razem to on odegra rolę ducha przeszłych, teraźniejszych i przyszłych świąt. Z początku nie bardzo wie, jak ma się z tej roli wywiązać i jak w ogóle ją dostał, jednak ostatecznie z niewielką pomocą innych, doskonale się z niej wywiązuje. Podobało mi się również to, jak została poprowadzona przemiana głównej bohaterki. Jest ona bardzo sceptyczna, co do całego tego pomysłu z duchami. Myśli, że to jest jakiś żart jej niedawno zmarłego brata. Pierwsze nawiedzenie zupełnie jej nie zmienia, drugie również do końca nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dopiero ostatnia wizja wystarczająco nią wstrząsa.

Podsumowując „Inna opowieść wigilijna”, jest bardzo przyjemną książką świąteczną, idealną dla fanów pierwowzoru, ale też i dla tych, którzy mieliby ochotę na coś napisane lekkim językiem, przy czym spędzą przyjemnie wolne chwile, między gorączkowymi przygotowaniami do świąt.

Honorata Jamroży

Wpis gościnny

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

16 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Żyć nie umierać

  20 grudnia 2022

  Opowieść wigilijną uwielbiam, dlatego tą Inną opowieść wigilijną też chętnie przeczytam. Podejrzewam, że spodobałaby się też mojemu średniemu synowi.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 grudnia 2022

   To taka współczesna wersja 🙂

 2. Odpowiedz

  Kiti

  19 grudnia 2022

  Myślę, że jest to jedno z tych wydań, które przypadnie mi do gustu. Dzięki za polecenie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Bardzo lubię różnego rodzaju retellingi 🙂

 3. Odpowiedz

  Pojedztam

  19 grudnia 2022

  Zwróciłam na nią ostatnio uwagę w formie ebooka i właśnie zastanawiałam się nad jej przeczytaniem.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Myślę, że warto dać jej szansę 🙂

 4. Odpowiedz

  Malwina

  19 grudnia 2022

  Okładka już przykuwa oko 🙂 a środek wydaje się być niezwykle ciekawy, bo twoja opinia bardzo mnie zachęca.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Szata graficzna jest świetna!

 5. Odpowiedz

  krystynabozenna

  19 grudnia 2022

  Ciekawa jest ta książka, bo ta klasyczna te była ciekawa, wygląda mina to, że dorównuje oryginałowi 🙂
  Chociaż napisana w innym stylu 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Retellingi potrafią być naprawdę dobre!

 6. Odpowiedz

  Marysia K

  19 grudnia 2022

  Miałam tę książkę w rękach i odłożyłam ją na półkę. Czeka na mnie kilka propozycji świątecznych, ale po Twojej recenzji czuję że jednak warto przeczytać.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Dla mnie właśnie niewiele się w tym roku znalazło tytułów.

 7. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  19 grudnia 2022

  Ostatnio czytam sporo retellingów i bardzo podobają mi się unowocześnione wersje znanych mi baśni, podań czy legend. Z chęcią sięgnę po polecaną lekturę, zwłaszcza teraz, przed świętami.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Retellingi ostatnio są niezwykle popularne.

 8. Odpowiedz

  dyedblonde

  19 grudnia 2022

  wow cudowne wydanie! chciałabym ją miec u siebie. jestem zachwycona!

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Powieść faktycznie prezentuje się bardzo ładnie 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły