Horizon

Date
lip, 19, 2014

horizon-pc-b-iext25128581“Horizon” to turowa gra strategiczna typu 4x (eksploracja, ekspansja, eksploatacja, eksterminacja). Jej celem jest podbój kosmosu i stworzenie jak najpotężniejszego imperium galaktycznego. Gra wymaga połączenia z Internetem w celu rejestracji na platformie STEAM oraz aktywacji.

Przygodę rozpoczyna się jako jedna z ośmiu ras. Istnieją również inne, niezależne, niedostępne dla graczy istoty. Start nie jest wyrównany, ponieważ każda z ras otrzymuje inne warunki początkowe, jest to rzecz unikalna w “Horizon” i nie zdarza się w innych, tego rodzaju grach. Każda cywilizacja ma swoje własne misje i stawiane przed nią wyzwania. Wielokrotnie można przechodzić tą samą grę, jednak za każdym razem w zupełnie nowy sposób. Istnieje także możliwość opracowania swojej własnej rasy, poprzez dodanie jej różnego rodzaju cech.

Podstawowe założenie fabularne gry to konflikt wielkich cywilizacji z własnymi twórcami. To te cywilizacje stworzyły pomniejsze rasy, które są dostępne dla graczy. Można więc wziąć udział w wojnie prowadzonej przez własnych założycieli. Gra jednak przewiduje dowolność i można także oddzielić się od nich zupełnie – wbrew fabule im nie pomagając. Nie zawsze jest to jednak opłacalne.

Gracze rozbudowują swoje losowo rozmieszczone planety, zaopatrzone (mniej lub bardziej) w przeróżne bogactwa naturalne. Później trzeba dążyć do samorozwoju, rozbudowy wojska, odkrywania technologii. Ostatni z tych elementów został ciekawie dopracowany i rozwija się powoli, ale równomiernie. Pod względem technicznym jednak gra przypomina stare, klasyczne wydania, takie jak seria “Master of Orion”.

Interfejs nie wszędzie jest przejrzysty i intuicyjny, gdyż w grze nie zostały przewidziane dokładne instrukcje – jest to raczej rozgrywka stworzona dla obytych graczy. System oparty jest na mikro-zarządzaniu. Gracz musi o wszystko zadbać sam, nie ma tutaj automatyzacji, ani zbiorowego kliknięcia “sprawdź wszystko”. Również kolejka budowania nie posiada bardziej złożonych mechanizmów.

Grafika “Horizon” jest typowo oldschoolowa. Nie razi w oczy, ale również nie wyprzedza swoich czasów i raczej przypomina stare tytuły. Nie przeszkadza to w trakcie rozbudowy, sprawia jednak znacznie gorsze wrażenie podczas kosmicznych bitw. Same walki są najsłabszym elementem gry. Gdy gracz dorobi się dużej floty, bardzo się dłużą, gdyż każdym okrętem kierować trzeba osobno. Mają one jednak też swoje zalety, gdyż trzeba dobrze wykorzystać możliwości swoich statków, co nadaje pewnej strategicznej głębi.

“Horizon” będzie miłą odskocznią dla osób, które są wielbicielami kosmicznych strategii. Nie powinna to jednak być pierwsza gra tego typu, po którą sięga zupełnie niedoświadczona osoba. Wtedy rozgrywka będzie posiadała więcej wad niż zalet, w które przemienią się nawet jej unikatowe elementy. Podsumowują – dla doświadczonego gracza “Horizon” będzie stanowił wyzwanie, dla zupełnego laika fałszywe przesłanie, że nie nadaje się do tego typu gier.

Recenzja powstała przy współpracy z BrokenVision

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję firmie Techland

Techland_logo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »