Harry Potter i Przeklęte Dziecko – Rowling J.K., Tiffany John, Thorne Jack

Date
lis, 05, 2016

harry-potter-i-przeklete-dziecko-czesc-1-2-b-iext40657154Słynny Harry Potter zakończył już swoje przygody. Poślubił Giny Wesley, założył rodzinę, rozpoczął pracę w Ministerstwie Magi. Czy to jednak oznacza, że tak jak to w baśniach bywa, doczekał się swojego szczęśliwego zakończenia?

Albus Severus Potter to młodszy syn Harrego, który zmuszony jest żyć w cieniu sławy ojca. Gdy osiąga odpowiedni wiek by trafić do Hogwartu, wcale nie jest pewien czy znajdzie tam dla siebie miejsce. Gdy już w pociągu zaprzyjaźnia się ze Scorpiusem, synem samego Malfoya Draco, a Tiara Przydziału ogłasza go ślizgonem, odwraca się od niego nawet Rose, jedyna córka Rona i Hermiony. Czy życie Albusa w szkole magii już zawsze będzie nieznośnym koszmarem?

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to dramat, przez co zapewne wielu osobom naprawdę dziwnie się go czyta. Ja osobiście nie miałam takich uprzedzeń, gdyż jedną z moich ulubionych książek jest „Pigmalion”, również napisany w formie scenariusza. Nie zmienia to jednak faktu, że zabrakło pewnych elementów do których J.K. Rowling przyzwyczaiła już czytelników. W świecie magii i niezwykłych istot plastyczne opisy odgrywają naprawdę ogromną rolę i historia, która została z nich okrojona wydaje się być nieco zbyt zwyczajna i prosta.

Fabuła „Przeklętego Dziecka” została zgrabnie wymyślona, ale jest niezwykle prosta. Tym razem J.K. Rowling i towarzyszący jej zespół nie skupili się na zawiłych, wymyślnych przygodach i niezwykłości magicznego świata, a zamiast tego stworzyli nieskomplikowaną, lekką, prorodzinną historię dla młodszych czytelników, którzy stęsknili się za przygodami Harrego Pottera. Scenariusz wygląda tak, jakby trójka przyjaciół spotkała się przy kawie i w czasie tego spotkania wymyśliła nową opowieść, całkiem dobrze się przy tym bawiąc.

Właściwie przygoda Albusa jest w książce rzeczą drugorzędną. Ważniejsze są tutaj jego relacje z przyjacielem, ojcem, z rówieśnikami. Chociaż oczywiście pozytywnie, że mają one fantastyczne, pełne magii tło. Wydaje mi się, że odbiór scenariusza w znacznym stopniu zależał będzie od nastawienia czytelnika. Bo jeżeli spodziewacie się powrotu Harrego Pottera, to cóż… możecie się srodze zawieść.

Przyznam, że jestem zadowolona z lektury i faktu, że tak naprawdę nie ingeruje ona w żaden sposób w zamknięty już rozdział siedmiotomowej sagi. Czytając scenariusz naprawdę dobrze się bawiłam. Myślę, że  „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to całkiem przyjemne uzupełnienie cyklu, a sztukę chętnie obejrzałabym w teatrze lub na ekranie kina.

Dziękuję!

media_rodzina_logo-300x169

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Loony

  5 listopada 2016

  Sama czytałam Harry Potter i Przeklęte Dziecko, ale w wersji oryginalnej, jednak zakupiłam sobie jeszcze po polsku. Powieść również mi się podobała, jednak brakowało mi tych rozbudowanych opisów w niektórych momentach. Zdziwiłam się, ale najbardziej polubiłam Scorpiusa, chociaż Draco nienawidziłam przez całą sagę. Świetna recenzja krótko i na temat 🙂
  Pozdrawiam!
  http://loony-blog.blogspot.com/

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  6 listopada 2016

  Ciekawe jak ja ją odbiorę jeśli dostanę w końcu. 😉

 3. Odpowiedz

  Ladyf123

  8 listopada 2016

  Ja niestety jestem niepocieszona po lekturze. Nie podobała mi się zupełnie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 listopada 2016

   Niestety nie każdy jest w stanie z przyjemnością czytać scenariusze.

 4. Odpowiedz

  Caroline Livre

  10 listopada 2016

  Koniecznie muszę przeczytać tą książkę. Kocham Harry`ego i jestem ciekawa, jak wygląda życie jego i jego przyjaciół obecnie 😉

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »