Gwiazdka dookoła świata: Korea Północna i Południowa

Date
gru, 14, 2018

W Korei Południowej jest więcej chrześcijan niż w wielu innych krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia, więc Święta Bożego Narodzenia obchodzone są tam powszechnie (Chrześcijanie stanowią około 25-30% populacji.). Jednak pozostałe 70% osób w Korei Południowej jest buddystami (około 25%) lub nie wyznaje żadnej religii. Jako ciekawostkę dodam, że krajem azjatyckim z największą liczbą chrześcijan są Filipiny.

W przeciwieństwie do Japonii, Boże Narodzenie jest oficjalnym świętem narodowym, więc mieszkańcy mają dzień wolny od pracy i szkoły! Ale wracają do pracy już dzień później, czyli 26 grudnia (tzw. Boxing Day). W Nowy Rok jest dłuższa, oficjalna przerwa zimowa.

Kościoły są ozdobione światłami, a wiele z nich ma jaskrawoczerwony krzyż neonowy na szczycie (przez cały rok!), który świetnie pasuje do lampek bożonarodzeniowych! Większość tamtejszych kościołów w Boże Narodzenie odprawia nabożeństwo. Chodzenie do kościoła w dzień Bożego Narodzenia staje się coraz bardziej popularne, nawet wśród nie-chrześcijan.

Centra handlowe wiele inwestują w dekoracje. Wyglądają oszałamiająco. Bardzo popularny jest także niesamowity pokaz świateł w stolicy – Seulu. Światłami ozdobione zostaje całe centrum miasta, w tym mosty nad rzeką Han. W mieście zobaczyć można też 21 metrową choinkę!

Niektórzy ludzie (zwłaszcza chrześcijanie i przybysze z Zachodu, którzy mieszkają w Korei Południowej) ozdabiają domy i dekorują choinki. 

Popularnym zwyczajem jest wymiana prezentów, ale najczęstszym podarunkiem są pieniądze. Dopiero od niedawna mieszkańcy Korei szykują również inne podarunki, chociaż dawanie pieniędzy jest wciąż niezwykle powszechną praktyką.

Świętego Mikołaja można spotkać również w Korei, ale nie musi on być ubrany na czerwono! Jego strój może być także niebieski! Jest również znany jako 산타 클로스 (santa kullosu) lub 산타 할아버지 (Święty Dziadek).

Popularnym świątecznym jedzeniem jest świąteczny tort, ale najczęściej jest to biszkopt pokryty kremem, przywieziony z lokalnej piekarni! Lub może to być nawet ciasto lodowe ze sklepu takiego jak “Baskin Robbins”!

Wesołych Świąt w języku koreańskim to “Meri krismas” (메리 크리스마스) lub “seongtanjeol jal bonaeyo” (성탄절 잘 보내요) lub “Jeulgaeun krismas doeseyo” (즐거운 크리스마스 되세요). Chrześcijanie mogą powiedzieć “Sungtan chukhahaeyo” (성탄 축하 해요), aby uczcić narodziny Jezusa.

Nie będę pisała osobnego postu o Północnej Korei, ponieważ byłby bardzo krótki. Jeśli mieszkasz w Korei Północnej (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna), Boże Narodzenie będzie bardzo różne. Bycie chrześcijaninem jest “oficjalnie” dozwolone, ale możesz iść do więzienia, a nawet zostać zabitym za praktykowanie swojej religii lub chociażby posiadanie Biblii. Chrześcijanie w Korei Północnej muszą spotykać się w tajemnicy, a wszelkie obchody Bożego Narodzenia również będą odbywać się w ukryciu.

źródło: whychristmas.com

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

15 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  15 grudnia 2018

  Korea Północna to ma jednak smutno :/

 2. Odpowiedz

  Sady

  15 grudnia 2018

  Wolność wyznania i możliwość praktykowania swojej religii powinna być wszędzie. W Korei Południowej jet całkiem ciekawie 🙂

 3. Odpowiedz

  Ewelia

  16 grudnia 2018

  Super post. Naprawdę bardzo mi się podobał. Może się z niej dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o których naprawdę nie miałam pojęcia. Dziękuję.

 4. Odpowiedz

  Vai Bewitched

  17 grudnia 2018

  Warto było dowiedzieć się nowych rzeczy o Gwiazdce. 🙂

 5. Odpowiedz

  TosiMama

  18 grudnia 2018

  Uwielbiam tego typu wpisy. Zawsze sporo się dowiaduję. Najczęściej mówimy o krajach nam najbliższych, a jak się okazuje i te dalekie mają wiele wspaniałych tradycji.

 6. Odpowiedz

  Katarzyna Mirek

  18 grudnia 2018

  To bardzo przykre, że są nadal takie kraje gdzie nie możesz cieszyć się z obchodzonych świąt związanych z religią 🙁 A co do opisanych tradycji z Korei Południowej to fajnie było je poznać

 7. Odpowiedz

  Anna

  18 grudnia 2018

  świetne zdjęcia 🙂

 8. Odpowiedz

  Izka

  3 stycznia 2019

  same ciekawostki jak dla mnie 🙂

 9. Odpowiedz

  Kinga

  28 stycznia 2019

  Miło się czytało 😉

 10. Odpowiedz

  Julka

  2 lutego 2019

  Interesujący wpis 🙂

 11. Odpowiedz

  Ula

  2 lutego 2019

  Super ciekawostki 🙂

 12. Odpowiedz

  Elka

  3 lutego 2019

  Dzięki za poszerzenie wiedzy 😉

 13. Odpowiedz

  Ila

  6 lutego 2019

  Ciekawy artykuł

 14. Odpowiedz

  Piotr

  7 lutego 2019

  Wiele interesujących informacji. Super 🙂

 15. Odpowiedz

  Sabina

  12 lutego 2019

  ale pięknie oświetlone

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »