Grób rodzinny – Katarina Mazetti

Date
lip, 23, 2014

grob-rodzinny-b-iext24955451Katarina Mazetti jest uzdolnioną pisarką oraz dziennikarką. Zadebiutowała w 1988 roku. Od tej pory wydała kilkanaście poczytnych, tłumaczonych na wiele języków powieści. “Grób rodzinny” to druga część powieści “Facet z grobu obok” przedstawiająca losy niezwykłej pary. To historia tego jak los połączył dwójkę zupełnie nie pasujących do siebie ludzi. Jak dalej wyglądało będzie ich życie?

Benny jest farmerem, Desiree bibliotekarką. Różnią się od siebie charakterami i sposobem na życie. Mają zupełnie odmienne marzenia. Wspólne życie kompletnie im się nie układało, a jednak… gdy Desiree postanowiła spełnić swoje marzenia o dziecku, para ponownie spróbowała żyć wspólnie. Czy tym razem im się to jednak uda? Czy dziecko to wystarczająco silna więź?

Książka nie odbiega poziomem od swojej poprzedniczki. Styl i język Katarina Mazetti, choć potoczne, to jednak są przystępne i łatwe do przyswojenia. Czyta się ją tak samo szybko, a problemy również i w niej zostały wyolbrzymione niemalże do parodii. Pisarka kładzie na nie bardzo silny nacisk, doskonale je uwypuklając. Przyznam jednak szczerze, że pierwsza część, poza samym chwytliwym tytułem, nie na długo zapadła mi w pamięć – bo przecież wydana została stosunkowo niedawno, a musiałam sobie pewne wydarzenia z niej przypominać. Określiłabym więc książkę mianem “lekkie czytadło”.

Historia pisana jest naprzemiennie z punktu widzenia Desiree i Benny’ego. Tym razem do akcji, choć na krótki, wkracza jednak również Anita, a jej uczucia przedstawione zostały z mocnym akcentem. Emocje bohaterów są wyraziste i szczere. Język którego używa pisarka jest dość potoczny. Osobiście za takim nie przepadam gdyż przedstawione postacie sprawiają wrażenie takich, które nigdy nie przeczytały żadnej książki (wliczając w to bibliotekarkę). Momentami jednak z pewnością pasuje on do przedstawionych sytuacji.

Powieść jest lekka, przyjemnie się ją czyta, nie jest jednak żadnym wybitnym dziełem. To raczej książka do przeczytania i zapomnienia. Choć niektóre jej elementy czytelnik weźmie sobie do serca, to całej fabuły długo nie będzie pamiętał. Jeżeli ktoś lubi życiowe, skomplikowane, niemalże serialowe romanse, to “Grób rodzinny” jest pozycją idealną dla niego. Dzięki tej historii można również zastanowić się nad wieloma oczywistymi, ale w codziennym życiu zupełnie niedostrzeganymi, sprawami.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  23 lipca 2014

  Narracja z perspektywy wielu, różnych osób zawsze mnie intryguje. Poszukam 😉

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  23 lipca 2014

  Jak tylko przeczytam pierwszy tom zapewne pokuszę się i na ten, czasem takie lekkie pozycje są bardzo potrzebne.

 3. Odpowiedz

  Zjadam Skarpety

  23 lipca 2014

  Lubię zabieg, dzięki któremu funkcję narratora pełni kilka osób – zapobiega to monotonii i nudzie, wprowadza taką świeżość i pozwala odkryć punkt widzenia z szerszej perspektywy. 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »