Goblinpiada

Date
lip, 13, 2017

Uważasz, że jesteś szybki i sprytny? Zaraz się przekonamy! „Goblinpiada” to gra, w której pokonać cię może nawet zwykły kamień.

[stextbox id=”custom” bwidth=”2″ color=”FF8838″ ccolor=”FF8838″ bcolor=”FF8838″ bgcolor=”FFE6CC” cbgcolor=”FFE878″ bgcolorto=”FFEFBA” cbgcolorto=”FFD86E” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

wiek:  8+

liczba graczy: 2-6 osób

czas gry: około 20 minut

[/stextbox]

Cel i fabuła 

Jedną z dyscyplin podczas Goblinpiady jest Ucieczka z Przeszkodami Przed Magicznym Głazem. Wcielając się w postacie goblinów gracze będą brali w nim udział. Wygrywa ten komu uda się przeżyć i nie zostanie rozpłaszczony przez głaz lub (co bardzo wątpliwe) dobiegnie na metę.

Strona wizualna

Gry z wydawnictwa FoxGames zazwyczaj wydawane są bardzo podobnie. Trzymają standardy, a jednocześnie stworzone są tak, że nie szokują wygórowaną ceną. „Goblinpiada” utrzymana została w humorystycznej, komiksowej konwencji. Nietypowa plansza, która przedstawia tor wyścigu, składa się z 24 kafelków (na prawie każdym znaleźć można jakąś zabawną grafikę). Do gry dołączona została przejrzysta instrukcja oraz kości.

Przygotowanie gry

Z potasowanego stosu kafelków losujemy siedem części, które układamy w tor wyścigowy. Następnie dokładamy do nich znaczniki startu oraz mety. Każdy gracz otrzymuje dwie kości i wybranego goblina. Pionki ustawiają na starcie, a obok nich głaz.

Przebieg rozgrywki

Rozgrywka trwa do momentu aż któryś z graczy nie dotrze na metę lub do momentu aż niespłaszczony pozostanie tylko jeden goblin. Każda runda składa się z czterech faz. W pierwszej na dany sygnał wszyscy rzucają swoimi kośćmi, tak by mniej więcej wylądowały na środku stołu. Po wylądowaniu gracze muszą chwycić dwie upatrzone kości (o ile oczywiście zdążą zgarnąć te, które chcieli). Gdy już wszyscy znają swoje wyniki rzutów, sprawdzają czy mogą się ruszyć (możliwości wyznaczają oznaczenia na torze). Wśród oznaczeń pojawiają się także akcje specjalne, które urozmaicają rozgrywkę. Głaz zawsze rusza się o liczbę pól wyznaczoną przez znacznik prędkości (zaczyna od 1, przyspiesza gdy trasa biegnie z górki, a zwalnia, gdy musi się pod górkę wspiąć).

Wrażenia

Gra nie jest skomplikowana, ale potrafi dostarczyć wielu emocji. Ogromnie spodobało mi się założenie, że graczy może pokonać głaz. Rozgrywka wymaga od uczestników szybkości i spostrzegawczości. Trzeba od razu wiedzieć na które kości powinno się zapolować. To one stanowią o wygranej. Ciekawym aspektem projektu jest również łatwość wprowadzania nowych zasad. Twórcy zasugerowali graczom kilka interesujących pomysłów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać swoje własne.

Podsumowanie

Goblinpiada to przyjemna, dynamiczna gra familijna, w której o przegraną można obwiniać jedynie głaz. Rozgrywka może dostarczyć wielu emocji, a losowy układ toru sprawia, że za każdym razem gra wygląda inaczej. Polecam wszystkim, którzy mają ochotę na szybką i nieskomplikowaną grę.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Tomasz - Tasty Way of Life

  13 lipca 2017

  Dawno nie grałem w planszówki i sporo się od tego czasu w tym temacie wydarzyło. Jestem ciekawy, w co będzie się grać za parę lat, jak mi córa trochę podrośnie. Na pewno jest to fajny sposób na rodzinny czas.

 2. Odpowiedz

  Angelika G.

  13 lipca 2017

  Gra wydaje się super, chętnie sama bym pograła. 🙂

 3. Odpowiedz

  ula mamonik.pl

  13 lipca 2017

  Uwielbiam planszówki – i tym bakcylem coraz częściej zarażam córy 🙂 Myślę że ta gra idealnie sprawdzi się w dalszej “infekcji” planszówkami:) A czegoś nowego na wakacje właśnie szukam 🙂 Więc dzięki za typ 😀

 4. Odpowiedz

  Kasia

  14 lipca 2017

  Świetna gra 🙂 Trafiłam na nią zupełnie przez przypadek, gdy spotkałyśmy się na kawie z koleżanką – zakupiona jest bardzo dobrym elementem zabawy z córkami i mężem. Najciekawsze jest to, że tak jak piszesz, mimo nieskomplikowanych zasad, zawsze wydaje się być inna niż poprzednim razem.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »