Głębia Challengera – Neal Shusterman

Date
maj, 11, 2017

Neal Shusterman to amerykański pisarz, którego poznałam podczas lektury „Podzielonych”. Bardzo cieszę się, że kolejne jego powieści ukazują się w Polsce. To literatura, którą – dosłownie – pochłaniam.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”474747″ ccolor=”000D82″ bgcolor=”FFFFFF” bcolor=”000D82″ cbgcolor=”A8C8FF” bgcolorto=”F5F5F5″ cbgcolorto=”8FB4FF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]autor: Neal Shusterman
tłumaczenie: Rafał Lisowski
wydawnictwo: YA!
tytuł oryginału: Challenger Deep
data wydania: 15 marca 2017
ISBN: 9788328036284
liczba stron: 336[/stextbox]

„Głębia Challengera” to historia oparta na faktach i własnych doświadczeniach jej autora, który był zmuszony oglądać jak jego syn zanurza się we własnych głębinach. Powieść jednak została napisana by dawać ludziom nadzieję. Neal Shusterman pisze: „prawdziwe jest również zdrowienie” i mimo że choroba umysłowa nigdy nie mija zupełnie, to jego syn odnalazł „swój kawałek nieba i szczęśliwie uciekł z głębiny”.

Książka przedstawia historię Cadena Boscha, na pierwszy rzut oka zwyczajnego nastolatka. Chłopca, o może nico zbyt bujnej wyobraźni. Caden jedna żyje w swoim własnym świecie. Coraz częściej odnosi wrażenie, że płynie na statku, który zdąża ku niezbadanej Głębi Challengera. W końcu sam nie wie, które życie jest prawdziwe – czy chwile spędzone na pokładzie czy czas w normalnej szkole. Zaciera się granica pomiędzy obłędem a rzeczywistością. W końcu problem dostrzegają rodzice chłopca, którzy decydują się na leczenie w szpitalu psychiatrycznym.

Powieść składa się z krótkich, z początku trudnych do ogarnięcia rozdziałów. Obydwie rzeczywistości mieszają się w nich tak jak w umyśle cierpiącego na schizofrenię chłopca. Strony ozdobione zostały oryginalnymi rysunkami syna pisarza. W treści znaleźć można również fragmenty jego wierszy. Podczas czytania trzeba myśleć, analizować, chociaż na chwilę znaleźć się w skórze głównego bohatera. Neal Shusterman bardzo realistycznie opisał cały przebieg choroby i świat, w którym znalazł się Caden.

„Głębia Challengera” to niezwykle poruszająca, bolesna historia, która otwiera czytelnikom oczy na problemy innych i sprawia, że stają się bardziej empatyczni. Umysł ludzki jest zagadką, której naukowcy nie są w stanie rozwiązać i być może nigdy im się to nie uda. To właśnie taka Głębia Challengera, która jest piękna, tajemnicza i ogromnie niebezpieczna.

Lekturę powieści polecam zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom. Myślę, że tytuł ten każdego zmusi do myślenia i pozwoli pod nieco innym kątem spojrzeć na otaczający nas świat. Polecam – to książka naprawdę warta przeczytania. Nie można przejść obok niej obojętnie.

Dziękuję!

[buybox-widget category=”book” ean=”9788328036284″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Iga | Z naciskiem na szczęście

  12 maja 2017

  Ostatnio jakoś nie przepadam za wyciskaczami łez ;( Jednak recenzję czytałam z wielką przyjemnością 🙂

 2. Odpowiedz

  Klaudia Nadolna/ Z książką do łóżka

  12 maja 2017

  Bardzo lubię takie literackie podróże w głąb ludzkiej psychiki, studiowanie jej i odkrywanie tych tajemnic. Jeśli jeszcze książka opisuje losy chorego dziecka, to tym bardziej – bo ten obszar jest nam dużo bardziej nieznany. “Głębię…” od dawna mam na swojej liście i liczę, że kiedyś będę miała okazję, by ją przeczytać.

 3. Odpowiedz

  westolia

  11 maja 2017

  Póki co staram się czytać fantastykę, ale jeśli trafię na jakieś wyzwanie związane z chorobą psychiczną u bohatera albo z morską okładką, to na pewno po nią sięgnę 😉

 4. Odpowiedz

  Tea

  11 maja 2017

  Książka może nie należąca do najłatwiejszych, ale z pewnością warto się z nią zapoznać. Zapisuję sobie tytuł.

  Pozdrawiam serdecznie 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Flirtation or Faceoff – Leah Brunner

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły