Fałszywy pocałunek – Mary E. Pearson

Date
sie, 10, 2017

Od wczesnego dzieciństwa kocham powieści fantasy. Znam prawie wszystkie, lżejsze tytuły, które ukazują się na naszym rodzimym rynku. Pewnego dnia wydawnictwo Initium sprawiło mi ogromną radość, wydając powieść fantastyczną dla młodzieży spod pióra Mary E. Pearson „Fałszywy pocałunek”.

Księżniczka Lia nie ma ochoty spędzić życia u boku zgrzybiałego księcia, któremu tatuś dyktuje, kogo ma poślubić. Dlatego decyduje się na desperacki krok, w ogóle nie biorąc pod uwagę jego możliwych konsekwencji. Wraz z przyjaciółką ucieka do jej rodzinnego, odległego od stolicy miasteczka, w którym podejmuje się pracy w gospodzie. Nie podejrzewa jednak, że jej tropem podąży nie tylko odrzucony książę, ale również nasłany przez barbarzyńców asasyn.

Czym jest „Fałszywy pocałunek”, a czym zdecydowanie nie jest?

Książka Mary E. Pearson to klasyczne ujęcie fantastyki, a pierwszy tom, w dużej mierze, to powieść drogi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że główna bohaterka ma siedemnaście lat, jej nierozważne postępowanie i buta są więc jak najbardziej na miejscu. Sam tytuł również skierowany jest do młodych czytelników i wytrawni wyjadacze fantastyki tak naprawdę w „Fałszywym pocałunku” nie mają czego szukać.

Świat przedstawiony jest dobrze opisany, ale z perspektywy pierwszego tomu wydaje się odrobinę pusty. Pisarka jednak nadrabia braki mnogością dobrze wykreowanych postaci. Czasami, kiedy czytam książkę, to właściwie nie wiem o kim jest historia. Niektórzy pisarze traktują swoich bohaterów po macoszemu i stają się oni jedynie tłem dla fabuły. Mary E. Pearson postąpiła zupełnie inaczej. Obok pełnej uroku głównej bohaterki, która ma silny charakter, a jednocześnie nie przestaje być nastolatką, pojawiają się również inne postacie, które w żadnym razie nie giną w mroku. Podczas czytania pamięta się o każdym. Nie ważne czy jest to karczmarka, która przygarnęła dziewczęta w potrzebie, brat księżniczki, chłopiec barbarzyńców, dziewczyna z wędrownego ludu, z którą zaprzyjaźniła się Lia. Wszyscy oni otrzymali swoje niepowtarzalne, ciekawe i wyróżniające się osobowości.

Fabuła powieści oscyluje wokół wojen i spraw różnych królestw, ale odniosłam wrażenie, że wątkiem przewodnim jest jednak romans, a konkretnie trójkąt romantyczny między księciem, księżniczką i zabójcą. Zwłaszcza ten ostatni jest zupełnie oczarowany i zachowuje się jakby dla Lii zupełnie stracił rozum. Uczucia bohaterów jednak nie są nachalne i czyta się o nich z prawdziwą przyjemnością.

Podsumowując – „Fałszywy pocałunek” to lekka fantastyka młodzieżowa, którą dobrze się czyta. Autorce udało się uniknąć zarówno dłużyzn, jak i irytujących młodych czytelników elementów. Nie jest to książka, wobec której należy mieć wysokie oczekiwania, ale naprawdę przyjemnie spędziłam przy niej czas. Polecam wszystkim, którzy lubią romantyczne historie, fantastyczne tła i dobrą rozrywkę podczas czytania.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  blogierka

  11 sierpnia 2017

  Ciekawa recenzja, ale po książkę nie sięgnę, gdyż nie przepadam za tym gatunkiem literatury.

 2. Odpowiedz

  Zakładka do Przyszłości

  10 sierpnia 2017

  Romantyczne opowieści lubię, ale tak róże są recenzje dla tej powieści, że już sama nie wiem 🙂 Poczekam chyba aż trafi się w bibliotece albo na wymianę, sama chyba kupować nie będę 😀

 3. Odpowiedz

  Marina

  10 sierpnia 2017

  Pamiętam, gdy czytałam młodzieżowe powieści fantastyczne..zwłaszcza Avalon High Meg Cabot bazujące na historii o Królu Arturze

 4. Odpowiedz

  Ninka

  10 sierpnia 2017

  Uwielbiam fantastykę! Cieszę się, że pojawia się jej coraz więcej w Polsce.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »