Ender – Lissa Price

Date
wrz, 13, 2015

1-400„Ender” to drugi tom cyklu zapoczątkowanego książką „Starter” spod pióra Lissy Price. Wojna bakteriologiczna i brak odpowiedniej ilości szczepionek spowodowały, że w Los Angeles przeżyły jedynie dzieci (Starterzy) oraz staruszkowie (Enderzy). Ponieważ medycyna poszła bardzo do przodu, ci drudzy przeżywają nawet po kilkaset lat. By się zabezpieczyć materialnie ustanowili prawo według którego Starterom nie wolno podejmować pracy. Dla tych, którzy nie mają dziadków stworzono specjalne ochronki, które jednak w rzeczywistości przypominają więzienia o zaostrzonym rygorze. Nic więc dziwnego, że większość dzieci woli żyć na ulicy i zrobi wszystko, by tylko jakoś przetrwać.

W poprzedniej części Callie doprowadziła do upadku kradnącej nastoletnie ciała organizacji. Większość jednak uratowanych dzieci wróciła po prostu na ulicę i to bez obiecanej zapłaty. Ona sama odziedziczyła po swojej renterce jej fortunę i posiadłość. Wciąż jednak nie może czuć się bezpieczna. Stary człowiek odzywa się w jej głowie i udowadnia, że może na odległość zabić każdego Startera z wszczepionym czipem – w tym również jej ukochanego, młodszego brata oraz najlepszego przyjaciela Michaela. Callie ponownie musi mu stawić czoła, okazuje się jednak, że nic nie jest takie jak jej się wydawało…

Powieść jest naprawdę świetna. Po pierwszej, lekkiej i zaskakującej części byłam przekonana, że drugi tom będzie gorszy. Nic bardziej mylnego! Autorka zaskakuje nowatorskimi pomysłami i w zgrabny sposób przekształca fabułę tak, by pasowała do jej nowych zamysłów. Dodatkowo pojawiają się nowi bohaterowie, a akcja toczy się wartko, bezustannie utrzymując czytelnika w stanie niepewności kto jest dobry, a kto zły oraz co będzie dalej.

Callie jest bohaterką wykreowaną na medal. Ze wszystkich sił stara się pomóc sobie i innym, ale jak to nastolatka popełnia wiele błędów. Nie wie komu zaufać, niejednokrotnie zachowuje się dość lekkomyślnie. To żadna super bohaterka i jej przewaga nad rówieśnikami to rzeczy, których uczył ją ojciec (na przykład strzelanie do celu) oraz oczywiście sama wola walki i chęć niesienia pomocy innym.

Książki Lissy Price w zdecydowany sposób wyróżniają się z kanonu. Mimo że opisuje ona świat po apokalipsie to jednak stanowi on jedynie tło dla przygody, a nie główny wątek fabularny. Bardzo spodobało mi się takie podejście do sprawy. Poza tym ( Zarówno „Starter” jak i „Endera” wszystkim serdecznie polecam! To książki, które przemówią nie tylko do młodzieży.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Albatros

albators

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Dream

  14 grudnia 2015

  Pierwsza część wydała mi się lepsza

 2. Odpowiedz

  Cassin - Zakładka do Przyszłości

  15 września 2015

  Obie powieści z tej serii już przeczytane 🙂 Bardziej podobał mi się tom pierwszy ze względu na nawiązanie do baśni o Kopciuszku. Tutaj było tego o wiele mniej, ale za to był Hyden – świetna postać. Choć brałam pod uwagę taki wątek “osobowościowy” w jego przypadku, odrzuciłam go jednak… i potem zaskoczył mnie ścisły finał.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »