Ember in the Ashes – Sabaa Tahir

Date
lis, 16, 2016

ember-in-the-ashes-imperium-ognia-b-iext43261207„Ember in the Ashes. Imperium Ognia” to debiutancka powieść, a zarazem pierwszy tom trylogii. Jej autorka, Sabaa Tahir, urodziła się w Londynie, ale dorastała w Kalifornii. Tam też ukończyła uniwersytet po którym rozpoczęła pracę w Los Angeles jako redaktorka w dziale zagranicznym „Washington Post”.

Laia jest dziewczyną z podbitego przez Imperium ludu scholarów. Elias od szóstego roku życia uczy się w akademii wojskowej by ostatecznie wstąpić w szeregi elitarnych wojsk imperialnych. Na pozór nic ich nie łączy, a dzieli dosłownie wszystko. Okazuje się jednak, że posiadają podobne przekonania, zaś ich największym pragnieniem jest chęć uzyskania wolności. Czy ich spotkanie może odmienić losy świata?

Muszę przyznać, że pisarce udało się wykreować naprawdę niezwykłych bohaterów. Chociaż nie zawsze zgadzałam się z ich poglądami i zachowaniem to jednak z ogromną przyjemnością śledziłam ich poczynania. Również fabuła powieści jest ciekawa, a akcji wielokrotnie nie sposób przewidzieć i to mimo tego, że ułożona została w logiczny sposób, tworząc spójną całość (nie tak bezsensownie jak niekiedy próbują zaskoczyć widzów twórcy seriali).

Miłość, przyjaźń, oddanie, więzy rodzinne i pragnienie wolności. Czy pozytywne uczucia będą zgubą czy też ratunkiem dla bohaterów? Autorce udało się poruszyć kilka uniwersalnych tematów, które dotyczą także czytelników, a nie tylko bohaterów jej książki. Wszystko to natomiast zostało stworzone na historycznym tle Imperium Rzymskiego, które być może właśnie tak wyglądałoby w fantastycznym, mrocznym i pełnym niebezpieczeństw świecie.

„Ember in the Ashes” to jednak nie tylko sami bohaterowie i dotyczące ich problemy. To również niezwykłe stworzenia – zarówno takie z baśni i legend jak i te stworzone dzięki własnej, barwnej wyobraźni autorki. Wykreowany przez nią świat spowija mrok, a mimo to bez problemu można się w nim odnaleźć.

Muszę przyznać, że pierwszy tom trylogii „Imperium Ognia” to jedna z lepszych książek fantasty na jakie udało mi się trafić ostatnimi czasy. Co prawda znalazłabym w niej parę minusów, nie są one jednak na tyle znaczące, żeby miały umniejszyć przyjemność płynącą z czytania. Lekturę powieści serdecznie polecam, natomiast ja sama z niecierpliwością czekam na kolejny tom, by móc poznać dalsze losy bohaterów i dowiedzieć się dokąd zmierza wykreowany przez pisarkę świat.

Dziękuję!

logodk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »