Elita – Kiera Cass

Date
cze, 17, 2014

elitaokladka“Elita” to kontynuacja niezwykle wciągającej książki “Rywalki”. Po IV Wojnie Światowej stworzone zostały nowe Stany Zjednoczone, noszące nazwę od nazwiska swojego założyciela – Illea. Nie jest to jednak kraj idylliczny. Panuje w nim podział klasowy, w którym tylko osoby stojące najwyżej żyją dostatnio, a wszystkie klasy niższe cierpią głód. By nieco polepszyć nastroje nieszczęśliwych mieszkańców, przyszła księżniczka Illei wybierana jest spośród ludu. W każdym regionie odbywa się losowanie, a szczęśliwe kandydatki trafiają do pałacu, by rywalizować o względy księcia.

Z 35 dziewcząt zostało już tylko 6. Jedną z nich jest główna bohaterka, Lady America, która wciąż nie jest pewna uczuć, jakimi darzy księcia Maxona. Mimo że wybór należy do niego, on pozwala zdecydować dziewczynie. Sytuacja się zmienia gdy nad zachowaniem Ami miast rozsądku zaczynają panować emocje i dziewczyna z każdym krokiem pakuje się w coraz większe kłopoty. Nie ważne stają się prywatne uczucia Maxona. Lady America jest zagrożeniem dla i tak już niezbyt stabilnego państwa.

“Elita” nie ma już kompletnie nic wspólnego z baśnią o Kopciuszku. Eliminacje są w niej zawarte właściwie tylko dla kontynuacji. Zupełnie inne wydarzenia wiodą w drugiej części prym. Obok jednak tworzonej przez nie wartkiej akcji, toczy się prywatna walka głównej bohaterki z jej brakiem rozsądku oraz własnymi, niepewnymi uczuciami. Pewne wydarzenia powodują również, że dziewczyna dodatkowo jeszcze bardziej uświadamia sobie jak surowo karany byłby romans z Aspenem. Dopóki bierze udział w eliminacjach stanowi własność państwa i nic tego nie może zmienić. Przynajmniej dopóki książę jej nie odprawi, a on z własnej woli nie zamierza tego zrobić.

Powieść pisana jest w lekkim stylu. Przyjemnie się ją czyta. Ma pomysłową i barwną fabułę oraz interesująco rozgrywającą się akcję. W “Rywalkach” się po prostu zakochałam, ale również druga część mnie nie zawiodła. Pozostawia jednak po sobie niedosyt i z niecierpliwością oczekuję ukazania się na naszym rynku wydawniczym kolejnego tomu. Mam nadzieję, że “One” będzie równie dobrym tytułem – oczywiście o ile nie jeszcze lepszym.

Do zapoznania się z twórczością Kiery Cass serdecznie wszystkich zachęcam. Jej dzieła potrafią poruszyć i przenieść czytelnika do zupełnie innego, baśniowego świata. Bohaterowie książki są rozbudowani i mają ciekawe charaktery oraz złożone osobowości. Obok wielu cudowności w świecie “Elity”, dla idealnego kontrastu pojawia się również ból, okrucieństwo, głupota i podłość. Po przeczytaniu “Rywalek” po prostu wiedziałam, że muszę przeczytać ich kontynuację. Teraz, gdy skończyłam “Elitę” również mam tą samą, niezachwianą pewność. To literatura, na którą warto poświecić czas. Choć pisana w lekkim, rozrywkowym stylu to jednak porusza tematy, z którymi każdy kiedyś będzie musiał się zmierzyć. Nawołuje również do obudzenia w sobie zwykłych, ludzkich odruchów i nie uciekania przed własną empatią.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  S

  18 czerwca 2014

  Gdy w grę wchodzą nastoletnie uczucia nigdy nie jest lekko 😀

 2. Odpowiedz

  Magda Charczuk

  18 czerwca 2014

  Jestem ciekawa tej serii, choć spotkałam się też z negatywnymi ocenami. Cóż, część pierwsza już czeka w kolejce, więc przeczytamy, zobaczymy 🙂

 3. Odpowiedz

  Weronika Z.

  18 czerwca 2014

  ”Elitę” mam na półce i jestem jej bardzo ciekawa 🙂

 4. Odpowiedz

  Niko

  18 czerwca 2014

  Głośno ostatnio o tej serii, ale opinie są różne. Jedni chwalą, inni krytykują, jednak mimo, to chciałabym zapoznać się z tą trylogią. Może akurat mi przypadnie go gustu 🙂

 5. Odpowiedz

  MarcelinaCzyta

  18 czerwca 2014

  Chyba nikogo nie zaskoczę, że marze o tych pozycjach? ;D Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję zapoznać się z twórczością Kiery Cass. Na moim blogu post z serii DIY, inspirowany właśnie trylogią Selekcja – tak się zgrałyśmy. 😉 Pozdrawiam!

 6. Odpowiedz

  toukie

  18 czerwca 2014

  Niedługo na pewno zapoznam się z twórczością Kiery Cass – seria Rywalka robi furorę i może warto po nią sięgnąć, chociaż zazwyczaj przestrzegam się tego, co robi zbyt duży szał 🙂 pozdrawiam! ksiazkowa-przystan.blogspot.com

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »