Dziewiąty Mag: Zdrada – A.R. Reystone

Date
paź, 13, 2012

Nareszcie! Po tylu latach oczekiwania, do rąk zachwyconych tomem pierwszym „Dziewiątego Maga” czytelników, trafiła kolejna część, nosząca tytuł „Zdrada”. Dla niewtajemniczonych – w 2009 roku książkę wydało wydawnictwo Red Horse, które niestety później przestało istnieć, przez co nie doczekaliśmy się kolejnych tomów powieści. Teraz, dzięki Naszej Księgarni, otrzymaliśmy w prezencie możliwość poznania dalszych przygód pani weterynarz (specjalistki od smoków), Ariel.  

Po pełnej niebezpieczeństw, podziemnej przeprawie, Marcus i Ariel wracają do Trzeciego Miasta. Wszyscy dziwią się, jakim cudem udało im się przeżyć. Severian, jeden z naczelnych czarodziejów, zaczyna sądzić, że Ariel jest jedną z nich i powinna zostać poddana próbie, na „dziewiątego maga”. Z radą za plecami, podstępem, zmusza ją, by ukazała światu swoje zdolności. To jednak oczywiście nie wszystko. Potok wydarzeń porywa ze sobą również smoki, ich młode, córkę Ariel – Amandę, ukochanego pani weterynarz – oficera Marcusa i wiele, wiele innych postaci. Także w fabule cały czas coś się dzieje, a akcji zdecydowanie w niej, aż po ostatnie kartki, nie zabraknie.

Z żalem przyznam, że tom drugi podobał mi się znacznie mniej niż pierwszy. Był jak na mój gust za bardzo wydumany. Niektóre rzeczy działy się nie wiadomo skąd, inne zwyczajnie mi nie odpowiadały, natomiast śmierć jednego z głównych bohaterów była rzeczą, lekko mówiąc, notoryczną. Przez całą książkę tragicznie ginął, a potem nagle, cudem odżywał. Autorka chyba zauważyła to sama, bo w pewnym momencie nawet wspomniała o tym „ustami Ariel”, dzięki czemu przestało to być takie drażniące. Karalnym faux pas jest moim zdaniem również wprowadzenie do historii „trowów” (mrocznych elfów – dla laików: istoty te, w świecie Dungeons & Dragons nazywane są „drowami”).

Powieść jednak oczywiście nie ma samych wad. Czyta się ją rewelacyjnie – szybko i z prawdziwym zainteresowaniem. To jedna z tych wciągających lektur, od których nie sposób się oderwać. Oprócz dziwnych i naciąganych wydarzeń, w historii pojawiają się również rewelacyjne, zaskakujące, pomysłowe i bardzo nowatorskie przygody. Bardzo lubię to, że Ariel bez przerwy zaskakuje innych swoimi umiejętnościami. Niespodzianka z końca tomu jest moim zdaniem genialna i choćby na nią warto czekać z zapartym tchem. Myślę, że cała historia ma swoje wzloty i upadki, ale niezaprzeczalnie, twórczość A.R. Reystone po prostu lubię. Idealnie wpasowała się w mój gust.

Oprócz tej radości i dobrego humoru, których zakosztować można było w pierwszym tomie, w drugim pojawia się również wiele przemyśleń, melancholii i smutku. Nic nie jest takie jak powinno, a wiele „pewnych” rzeczy okazuje się zwyczajnym oszustwem. Ariel na swojej drodze spotka masę trudnych do pokonania przeszkód, ale fabuła nigdy, tak naprawdę, do samego końca, nie pozbawia czytelnika nadziei na szczęśliwe zakończenie. Z niecierpliwością wyczekuję trzeciej części, która niestety pojawi się dopiero jesienią 2013 roku.

Z „Dziewiątym Magiem” można przeżyć naprawdę fantastyczną przygodę. Nie myślcie tylko, że jest to powieść heroic fantasy czy też, tak popularny ostatnio gatunek, „paranormal romance”. Zarówno do jednego jak i drugiego, historii Ariel bardzo daleko. To po prostu niepowtarzalna, dobrze napisana powieść, od której nie sposób się oderwać. Może i ma pewne braki, ale zdecydowanie nadrabia je narkotycznym wręcz uzależnianiem od siebie czytelnika. Z tą książką nie sposób się rozstać, a przeczytanie jej gorąco polecam – każdemu.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia!

Vicky

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Jasmine

  14 października 2012

  Chyba muszę nadrobić braki, bo nie znam jeszcze pierwszego tomu;)

 2. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  14 października 2012

  Do końca nie wiem czemu, ale w ogóle nie ciągnie mnie coś do tej historii..

 3. Odpowiedz

  inka144

  14 października 2012

  Chętnie bym ją przeczytała 🙂

 4. Odpowiedz

  Sylwia Wojciechowska

  17 października 2012

  Trzy lata to nie tak długo;) Ważne,że w końcu jest! Niestety nie czytałam, ale imię Ariel bardzo mi się podoba, choć wydaje mi się bardzo egzotyczne! Z chęcią bym ją przeczytała 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »