Drużyna: Niewolnicy z Socorro – John Flanagan

Date
lip, 15, 2014

druzyna4“Niewolnicy z Socorro” to już czwarty tom serii “Drużyna” poczytnego pisarza fantastyki młodzieżowej Johna Flanagana. Jakie przygody tym razem czekają dzielną Drużynę Czapli? Czy cykl jest tak samo poczytny jak sławni “Zwiadowcy”?

Drużyna Czapli, zmęczona już morskimi patrolami, otrzymuje zadanie stacjonowania w Araluen, na mocy paktu z królem. Chłopcy mają strzec wód królestwa. Jeszcze podczas podróży natykają się na tonący statek i oczywiście spieszą jego załodze z pomocą. Kto jednak jest sprawcą złowrogiego wypadku? Jaka misja i jak wiele nowych przygód czeka dzielną drużyną gdy dotrą już na miejsce?

Każda z książek Johna Flanagana jest tak samo dobrze napisana i wciągająca. Pisarz, ku uciesze fanów, stworzył drugą powieściową serię – choć dziejącą się w innych realiach i z odmiennymi bohaterami, to jednak polegającą zupełnie na tym samym. Cykl “Drużyna” dostarcza wiernym czytelnikom całe morze rozrywki i wiele, niezapomnianych przygód. W powieści nie brakuje również świetnego humoru i to nie takiego, który wywołuje jedynie nikły uśmieszek, a takiego, który powoduje naprawdę niepohamowany śmiech.

Choć fabuła jest przewidywalna, to jednak śledzi się ją z przyjemnością. Akcja toczy się wartko, a czytelnik z przyjemnością podąża śladem młodych bohaterów. Pisarz ma już swój własny, doskonale wyrobiony i świetnie wszystkim znany styl. Czyta się go lekko i miło. Postacie są sympatyczne i bez problemu można się do nich przywiązać. Jedyną rzeczą, która odbiega od kanonów dobrej fantastyki jest brak stylizacji językowej. Ponieważ jednak jest to książka młodzieżowa, można zrozumieć brak takiego zabiegu. Nastoletni czytelnicy nie koniecznie musieliby za nim przepadać, a to przede wszystkim do nich skierowane są słowa tej książki.

Samo pojawienie się w historii bohaterów “Zwiadowców” również było całkiem dobrym zabiegiem. Jak zwykle jednak prym wiodą Hal i jego przyjaciele. Powieść może nie jest perfekcyjna, z pewnością jednak można ją zakwalifikować do tych bardzo dobrych, porządnie napisanych i ciekawych. Choć cykle pisarza liczą sobie po kilkanaście tomów, to jednak jemu wciąż nie brakuje pomysłów. Z łatwością przychodzi mu również ożywianie swoich bohaterów, którzy wydają sie być jak najbardziej realni i prawdziwi.

“Drużyna” to seria którą polecam zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Jest to jeden z nielicznych cyklów, który czytać mogą zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Z grona współczesnej literatury wyróżnia go między innymi to, że nie jest “literaturą dla nastolatek”. To bardzo pozytywnie, gdyż momentami zaczynam się już obawiać, że nastoletni chłopcy w ogóle niczego nie czytają, ale co mają czytać gdy nikt niczego dla nich nie pisze? Zarówno “Zwiadowcy” jak i “Drużyna” to idealne wprowadzenie ku temu, by zacząć swoją pierwszą przygodę z fantastyką. Obie serie gorąco polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  15 lipca 2014

  Ja to już raczej nie jestem “targetem”, ale polecę ją mojemu chrześniakowi 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »