Dracula – Bram Stoker

Date
maj, 01, 2012

Wydawnictwo Zielona Sowa, obok książek dla dzieci, stworzyło cykl „Arcydzieła literatury światowej”. W towarzystwie „Damy kameliowej”, „Balladyny”, „Dziadów” i wielu innych znanych tytułów, pojawiła się również pozycja dla miłośników wampirów – oryginalny „Dracula” autorstwa Brama Stokera.

Pewnej sztormowej nocy, do angielskiego portu zawija statek, którego cała załoga została zamordowana. Groteskowy widok sprawia przywiązany do steru trup. Z pokładu schodzi tylko jedna, żywa istota – olbrzymich rozmiarów wilk.

Hrabia Dracula to legendarny wampir, pierwowzór swoich współczesnych naśladowców. Żywi się ludzką krwią, dzięki czemu zachowuje wieczne życie. Nie ma odbicia w lustrze, nie lubi czosnku, a światło słoneczne jest dla niego śmiertelnie groźne. Najlepszy sposób by zabić wampira, to osikowy kołek wbity prosto w serce. Hrabia mieszka w starym, transylwańskim zamczysku. Jest jednak zafascynowany Anglią i zamierza się do tego kraju przeprowadzić by tam polować na nowe ofiary. W tym celu kupuje na wyspach posiadłość, a żeby dokonać transakcji, wynajmuje prawnika – Jonathana Harkera. Mężczyzna szybko orientuje się, że coś jest nie tak, nie ma tylko pojęcia co takiego…

Stoi przede mną zadanie bardzo trudne, ponieważ jak można zrecenzować klasykę? Kto w końcu nie zna Hrabiego Draculi? Myślę, że każdy, nawet jeżeli nie czytał książki, to oglądał przynajmniej jedną z licznych, dość wiernych ekranizacji. Postacie takie jak profesor Van Helsing czy Lucy Westenra są ponadczasowe i zapisały się już na dobre na kartach literackiej historii.

Książka pisana jest w niecodzienny sposób. Oprócz ciągłej narracji, dodatkowo skonstruowana jest z fragmentów dzienników, listów czy artykułów z gazet. W ten sposób historię poznajemy z różnych, a jednak składających się w jedną całość, punktów widzenia. Jest idealnym przykładem tak zwanej „powieści gotyckiej” – mrocznej i pełnej grozy. Język i styl użyte w „Draculi” są bardzo przystępne, mimo okresu w którym powstały. Czytając nie nudzimy się przy kwiecistych frazesach, a tylko poznajemy niezwykle intrygujące fabułę i akcję.

Choć Bram Stoker nie był pierwszym twórcą piszącym o wampirach, to jednak właśnie jego powieść uznawana jest za ten pierwowzór dzisiejszych „stworzeń nocy” i podstawę tak zwanej „literatury paranormalnej”. To właśnie jego dzieło stało się światowym arcydziełem i co ciekawsze i niezbyt częste w historii – dobrze sprzedawało się jeszcze za życia pisarza.

Wydanie, które ukazało się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa jest naprawdę eleganckie. Okładka broszurowa, ale sztywna i ze skrzydełkami, w środku wstążeczkowa zakładka. Dobra edycja tekstu i tłumaczenie, a na końcu, stworzony przez panią Agnieszkę Fulińską, rys historyczny. Do książki mam tylko jedno „ale”. Moje biedne wydanie zaczyna się dopiero od 33 strony! Aczkolwiek jednak egzemplarz otrzymałam „przy okazji” do recenzji od wydawnictwa i może dostałam go właśnie dlatego, że był wybrakowany. W każdym razie uczulam, by przy zakupie przejrzeć tomik, żeby później w domu nie było żadnych nieprzyjemności.

„Dracula” to historia ponadczasowa. Każdy miłośnik powieści grozy czy samych wampirów powinien ją znać. Jest to pozycja obowiązkowa w domowej bibliotece i osoba kochająca książki z pewnością nie może się bez jej znajomości obyć. Do zapoznania się z twórczością Brama Stockera gorąco zachęcam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Isadora

  2 maja 2012

  Uwielbiam tę historię!
  Pozdrawiam serdecznie!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »