Dlaczego? – Catherine Ripley

Date
lut, 21, 2017

Każdy rodzic małego dziecka wie, że pytania to nieodłączna część jego egzystencji. Dlaczego trawa jest zielona, a niebo niebieskie? Dlaczego w zimie jest zimno, pomimo że jasno świeci słońce? Dlaczego gwiazdy migocą? Dlaczego ziewamy? Gdzie znika słońce gdy zapada zmrok?

Znamy zarówno te pytania jak i wiele, wiele innych. Często jednak (nie potrafimy, nie możemy, mamy już dość, brakuje nam czasu) nie udzielamy na nie pełnych, wyczerpujących i satysfakcjonujących odpowiedzi. Dlatego właśnie z pomocą przychodzą nam książeczki takie jak „Dlaczego?” autorstwa Catherine Ripley.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”202AAB” ccolor=”162166″ bcolor=”0C00BA” bgcolor=”CCD8FF” cbgcolor=”5964FF” bgcolorto=”BDCCFF” cbgcolorto=”9591FF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]autor: Catherine Ripley
tytuł oryginału: Why? The best ever question and answer book about nature, science and world around you
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-8097-076-2
data wydania: 07.02.2017[/stextbox]

Jako redaktorka bardzo lubianego magazynu dla najmłodszych Catherine Ripley zaczęła zbierać pytania nadesłane przez zaciekawionych światem małych czytelników. I tak to wszystko się zaczęło. To właśnie dzięki ciekawskim dzieciom powstała ta niezwykle pomocna i interesująca książka.

W środku książeczki znaleźć możemy wiele przeróżnych pytań i odpowiedzi. Dla wygody i porządku podzielone zostały one na sześć różnotematycznych działów. Rozdział „W kąpieli” wyczerpująco odpowiada na takie pytania jak „Dlaczego trzeba myć zęby?” czy „Dlaczego podczas kąpieli marszczą się palce?”. Rozdział „W supermarkecie” porusza problemy związane z produktami żywnościowymi, zakupami, a nawet ekologią. Kolejne części to: „Przed snem”, „Na dworze”, „W kuchni” oraz „Wśród zwierząt gospodarskich”.

Książeczka zawiera nie tylko odpowiedzi, ale także ilustracje, które nie są wyłącznie ozdobą. Przykładowo na niewielkim schemacie przedstawiony został proces trawienia, a na innym budowa rur odpływowych w łazience. Pojawia się też parę komiksowych dymków, a rysunki zawsze przedstawiają dopasowaną do pytania (i odpowiedzi) sytuację. Tytuł wydany został w twardej oprawie na śliskim, grubym papierze. Jedynym minusem takiego wydania jest jego waga, która nie zawsze może być wygodna w przypadku wspólnego czytania z mniejszymi dziećmi.

„Dlaczego?” to dobrze przygotowana, gruntownie przemyślana książeczka. Pojawia się w niej wiele trafnych i interesujących pytań, na które w prosty sposób zostały udzielone pełne i wyczerpujące odpowiedzi. Tytuł idealnie nadawał się będzie dla dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat. To te maluchy są zawsze najbardziej ciekawe otaczającego je świata. Chcą wiedzieć dosłownie wszystko.

Dziękuję!

[buybox-widget category=”book” ean=”9788380970762″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Cyrysia

  25 stycznia 1970

  Interesująca publikacja. Postaram się mieć ją na uwadze.

 2. Odpowiedz

  ksiazkoholikzpowolania

  25 stycznia 1970

  Urocza książeczka i fajnie, że ktoś w takiej formie o tym pomyślał. Małe dzieci, zasypują wprost dorosłych pytaniami, a tak mamy dwa w jednym, wieczorne czytanie maluszkowi do łóżka i odpowiedź na dręczące go pytania 🙂

  • Odpowiedz

   Miye

   25 stycznia 1970

   Dokładnie, to zdecydowanie fajna i ciekawa publikacja 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »