Dlaczego? – Catherine Ripley

Date
lut, 21, 2017

Każdy rodzic małego dziecka wie, że pytania to nieodłączna część jego egzystencji. Dlaczego trawa jest zielona, a niebo niebieskie? Dlaczego w zimie jest zimno, pomimo że jasno świeci słońce? Dlaczego gwiazdy migocą? Dlaczego ziewamy? Gdzie znika słońce gdy zapada zmrok?

Znamy zarówno te pytania jak i wiele, wiele innych. Często jednak (nie potrafimy, nie możemy, mamy już dość, brakuje nam czasu) nie udzielamy na nie pełnych, wyczerpujących i satysfakcjonujących odpowiedzi. Dlatego właśnie z pomocą przychodzą nam książeczki takie jak „Dlaczego?” autorstwa Catherine Ripley.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”202AAB” ccolor=”162166″ bcolor=”0C00BA” bgcolor=”CCD8FF” cbgcolor=”5964FF” bgcolorto=”BDCCFF” cbgcolorto=”9591FF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]autor: Catherine Ripley
tytuł oryginału: Why? The best ever question and answer book about nature, science and world around you
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-8097-076-2
data wydania: 07.02.2017[/stextbox]

Jako redaktorka bardzo lubianego magazynu dla najmłodszych Catherine Ripley zaczęła zbierać pytania nadesłane przez zaciekawionych światem małych czytelników. I tak to wszystko się zaczęło. To właśnie dzięki ciekawskim dzieciom powstała ta niezwykle pomocna i interesująca książka.

W środku książeczki znaleźć możemy wiele przeróżnych pytań i odpowiedzi. Dla wygody i porządku podzielone zostały one na sześć różnotematycznych działów. Rozdział „W kąpieli” wyczerpująco odpowiada na takie pytania jak „Dlaczego trzeba myć zęby?” czy „Dlaczego podczas kąpieli marszczą się palce?”. Rozdział „W supermarkecie” porusza problemy związane z produktami żywnościowymi, zakupami, a nawet ekologią. Kolejne części to: „Przed snem”, „Na dworze”, „W kuchni” oraz „Wśród zwierząt gospodarskich”.

Książeczka zawiera nie tylko odpowiedzi, ale także ilustracje, które nie są wyłącznie ozdobą. Przykładowo na niewielkim schemacie przedstawiony został proces trawienia, a na innym budowa rur odpływowych w łazience. Pojawia się też parę komiksowych dymków, a rysunki zawsze przedstawiają dopasowaną do pytania (i odpowiedzi) sytuację. Tytuł wydany został w twardej oprawie na śliskim, grubym papierze. Jedynym minusem takiego wydania jest jego waga, która nie zawsze może być wygodna w przypadku wspólnego czytania z mniejszymi dziećmi.

„Dlaczego?” to dobrze przygotowana, gruntownie przemyślana książeczka. Pojawia się w niej wiele trafnych i interesujących pytań, na które w prosty sposób zostały udzielone pełne i wyczerpujące odpowiedzi. Tytuł idealnie nadawał się będzie dla dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat. To te maluchy są zawsze najbardziej ciekawe otaczającego je świata. Chcą wiedzieć dosłownie wszystko.

Dziękuję!

[buybox-widget category=”book” ean=”9788380970762″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  ksiazkoholikzpowolania

  25 stycznia 1970

  Urocza książeczka i fajnie, że ktoś w takiej formie o tym pomyślał. Małe dzieci, zasypują wprost dorosłych pytaniami, a tak mamy dwa w jednym, wieczorne czytanie maluszkowi do łóżka i odpowiedź na dręczące go pytania 🙂

  • Odpowiedz

   Miye

   25 stycznia 1970

   Dokładnie, to zdecydowanie fajna i ciekawa publikacja 🙂

 2. Odpowiedz

  Cyrysia

  25 stycznia 1970

  Interesująca publikacja. Postaram się mieć ją na uwadze.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły