Detale robią różnicę – jak tanio zmienić charakter wnętrza

Date
lut, 13, 2021

Detale robią różnicę – jak tanio zmienić charakter wnętrza

Bywa, że kiedy oglądamy w sieci różne aranżacje mieszkań, nawet świeżo wyremontowane,  idealnie wysprzątane i wyposażone w nowe sprzęty nie robią na nas większego wrażenia. Ale to samo mieszkanie, podobnie urządzone, może wzbudzić zachwyt. Tak różne reakcje to kwestia detali, które – umiejętnie umieszczone – zmieniają wystrój. Jak to osiągnąć?

Mieszkanie też ma osobowość

Projektanci wnętrz twierdzą, że mieszkanie powinno odzwierciedlać osobowości jego lokatorów. Dopiero wówczas mieszkanie staje się domem, a nie tylko pomieszczeniem, w którym spędza się czas. Właśnie detale nadają wnętrzu jego indywidualny, niepowtarzalny charakter i powinny pasować do charakterów zamieszkujących je osób. Takimi detalami mogą być np. gałki meblowe, uchwyty do szuflad, nogi kanapy lub fotela, wieszaki, zasłony, narzuty na meble czy poduszki. 

Duże znaczenie ma również kolorystyka. Polacy na ogół lubią w mieszkaniu kolory jasne, zwłaszcza biały, piaskowy i jasnopopielaty. Jednak niekiedy kolory te są niezbyt dobrze dobrane względem stron świata; zawsze lepiej zastosować np. ciepłe kolory w pokoju, który wystawiony jest na działanie promieni słonecznych najkrócej w ciągu dnia, tymczasem spotyka się szare ściany w pokoju mało nasłonecznionym. Można ocieplić takie wnętrze odpowiednimi detalami w ciepłym kolorze, np. jasnej ochry, dobrze pasującym do szarego. Takim detalem może być m.in. zasłona okienna. Wydawana przez sieć marketów Obi gazetka prezentuje oferty zasłon w dobrych cenach, mocowanych na taśmie lub na przelotkach.

Gałki, uchwyty, nogi, klamki

Meble w mieszkaniu, oprócz funkcjonalności, powinny odznaczać się także estetyką. Zbieranina mebli w różnych stylach i kolorystyce, nawet jeżeli komuś nie przeszkadza, może być męcząca dla wzroku. Jeżeli dysponujemy różnymi meblami, warto zastosować drobne zmiany, aby nadać im pewne wspólne cechy. Mogą to być uchwyty przy szufladach od komody, gałki w drzwiczkach do szafek, nogi szaf, kanap czy foteli i klamki u drzwi. Ukazująca się w sieci Leroy Merlin gazetka promocyjna w najnowszym numerze prezentuje niemal 200 wzorów gałek i uchwytów meblowych w cenie już od 4,20 zł za sztukę. Natomiast nogi meblowe są do nabycia w cenie od 5,90 zł, a wzorów jest ponad 100. Z pewnością można wybrać coś dla siebie, należy tylko zwrócić uwagę, aby detale były w zbliżonych odcieniach dla uniknięcia efektu pstrokacizny.

Detale tekstylne

Oprócz wspomnianych już zasłon można zmienić wnętrze za pomocą innych detali tekstylnych. Przykładem mogą być poduszki ozdobne. Wydana w lutym w sieci Pepco gazetka zamieszcza oferty poduszek, w tym we wspomnianym również kolorze jasnej ochry. Poduszka o wymiarach 45 x 45 cm kosztuje 30 zł. Do niej znakomicie pasuje narzuta (160 x 200 cm) w szare i ochrowe zygzaki w cenie 50 zł. Kanapa lub sofa z takimi dekoracjami z pewnością ociepli wnętrze. Nie trzeba układać wykładziny lub dywanu na całej podłodze; wystarczą małe dywaniki w żółte lub szare wzory np. pod stołem i przy sofie (60 x 90 cm) w cenie 30 zł za sztukę.

Duży efekt małym kosztem

Zakupienie detali jest najtańszym sposobem na zmianę wyglądu i wystroju mieszkania. Za kwotę nieporównywalnie mniejszą, niż wyniósłby koszt remontu lub zakupu nowych mebli, można dokonać naprawdę sporych zmian. W sypialni mogą to być nowe lampki nocne, w łazience – wieszaki na ręczniki, zasłona do kabiny prysznicowej, dywanik na podłogę. W pokoju dziennym (salonie) doniczki z roślinami zielonymi można wstawić do ozdobnych koszyków, a do kwiatów ciętych kupić dobrany kolorystycznie wazon.

Detale mają też znaczenie w kuchni. Jeżeli mamy jakiś ulubiony kolor, np. zielony, dobierajmy detale kuchenne w tym kolorze: noże z zielonymi rączkami, łyżkę cedzakową, durszlak, tarkę do warzyw z zielonymi uchwytami. Gałki przy szafkach i szufladach również można wymienić na zielone, a w oknie powiesić zieloną roletę. Oczywiście powinna być to zieleń w tym samym odcieniu; kolor khaki w połączeniu z seledynem nie jest najlepszym pomysłem.

Zdecydowanie dobrym pomysłem natomiast jest zwrócenie się z prośbą o konsultację do projektanta wnętrz. Osoba taka ma doświadczenie w urządzaniu mieszkań i projektowaniu wystroju odpowiedniego do charakterów i osobowości mieszkańców. Przygotuje dla nas symulację komputerową wnętrza zgodnie z naszymi sugestiami i podsunie inne pomysły rozwiązań. Decydując się na zmiany warto skorzystać z porady profesjonalisty.

Wpis gościny

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Kamila Pierzchała

  20 lutego 2021

  Naprawdę bardzo tania metoda i nadaje takiego fajnego charakteru już samemu wnętrzu 🙂

 2. Odpowiedz

  Bielecki

  20 lutego 2021

  Czasami puszka farby potrafi odmienia wszystko, a czasami wystarczy tyko drobny gadżet 😉

 3. Odpowiedz

  Lilianna

  16 lutego 2021

  To prawda że gadżety potrafią zmienic każde wnętrze. Sama coś o tym wiem.

 4. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  15 lutego 2021

  Uwielbiam zmieniać swoje wnętrza. Mały element nowy, poszewka, wazon, obraz i już pokój wygląda inaczej i świeżo 😉

 5. Odpowiedz

  Widzepodwojnie.com

  15 lutego 2021

  Detalami możemy zupełnie zmienić wnętrze. Pomieszczenie może zyskać zupełnie inny charakter, kiedy zmienimy zaledwie kilka rzeczy.

 6. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  15 lutego 2021

  Kiedyś zupełnie nie zwracałam uwagi na wystrój wnętrz i dekoracje. Odkąd skończyłam 30 lat wszystko się zmieniło i staram się wprowadzać do mieszkania akcenty, które je ożywiają.

 7. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  15 lutego 2021

  Ja uwielbiam tekstylia. Zwykle w ten sposób najłatwiej zmienić wnętrze. Koce, narzuty, poduchy czy nawet zasłony to u mnie często zmieniane gadżety.

 8. Odpowiedz

  Adrianna

  15 lutego 2021

  W zupełności się z Tobą zgadzam. Czasami wystarczy parę drobnych, niepozornych elementów, a pomieszczenie zyskuje całkiem nowy wygląd.

 9. Odpowiedz

  Agaman

  15 lutego 2021

  Czasem wystarcza nowe zaslony lub plakat czy kawalek dywanu i juz pomieszczenie jest inne,a najwazniejsze by bylo spojne z lokatorem 🙂

 10. Odpowiedz

  Ala

  15 lutego 2021

  To prawda, zakup detali jest najtańszym sposobem na zmianę wystroju. Ozdobne poduszki i poszewki z Pepco uwielbiam, są ładne i tanie. 🙂

 11. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 lutego 2021

  Czasem wystarczy dosłownie drobiazg, aby wnętrza uzyskało ciekawy klimat, nabrało spójności, podziwiam osoby mające do tego zmysł. 🙂

 12. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  14 lutego 2021

  ja właśnie dopiero się uczę jak ważną rolę odgrywają detale, przed nami spory remont i na pewno będę szukała inspiracji w takich sklepach jak Obi

 13. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  14 lutego 2021

  U mnie zazwyczaj są to poszewki na poduszki, zasłonki i firanki. Ale najczęściej poszewki. W Pepco można kupić fajne, kolorowe i za śmieszne pieniądze.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły