Demony miłości – Eve Edwards

Date
maj, 09, 2014

demonymilosci“Demony miłości” to drugi tom “Kronik Rodu Lacey”, w których pisarka zabiera czytelnika, w barwną i pełną przygód podróż, do Anglii za czasów dynastii Tudorów. Eve Edwards to pisarka posiadająca dużą wiedzę, taka, która nie zaspakaja swoich czytelników byle czym. Dlatego też jej powieści są historiami o miłości, przedstawionymi na bardzo barwnym i realistycznym, historycznym tle.

Lady Jane oraz Jamesa, jako bohaterów (mniej lub bardziej) drugoplanowych, poznajemy już w pierwszym tomie sagi, tym razem jednak to o nich będzie cała historia. Choć książki są ze sobą powiązane tłem historycznym i rodem, to jednak role głównych bohaterów, w kolejnych tomach, otrzymują zupełnie różne postacie. Moim zdaniem sprawia to, że każda kolejna część cyklu jest niepowtarzalna i zawiera w sobie coś świeżego. W końcu jak długo można czytać o romantycznych perypetiach jednej pary? W “Alchemii miłości” poznajemy historię Ellie, córki alchemika oraz młodego Willa Lacey. W drugim tomie natomiast czytamy o pełnym sprzecznych emocji życiu Lady Jane Rievaulx oraz powracającego z wojny Jamesa Laceya.

Lady Jane szlachetnie odrzuca małżeńską ofertę Willa Lacey, by ten mógł poślubić dziewczynę, w której się zakochał – a zarazem jej serdeczną przyjaciółkę. Niestety to nie ułatwiło kobiecie życia. Pojawiały się coraz to kolejne kłopoty, a jej rodzina zdecydowanie nie była taką postawą zachwycona. Dlatego młoda szlachcianka zdecydowała się poślubić starszego markiza, Jonasa, który zapewnił dziewczynie nie tylko tytuł, ale i majątek oraz swoją przyjaźń. Gdy jednak markiz umiera, Jane musi szukać schronienia na dworze królowej Elżbiety I. To właśnie tam ponownie spotyka młodszego brata Willa – Jamesa. I choć wygląda na to, że się nie znoszą, to jednak od razu można wyczuć narastające między nimi uczucie.

Eve Edwards postanowiła stworzyć cykl dość oryginalny. Romanse historyczne, pikantne, z nutką erotyki, zna chyba niemal każda kobieta. Natomiast tutaj pisarka zupełnie ten element ze swoich książek wykroiła. Napisała coś zupełnie innego. Jej saga to, ni mniej nic więcej, tylko ciekawie napisany romans historyczny, skierowany do młodszego pokolenia. Choć nie jest to mój ulubiony gatunek literacki, to jednak “Kroniki Rodu Lacey” są doskonałą sagą, stworzoną jakby idealnie pod mój gust. Z tymi książkami po prostu nie sposób się nudzić.

Choć pisarka używa stylizowanego na epokę języka, to jednak czytanie powieści nie sprawia nawet najmniejszych problemów. Eve Edwards ma lekkie pióro i potrafi zainteresować swoją twórczością czytelnika. Akcja powieści toczy się niezwykle wartko. Wydaje mi się, że książka jest nieco lżejsza od zswojej poprzedniczki i chyba nawet jeszcze przyjemniejsza do czytania. Przedstawiona w precyzyjny sposób fabuła nie jest jednotorowa. Powieść zawiera wiele pobocznych wątków, które czytelnicy śledzić mogą z pełnym pasji zainteresowaniem. Utwór w całości został dobrze przemyślany, a każda, nawet najkrótsza scena, wydaje się być dopracowana niemalże do perfekcji.

Bohaterowie posiadają urozmaicone i bardzo udane kreacje. Tak jak miało to miejsce w “Alchemii miłości” pisarka nie zaniedbuje również postaci drugoplanowych. Dzięki temu tło całej powieści nie jest puste. Lady Jane to bohaterka, którą od początku chciałam lepiej poznać. Dziewczyna ma barwny charakter i potrafi walczyć o swoje, nawet gdy utrudniają jej to realia przedstawionego świata. Jest również bardzo dobrą aktorką, choć do roli, którą przyszło jej odgrywać, zmusiło dziewczynę życie. Bardzo cieszy mnie fakt, że pisarka właśnie ją wybrała do zagrania głównej roli w drugim tomie sagi. James Lacey na wojnie w Niderlandach wiele przeszedł. Nawet najbliższe mu osoby, nie potrafią w mężczyźnie rozpoznać tego samego człowieka. Jest zmęczony życiem, zamknięty w sobie. Czy cokolwiek jeszcze może przynieść mu szczęście?

Eve Edwards ponownie, w cudowny sposób opisuje historyczne realia XVI-wiecznej Anglii. Zachowania, tradycję, kulturę oraz ludzi żyjących w tamtych czasach. Pisarka robi to w coraz lepszym stylu i widać, że nabiera wprawy, a opisywanie reali historycznych przychodzi jej lekko, niewymuszenie i niezwykle wręcz naturalnie. Przede wszystkim jednak opowiada wszystko naprawdę ciekawie.

Może “Demony miłości” nie są klasyką literatury. Nie są również dziełem wybitnym, z najwyższej półki, ale niewątpliwie posiadają swój urok i potrafią, niczym miękką kołdrą, otulić nim czytelnika. To książka, która wywiera duże wrażenie. Lektura podczas czytania której, w bardzo przyjemny sposób, zupełnie niezauważalnie upływa czas. Z wielkim zapałem i nadziejami rozpoczynam moją przygodę z kolejnym tomem, tym razem noszącym tytuł “Gra o miłość”.

 Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Nowaczytelnia

nowaczytelnia

O autorce słów kilka

Eve Edwards może się poszczycić doktoratem Uniwersytetu Oxfordzkiego. Uważa naukową kwerendę za ważny element zabawy, jaką jest dla niej pisanie powieści historycznych. Aby lepiej poznać ducha epoki, w której osadzona jest akcja jej książek, oglądała ówczesne wnętrza i rycerskie turnieje oraz uczestniczyła w ucztach w stylu elżbietańskim. Opanowała nawet sztukę eleganckiego jedzenia bez widelca, znaną w epoce Tudorów. Obecnie mieszka w Oxfordzie z mężem i trójką dzieci.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  9 maja 2014

  “Stylizowany na epokę język, XVI-wiecznej Anglia, wartka akcja” – to elementy, które przemawiają na tak w kwestii lektury tej książki. Jednak zacznę od tomu pierwszego 😉

 2. Odpowiedz

  Karriba

  10 maja 2014

  Cała seria bardzo mnie interesuje, bo bardzo lubię takie książki 🙂

 3. Odpowiedz

  Karolina K.

  10 maja 2014

  Kiedyś bardzo interesowałam się historią, teraz już mniej, ale kiedyś chcę przeczytać tą sagę [jak większość książek, które recenzujesz ;>].
  Pozdrawiam

 4. Odpowiedz

  merri

  10 maja 2014

  Przyznam, że to nie pierwszy raz, kiedy widzę u Ciebie jakąś ciekawą książkę 🙂

 5. Odpowiedz

  kmka1296

  10 maja 2014

  Chyba się skuszę na tą pozycję 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »