Czym jest SEO i dlaczego jest takie ważne? 

Date
lut, 12, 2023
miye sen tekst

Czym jest SEO i dlaczego jest takie ważne? 

Prowadzisz bloga lub stronę i zastanawiasz się, czemu nie możesz jej znaleźć w Google lub innej wyszukiwarce internetowej, niezależnie od tego, jakiej frazy nie wpiszesz? Oznacza to, że masz problem z SEO (Serach Engine Optimization). Ma na nie wpływ naprawdę wiele rzeczy, ale często są to drobiazgi, które w prosty sposób można zmienić i sprawić by googlowe boty wyżej oceniały wartość Twojego miejsca w sieci. 

Dlaczego SEO jest ważne?

Nie ma znaczenia, jak wartościowe treści tworzysz, jeżeli nikt nie może ich znaleźć. Na mojego bloga odwiedzający trafiają z dwóch kierunków — linków, które zamieszczam w mediach społecznościowych i poprzez wyszukiwarki internetowe, przy czym lwia część czytelników odwiedza mnie właśnie dzięki wynikom znalezionym przy pomocy Google. 

Algorytmy przeglądarek nie są żadną tajemnicą. Wręcz przeciwnie, są one obszernie wytłumaczone i dostępne dla każdego (przykładowo Google ma 160 stron poradnika), a użytkownicy zawczasu informowani są o wszelkich aktualizacjach. Jednak przeciętna osoba, która nie jest obeznana z tematem, niewiele z takich treści wyniesie. Natomiast dostępne w sieci informacje wyjaśnione w prosty i przystępny sposób niejednokrotnie bywają przedawnione. 

Blogowe SEO często tworzy się naturalnie, a właściciele blogów nawet nie zdają sobie sprawy ze swoich dobrych praktyk, stosując je intuicyjnie. Inaczej jednak sprawa ma się w przypadku sklepów, dla których zarówno optymalizacja strony, jak i cały proces pozycjonowania jest znacznie trudniejszy. By Twój biznes nie tylko zaistniał w sieci, ale także stał się opłacalny, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Więcej na temat pozycjonowania stron przeczytasz klikając w link https://afterweb.pl/pozycjonowanie-stron/.

Błędy, jakie najczęściej popełniają blogerzy

Jeżeli w swoich tekstach nie używasz nagłówków i akapitów, to utrudniasz czytanie nie tylko zwykłym użytkownikom, ale i robotom. Wrzucając w każdym wpisie prowadzący do strony zewnętrznej link stajesz się czymś w rodzaju słupa reklamowego. Zapominając o zdjęciach lub grafikach (najlepiej niepowtarzalnych — własnego autorstwa) szkodzisz swojej stronie. 

Jedną z ciekawszych rzeczy, której bardzo chętnie używają blogerzy książkowi, jest plugin ze strony Lubimyczytać, który oferuje wyświetlanie się na pasku bocznych czytanych przez nas tytułów. Jest to genialny pomysł, który przynosi portalowi ogromne korzyści. Właśnie — portalowi, bo blogerowi, który go używa może wyrządzić jedynie szkody. Plugin oprócz tego, że wyświetla okładki książek, na stronie głównej twojego bloga tworzy sieć linków, które prowadzą do wspomnianego portalu, zwiększając tym samym dla przeglądarek wiarygodność Lubimyczytac, kosztem twojej własnej wiarygodności. Podobnie sprawa ma się z publikowanymi tam recenzjami, szczególnie gdy są one wierną kopią tekstów umieszczanych na blogu. 

Na zakończenie

Czy twoja strona jest widoczna w przeglądarce? Jak daleko w wynikach wyszukiwania można ją znaleźć? Myślę, że jeżeli piszesz swoje treści dla czytelników, a nie dla samej sztuki pisania, to warto zadbać o optymalizację i choć odrobinę zainteresować się tematem SEO.  

Wpis z linkiem sponsorowanym.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

31 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Kinga

  25 lutego 2023

  To jest temat rzeka…pamietasz jak miałam zablokowanego bloga, bo ktoś był tak “życzliwy” i mnie zgłaszał? doszło do tego, że musiałam wykupić swoją własną domene…ogólnie jest problem, bo nie rozumiem tego języka i nie spodziewałam się zakładając bloga, że jest tyle rzeczy…

  • Odpowiedz

   Vicky

   25 lutego 2023

   Na szczęście jest sporo przydatnych i przystępnie napisanych treści w sieci, także myślę, że każdy może to chociaż trochę ogarnąć – nawet jeżeli nie czuje klimatu (że tak to ujmę) 🙂

 2. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  15 lutego 2023

  Bardzo dobrze jest zwracać uwagę na różne istotne kwestie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Z pewnością.

 3. Odpowiedz

  Anne 18

  15 lutego 2023

  Bardzo ciekawy tekst. Pełen przydatnych informacji.

 4. Odpowiedz

  Marysia K

  15 lutego 2023

  Nie wiedziałam że umieszczanie dokładnie tej samej recenzji na blogu i na lubimy czytać mi szkodzi. Muszę się temu bliżej przyjrzeć. Dzięki.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Ogólnie dublowanie powyżej 40% jakiejkolwiek treści szkodzi.

 5. Odpowiedz

  Pojedztam

  14 lutego 2023

  Pozycjonowanie to bardzo ważna sprawa i warto jest mieć je na uwadze.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Też tak uważam.

 6. Odpowiedz

  P. Kwiatkowska

  14 lutego 2023

  Nie sposób nie zwracać na nie uwagę przy działalności online.

 7. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  14 lutego 2023

  Dzięki tobie właśnie dowiedziałam się, jak plugin ze strony Lubimyczytać mi szkodził, dobrze jest wiedzieć takie rzeczy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Marketingowo dla nich świetny pomysł 🙂

 8. Odpowiedz

  Ala

  14 lutego 2023

  Super wpis, tego mi było potrzeba! Uczę się o SEO i staram się pisać zgodnie właśnie z tymi standardami. Nie zawsze się udaje, ale nauka czyni mistrza 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Przyznam, że ja korzystam z podpowiedzi Yoasta, ale wiele rzeczy robię też na wyczucie 🙂

   • Odpowiedz

    Pojedztam

    26 lutego 2023

    My tak samo, jednak Yoast okazuje się bardzo przydatny.

 9. Odpowiedz

  Zuzka

  14 lutego 2023

  Bardzo interesuję się tematyką SEO i nawet ukończyłam jeden kurs. Dzięki temu, że jestem w temacie udaje mi się czasem wbić w trójkę Google z czego jestem dumna.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Super! U mnie najlepiej prezentują się zdjęcia, google pokazuje je bardzo wysoko.

 10. Odpowiedz

  dyedblonde

  14 lutego 2023

  lubię tego typu posty, a ja sama ciągle się ucze w tym kierunku by było lepiej

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Ja również 🙂

 11. Odpowiedz

  Martyna K.

  13 lutego 2023

  Na pewno pozycjonowanie jest bardzo ważne i dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Też tak uważam.

 12. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  13 lutego 2023

  Warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, czego unikać, chociaż czasami przeważają argumenty za zastosowaniem z pewnych względów.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Na przykład przy grafikach – niektórzy nie wyobrażają sobie bloga bez rotatora 🙂

 13. Odpowiedz

  Malwina

  13 lutego 2023

  Bardzo fajny post, pouczający i fajnie napisany 😉 Nie miałam z tym do czynienia więc nawet nie wiedziała, że coś takiego jest aż nie przeczytałam twojego wpisu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Myślę, że to przydatna wiedza.

 14. Odpowiedz

  Agaman

  13 lutego 2023

  Dobre rady są na wagę złota, dlatego też czesto sama odwiedzam Twój blog 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Dziękuję 🙂

 15. Odpowiedz

  Agu

  13 lutego 2023

  Kurcze, dzięki Tobie dowiedziałam się, że robię masę blędów. Muszę poczytać o tym więcej.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 lutego 2023

   Myślę, że dobrze znać podstawy.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły