Czym jest SEO i dlaczego jest takie ważne?
Prowadzisz bloga lub stronę i zastanawiasz się, czemu nie możesz jej znaleźć w Google lub innej wyszukiwarce internetowej, niezależnie od tego, jakiej frazy nie wpiszesz? Oznacza to, że masz problem z SEO (Serach Engine Optimization). Ma na nie wpływ naprawdę wiele rzeczy, ale często są to drobiazgi, które w prosty sposób można zmienić i sprawić by googlowe boty wyżej oceniały wartość Twojego miejsca w sieci.
Dlaczego SEO jest ważne?
Nie ma znaczenia, jak wartościowe treści tworzysz, jeżeli nikt nie może ich znaleźć. Na mojego bloga odwiedzający trafiają z dwóch kierunków — linków, które zamieszczam w mediach społecznościowych i poprzez wyszukiwarki internetowe, przy czym lwia część czytelników odwiedza mnie właśnie dzięki wynikom znalezionym przy pomocy Google.
Algorytmy przeglądarek nie są żadną tajemnicą. Wręcz przeciwnie, są one obszernie wytłumaczone i dostępne dla każdego (przykładowo Google ma 160 stron poradnika), a użytkownicy zawczasu informowani są o wszelkich aktualizacjach. Jednak przeciętna osoba, która nie jest obeznana z tematem, niewiele z takich treści wyniesie. Natomiast dostępne w sieci informacje wyjaśnione w prosty i przystępny sposób niejednokrotnie bywają przedawnione.
Blogowe SEO często tworzy się naturalnie, a właściciele blogów nawet nie zdają sobie sprawy ze swoich dobrych praktyk, stosując je intuicyjnie. Inaczej jednak sprawa ma się w przypadku sklepów, dla których zarówno optymalizacja strony, jak i cały proces pozycjonowania jest znacznie trudniejszy. By Twój biznes nie tylko zaistniał w sieci, ale także stał się opłacalny, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Więcej na temat pozycjonowania stron przeczytasz klikając w link https://afterweb.pl/pozycjonowanie-stron/.
Błędy, jakie najczęściej popełniają blogerzy
Jeżeli w swoich tekstach nie używasz nagłówków i akapitów, to utrudniasz czytanie nie tylko zwykłym użytkownikom, ale i robotom. Wrzucając w każdym wpisie prowadzący do strony zewnętrznej link stajesz się czymś w rodzaju słupa reklamowego. Zapominając o zdjęciach lub grafikach (najlepiej niepowtarzalnych — własnego autorstwa) szkodzisz swojej stronie.
Jedną z ciekawszych rzeczy, której bardzo chętnie używają blogerzy książkowi, jest plugin ze strony Lubimyczytać, który oferuje wyświetlanie się na pasku bocznych czytanych przez nas tytułów. Jest to genialny pomysł, który przynosi portalowi ogromne korzyści. Właśnie — portalowi, bo blogerowi, który go używa może wyrządzić jedynie szkody. Plugin oprócz tego, że wyświetla okładki książek, na stronie głównej twojego bloga tworzy sieć linków, które prowadzą do wspomnianego portalu, zwiększając tym samym dla przeglądarek wiarygodność Lubimyczytac, kosztem twojej własnej wiarygodności. Podobnie sprawa ma się z publikowanymi tam recenzjami, szczególnie gdy są one wierną kopią tekstów umieszczanych na blogu.
Na zakończenie
Czy twoja strona jest widoczna w przeglądarce? Jak daleko w wynikach wyszukiwania można ją znaleźć? Myślę, że jeżeli piszesz swoje treści dla czytelników, a nie dla samej sztuki pisania, to warto zadbać o optymalizację i choć odrobinę zainteresować się tematem SEO.
Wpis z linkiem sponsorowanym.
Kinga
To jest temat rzeka…pamietasz jak miałam zablokowanego bloga, bo ktoś był tak “życzliwy” i mnie zgłaszał? doszło do tego, że musiałam wykupić swoją własną domene…ogólnie jest problem, bo nie rozumiem tego języka i nie spodziewałam się zakładając bloga, że jest tyle rzeczy…
Vicky
Na szczęście jest sporo przydatnych i przystępnie napisanych treści w sieci, także myślę, że każdy może to chociaż trochę ogarnąć – nawet jeżeli nie czuje klimatu (że tak to ujmę) 🙂
Recenzje Kiti
Bardzo dobrze jest zwracać uwagę na różne istotne kwestie.
Vicky
Z pewnością.
Anne 18
Bardzo ciekawy tekst. Pełen przydatnych informacji.
Vicky
Dziękuję!
Marysia K
Nie wiedziałam że umieszczanie dokładnie tej samej recenzji na blogu i na lubimy czytać mi szkodzi. Muszę się temu bliżej przyjrzeć. Dzięki.
Vicky
Ogólnie dublowanie powyżej 40% jakiejkolwiek treści szkodzi.
Pojedztam
Pozycjonowanie to bardzo ważna sprawa i warto jest mieć je na uwadze.
Vicky
Też tak uważam.
P. Kwiatkowska
Nie sposób nie zwracać na nie uwagę przy działalności online.
Vicky
Dokładnie.
Irena Bujak (Bujaczek)
Dzięki tobie właśnie dowiedziałam się, jak plugin ze strony Lubimyczytać mi szkodził, dobrze jest wiedzieć takie rzeczy.
Vicky
Marketingowo dla nich świetny pomysł 🙂
Ala
Super wpis, tego mi było potrzeba! Uczę się o SEO i staram się pisać zgodnie właśnie z tymi standardami. Nie zawsze się udaje, ale nauka czyni mistrza 🙂
Vicky
Przyznam, że ja korzystam z podpowiedzi Yoasta, ale wiele rzeczy robię też na wyczucie 🙂
Pojedztam
My tak samo, jednak Yoast okazuje się bardzo przydatny.
Zuzka
Bardzo interesuję się tematyką SEO i nawet ukończyłam jeden kurs. Dzięki temu, że jestem w temacie udaje mi się czasem wbić w trójkę Google z czego jestem dumna.
Vicky
Super! U mnie najlepiej prezentują się zdjęcia, google pokazuje je bardzo wysoko.
dyedblonde
lubię tego typu posty, a ja sama ciągle się ucze w tym kierunku by było lepiej
Vicky
Ja również 🙂
Martyna K.
Na pewno pozycjonowanie jest bardzo ważne i dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę.
Vicky
Też tak uważam.
Bookendorfina Izabela Pycio
Warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, czego unikać, chociaż czasami przeważają argumenty za zastosowaniem z pewnych względów.
Vicky
Na przykład przy grafikach – niektórzy nie wyobrażają sobie bloga bez rotatora 🙂
Malwina
Bardzo fajny post, pouczający i fajnie napisany 😉 Nie miałam z tym do czynienia więc nawet nie wiedziała, że coś takiego jest aż nie przeczytałam twojego wpisu.
Vicky
Myślę, że to przydatna wiedza.
Agaman
Dobre rady są na wagę złota, dlatego też czesto sama odwiedzam Twój blog 🙂
Vicky
Dziękuję 🙂
Agu
Kurcze, dzięki Tobie dowiedziałam się, że robię masę blędów. Muszę poczytać o tym więcej.
Vicky
Myślę, że dobrze znać podstawy.