Czy warto inwestować w kursy on-line? 

Date
paź, 29, 2019

Czy warto inwestować w kursy on-line? 

Kiedy znalazłam się na urlopie macierzyńskim, a później wychowawczym, okazało się, że mam masę wolnego czasu. Oczywiście istnieją mamy perfekcjonistki, które nie wiedzą, w co ręce włożyć, ale mi osobiście nie przeszkadza odrobina bałaganu lub spóźniony obiad. Obejrzałam wszystkie seriale na Netflixie, przeczytałam sporo zaległych książek, a później zaczęła dopadać mnie pustka i obawy czy poradzę sobie z powrotem do kariery zawodowej. 

Wtedy jednak za sprawą kilku wydarzeń zaczęłam uczyć się WordPressa, postawiłam na rozwój bloga i kariery w redakcji. Do pracy pełnoetatowej nie zdążyłam wrócić, ponieważ w międzyczasie na świat przyszła moja kolejna pociecha. Od tego czasu jednak minęły już cztery lata, a ja nie żałuję tego, jakim torem potoczyły się wydarzenia i moje życie. Wiem natomiast jedno: zawsze warto inwestować w siebie i samorozwój. Szczególnie gdy życie uczy, że zawsze może nadarzyć się okazja do wykorzystania świeżo zdobytej wiedzy.  

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kurs?

Przede wszystkim zastanówmy się do czego przysłuży nam się zdobyta wiedza. Jeżeli uczymy się czysto hobbystycznie, na przykład chcemy rozwinąć umiejętność zdobienia domowych ciast, to możemy obejrzeć film na Youtube (są ich setki). Inaczej wygląda sprawa z kursami, które chcemy w późniejszym czasie wykorzystać w naszym życiu zawodowym. Takie kursy muszą być zakończone odpowiednimi testami, po których rozwiązaniu otrzymujemy dyplom i zaświadczenie MEN.

„Zaświadczenia MEN to dokument wydawany na podstawie § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).”

Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu

Jako przykład platformy z kursami on-line mogę podać CRP (Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu). Kursy odbywają się za pośrednictwem: http://platforma.crp.wroclaw.pl i są całkowicie zdalne (nie trzeba nigdzie jeździć, nawet, by odebrać dyplom). System automatycznie generuje konto dla Uczestnika po dokonaniu opłaty za kurs. Dane do logowania i wszelkie instrukcje są wysyłane na maila podanego podczas zakupu. To właśnie na nim będą udostępniane mu materiały do nauki. Podzielone na moduły pliki zapisywane są w formacie PDF. Do każdego modułu dołączony jest test. Należy rozwiązać wszystkie testy i uzyskać minimum 70% pozytywnych odpowiedzi, aby otrzymać zaświadczenie MEN i dyplom. Na koniec nie ma egzaminu, a Uczestnik sam decyduje o tym, jak szybko przyswajał będzie podaną mu wiedzę. Na ukończenie kursu ma 90 dni. 

Krótki przegląd kursów kosmetycznych

Ostatnio coraz bardziej interesuję się zagadnieniami pielęgnacji i naturalnych kosmetyków. Dlatego to właśnie kursy kosmetyczne najbardziej przyciągnęły moją uwagę. Chciałam Wam je pokrótce zaprezentować.

Trychologia

choroby włosów i nie tylko 

Jest to dziedzina wiedzy zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób włosów oraz skóry głowy. Kurs z tej dziedziny jest przygotowaniem teoretycznym kosmetologów oraz innych specjalistów z branży beauty do wykonywania zawodu trychologa. 

Kosmetologia estetyczna

jak można wpływać na wygląd twarzy i ciała 

W szkoleniu Uczestnik nabędzie wiedzę z zakresu nowoczesnych zabiegów kosmetologicznych, która pozwoli na samodzielne wykonywanie zabiegów stosowanych w celu utrzymania estetycznego wyglądu twarzy i ciała. 

Dermokonsultantka 

Zawód ten już jakiś czas temu zdobył uznanie za granicą, a od kilku lat zyskuje je także w Polsce. Dermokonsultantka to już nie tylko pani, która pomaga wybrać krem, ale specjalista z zakresu chemii kosmetycznej, kosmetologii, dermatologii, zagadnień rynkowych czy technik sprzedaży. To ciekawa, dynamicznie rozwijająca się profesja. 

Wizaż

poznaj tajniki profesjonalnego wizażysty 

Wizaż i stylizacja to sztuka, której bardzo łatwo można się nauczyć. To nie tylko umiejętność zastosowania odpowiedni kolorystyki do indywidualnego typu urody, ale też idealne wykonanie makijażu, fryzury oraz właściwy dobór garderoby. Stylista/wizażysta tworzy wizerunek danej osoby. Zawód jest nie tylko ciekawy, ale również niezwykle opłacalny. 

Organizacja i zarządzanie salonem kosmetycznym

W kursie omówione zostały najważniejsze aspekty efektywnego zarządzania salonem kosmetycznym. Jest to propozycja szczególnie przydatna osobom, które dopiero co zaczynają swoją przygodę na rynku beauty lub poważnie myślą o założeniu własnego gabinetu. 

Podsumowanie

Kursy on-line to doskonały pomysł dla osób, które mają zamiar zdobyć nowy zawód, oraz tych, które po prostu chcą inwestować w siebie i poszerzyć swój zakres umiejętności. Taki sposób nauki  pomaga w podnoszeniu kompetencji i nabywaniu profesjonalnej wiedzy. Może być naszą wymarzoną drogą do zmiany nielubianego zawodu lub po prostu wsparciem w drodze do samorozwoju. Kursami z pewnością warto się zainteresować.

Czy Tobie, drogi Czytelniku, zdarzyło się ukończyć kurs on-line? Jaką masz na ich temat opinię? 

Wpis powstał we współpracy z Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu

www.crp.wroclaw.pl

28 października 2019

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

32 komentarze

 1. Odpowiedz

  Stacja Książka

  9 stycznia 2020

  Moim zdaniem kursy online nadają się tylko i wyłącznie do zawodów związanych z tematyką/działalnością online. Ewentualnie mogą się jeszcze sprawdzić jakieś kursy językowe, ale jako wsparcie nauki a nie jedyna opcja. Jeśli mam być szczera nie wyobrażam sobie wizażystki, która miała by mi zrobić makijaż na podstawie tutorialu w internecie. Fryzjerki też nie… Bałabym się pójść do takiej osoby 😀

 2. Odpowiedz

  Toukie

  7 stycznia 2020

  Lubię kursy w tej formie. Są dla mnie bardzo wygodne, a ze względu na pracę na pelen etat, lekcje prywatne, które udzielam, a także ostatni rok studiów magisterskich nie jestem w stanie fizycznie odbyć szkoleń.

 3. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  2 grudnia 2019

  Chociaż niektórzy nie są w stanie w to uwierzyć, ale na YouTube faktycznie można znaleźć coś więcej, niż filmy „gejmerów” czy też coś, co robi papkę z mózgu. Sama nieraz korzystałam z tamtejszych poradników i kursów, dzięki czemu jestem bogata w nową wiedzę. Ale myślę, że kiedyś zdecyduję się na polepszenie swych umiejętności, wkładając w to pieniądze. Wiadomo – będę prześwietlać każdą stronę, by zyskać to, czego chcę i nie zostać przez przypadek oszukana.

 4. Odpowiedz

  Karolina

  26 listopada 2019

  Zrobiłam raz taki kurs on line i jestem bardzo zadowolona. Polecam! Tez akurat z Wrocławia firma ale nie ta akurat.

 5. Odpowiedz

  Kinga

  13 listopada 2019

  Niestety nie miałam jeszcze okazji by poszukać, ani uczestniczyć w kursie online. Nawet nie wiem w czym dokładnie jest wybór. Chętnie bym sprawdziła co mają w ofercie.

 6. Odpowiedz

  Wiewiórka w okularach

  9 listopada 2019

  Jakoś tak bardziej jestem przekonana do starych, stacjonarnych kursów. 😉 Poza tym nie wyobrażam sobie kursu wizażu on-line, przecież to ćwiczyć trzeba makijaże…

 7. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  4 listopada 2019

  Raczej mnie nie ciągnie do takich kursów 😉

 8. Odpowiedz

  izabela

  1 listopada 2019

  Nie brałam udziału w takim kursie jeszcze,

 9. Odpowiedz

  Maciej Pawlik

  1 listopada 2019

  Internet oferuje masę wiedzy i myślę, że kursy online będą zdobywać coraz większą popularność. Pozwalają uczyć się w pasującym momencie i poszerzać swoją wiedzę jak na normalnym kursie. Z jednej strony nie zastąpią nauki w klasie pod okiem kogoś, kto może ci doradzić, gdy widzi twoje błędy. Z drugiej strony świetnie nadają się do pokazania teorii.

 10. Odpowiedz

  Dana

  31 października 2019

  Kurs kursowi nierówny i warto przed podjęciem decyzji o zapisie zapoznać się z profilem osoby lub organizacji, która ten kurs oferuje. Jakie ma opinie od dotychczasowych uczestników kursu, czy kurs cenowo nie odbiega za bardzo od innych tego typu oferowanych online, czy po jego zakończeniu wydawane są certyfikaty itp. Zawsze też sprawdzam, czy oferowana jest gwarancja zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy kurs nie spełni naszych oczekiwań. Sama dotychczas głównie kupowałam kursy na platformie Udemy, ale głównie zagraniczne. O dziwo nie ma tam zbyt wielu kursów robionych przez Polaków.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 listopada 2019

   Polska chyba dopiero się pod tym względem rozwija. Wszystko przed nami 🙂

 11. Odpowiedz

  Izabela

  31 października 2019

  Kursy online to świetny pomysł – zwłaszcza dla zabieganych i zapracowanych. Dzięki nim można dostosować czas nauki do swojego trybu życia 😉 Uwielniam inwestować w siebie i swój rozwój, dlatego często wybieram takie kursy 😉

 12. Odpowiedz

  Donna

  30 października 2019

  Nigdy nie miałam takiego kursu online, muszę to zmienić. Oszędza sie przede wszystkim czas na dojazdy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 listopada 2019

   Jeżeli mieszka się gdzieś poza miastem to na pewno 🙂

 13. Odpowiedz

  Małgorzata

  30 października 2019

  Ja myślę, że inwestycja w siebie jest zawsze opłacalna i warto poszerzać swoją wiedzę. Osobiście nigdy nie korzystałam z kursów on-line

 14. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  30 października 2019

  Kilka robiłam i jestem naprawdę z nich zadowolona. Niczym nie ustępują stacjonarnym.

 15. Odpowiedz

  Kasia

  30 października 2019

  Korzystam czasem z kursów online, jest to fajna opcja dla tych, którzy mają wszędzie daleko 😉

 16. Odpowiedz

  Joanna Bogielczyk

  30 października 2019

  Korzystam w kursów online i cenię je za wiedzę i oszczędność czasu, jednak lubię od czasu do czasu wziąć udział w szkoleniu stacjonarnym, bo uwielbiam kontakt z drugim człowiekiem.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 listopada 2019

   Śledzę już od jakiegoś czasu Twojego bloga i media społecznościowe i odniosłam wrażenie, że jesteś prawdziwą ekstrawertyczką, a kontakt z drugim człowiekiem sprawia Ci wiele radości. U mnie wygląda to zupełnie inaczej 🙂

 17. Odpowiedz

  Maja

  30 października 2019

  Chyba faktycznie kiedyś spróbuje takiego kursu bez wychodzenia z domu 😉

 18. Odpowiedz

  Justyna

  29 października 2019

  Kiedyś korzystałam z kursów internetowych i muszę przyznać, że było warto 🙂

 19. Odpowiedz

  Anna Londowska-Kaźmierczak

  29 października 2019

  Robiłam kiedyś kilka kursów online, ale chyba wolę takie na żywo, bardziej do mnie przemawiają.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 listopada 2019

   Myślę, że wiele w tym wypadku zależy od typu osobowości 🙂

 20. Odpowiedz

  Wiola

  29 października 2019

  Bardzo dużo wiedzy zdobyłam na takich kursach, głównie biznesowych.

 21. Odpowiedz

  aneta

  29 października 2019

  ja jestem zwolenniczką inwestowania w takie kursy.

 22. Odpowiedz

  Marlena H.

  29 października 2019

  Sama będąc na macierzyńskim zapisałam się na kilka takich kursów. Nie musiałam wychodzić z domu, mogłam przysiąść do nich w każdej chwili. Niektore z nich naprawdę są przydatne i z materiałów korzystam w pracy. Kiedy jest tylko taka możliwość, zapisuję się na kursy on-line. To naprawdę świetna sprawa.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 listopada 2019

   Urlop macierzyński często otwiera wiele nowych możliwości 🙂

 23. Odpowiedz

  Drusilla

  29 października 2019

  Brałam udział w kursie online tworzenia stron www od strony graficznej i bardzo mi się przydał. To naprawdę fajna sprawa 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 listopada 2019

   Sama chyba również w niedalekiej przyszłości będę chciała dokształcić się w tworzeniu stron www 🙂

 24. Odpowiedz

  Irena Bujak

  29 października 2019

  Nie brałam udziału w takim kursie jeszcze, ale uważam, że to świetna sprawa. Można się dokształcić lub przypomnieć sobie materiał nie wychodząc z domu. 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »