Czy porządek w pokoju dziecka jest możliwy? Mini poradnik

Date
gru, 12, 2022

Czy porządek w pokoju dziecka jest możliwy? Mini poradnik

Jakiś czas temu pisałam o wygodzie korzystania z podkładki na biurko (klik). W dzisiejszym wpisie wracam do was z matą, która idealnie sprawdzi się na biurku młodego ucznia i kilkoma innymi pomysłami na to, jak w łatwy sposób zachować porządek w pokoju dziecka. 

Mata na biurko

Pamiętacie swoje szkolne biurko? A może meble w pokojach rówieśników? Zawsze obdrapane, czymś zalane, porysowane kredkami, flamastrami i farbami. Moja rodzina walczyła z tym na wszelkie znane im sposoby. Ciocia podkładała gazety, mama kupowała duże zeszyty, miałam całą kolekcję podkładek pod kubki. Takie rozwiązania jednak nie do końca się sprawdzały, ale istnieje rozwiązanie, które działa bez najmniejszych zarzutów. Podkładka ochronna na biurko to moim zdaniem w przypadku pokoju dziecięcego rzecz nie tyle przydatna, co wręcz konieczna. Bez trudu można zetrzeć z niej każdy bród po prostu mokrą ściereczką, nie niszcząc przy tym blatu. Kubki można na niej stawiać bez dodatkowych podkładek, a farbami plakatowymi malować bez warstwy ochronnej z gazety. Możecie mi wierzyć, przez ostatnie tygodnie córka pracowicie ją testowała. Podkładka ochronna sprawdza się znakomicie, a do tego jest miłym i ładnym akcentem w dziecięcym pokoju. 

Sprytne przechowywanie

Niestety nie każde dziecko spokojnie godzi się na minimalizm. Czasami też bywa tak, że to rodzina zasypuje naszą pociechę nadprogramowymi zabawkami i sprzętami. Jak sobie wówczas radzić z bałaganem? Odpowiedzią jest sprytne przechowywanie. Doskonale sprawdzi się regał z wyciąganymi skrzyneczkami, materiałowe kosze na zabawki lub zamykane pufy. Dobrym rozwiązaniem jest także łóżko z szufladami. Jak rodzice musimy zdawać sobie sprawę, że pokój dziecka w wieku szkolnym służy przede wszystkim jako miejsce do nauki, a dopiero w drugiej kolejności może być również salą zabaw. Jeżeli sprzątanie piętrzącego się po zabawie bałaganu zajmie dziecku kilka minut, to młody człowiek wykona czynność bez protestów i szybko przyzwyczai się do sprzątania po sobie. 

Gotowe komplety ubrań

„Szybko, szybko bez hałasu, na nic nigdy nie ma czasu” mówią słowa popularnej piosenki dla dzieci. Niestety są one aż nazbyt prawdziwe i często rodzinne poranki, gdy mama i tata spieszą się do pracy, a młody uczeń do szkoły podstawowej, bywają niepotrzebnie nerwowe. Jednym z elementów, który usprawni nam wychodzenie, jest przygotowanie dziecku kilku kompletów ubrań na różne okazje, tak by samodzielnie mogło wybrać, co chce danego dnia włożyć, jednocześnie nie tworząc dziwacznych stylizacji i nie zastanawiając się przez dłuższy czas nad wyborem. Oczywiście drugim rozwiązaniem jest także przygotowanie ubrań dzień wcześniej, ale w naszym przypadku nigdy się to nie sprawdzało, ponieważ rano córka zmieniała zdanie, co do rzeczy, które chciałaby na siebie włożyć.

Na zakończenie

Macie jakieś sprawdzone sposoby na utrzymywanie porządku w pokoju dziecka? Jak organizujecie swoje poranki? Chętnie poczytam wasze komentarze! 

Wpis powstał we współpracy z dywanomat.pl

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

15 komentarzy

 1. Odpowiedz

  KasiaK

  27 grudnia 2022

  Takie porady z pewnością się przydadzą każdemu, a mata jest fajnym pomysłem 🙂

 2. Odpowiedz

  Anna

  26 grudnia 2022

  Oczywiście że jest możliwy. Wystarczy od najmłodszego wieku wpajać dziecku porządkowanie swoich rzeczy. Różne przydasie nie mają tu znaczenia.

 3. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  20 grudnia 2022

  Myślę, że utrzymanie porządku jest możliwe, jeśli wykorzysta się wypracowane metody.

 4. Odpowiedz

  Instytut Designu

  20 grudnia 2022

  Z całą stanowczością mogę stwierdzić, iż jest to niemożliwe. Próbowałam na wszelkie sposoby.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 grudnia 2022

   U nas sprawdzają się pudełka do przechowywania i przedszkolny rygor 🙂

   • Odpowiedz

    Paulina

    26 grudnia 2022

    Pudełka do przechowywania niewątpliwie także są atutem.

 5. Odpowiedz

  Paulina

  20 grudnia 2022

  Na pewno utrzymanie porządku nie jest łatwe, gdy ma się za dużo rzeczy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Szczególnie na małej powierzchni 🙂

 6. Odpowiedz

  Agaman

  19 grudnia 2022

  Nie mam dzieci, ale pamiętam swój pokój z dziecinstwa i wiem,że porządek to nie było wcale tak łatwe zadanie. Do tej pory wykorzystuje patenty mojej mamy 🙂
  Osobne miejsca dedykowane do konkretnych czynności, kosze do przechowywania i odkładanie na swoje miejsce. To ostatnie ro prawdziwy gamę changing – sprawia,że bałagan sam się nie robi 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   U nas dodatkowo dochodzi niewielka powierzchnia i bałaganu po prostu nie dałoby się znieść 🙂

 7. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  19 grudnia 2022

  Podkładka ochronna na biurko z pewnością jest świetnym i bardzo potrzebnym wynalazkiem.

 8. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  19 grudnia 2022

  U nas spraszają się wszelkiego rodzaju kosze i szafy z dużą ilością szuflad. Do tego organizery na przybory biurowe, bo nienawidzimy zawalonej po brzegi półki np. blokami, kredkami, plastelinami. A zawsze tego jest sporo.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły