Czy krowy mogą chodzić po schodach? – Paul Heiney

Date
lip, 03, 2014

czy-krowy-moga-schodzic-po-schodach-b-iext25152964Kto nie jest ciekawy wszechświata? Czy istnieje osoba, która nigdy nie głowiła się nad różnymi, dziwacznymi pytaniami? Nie tylko małe dzieci nie wiedzą wszystkiego. “Czy krowy mogą chodzić po schodach” to zbiór ciekawych pytań z naukowo, ale przystępnie, sformułowanymi na nie odpowiedziami.

“Dlaczego człowiek ziewa i dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?”, “Gdyby słońce nagle zgasło, to najpierw byśmy to zobaczyli czy poczuli?”, “Dlaczego pająki nie przyklejają się do swojej sieci”?, “Dlaczego przy kichaniu zamykamy oczy?” – na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można w podzielonej na 10 krótkich i konkretnych części książeczce. Niejednemu czytelnikowi przybliży ona tajemnice wszechświata.

Tematem pierwszego rozdziału są tajemnice wszechświata, później przeczytać możemy o zwierzętach, mikrokosmosie, sprawach przyziemnych, iluzjach, ciele człowieka, jedzeniu, przyprawach i liczbach. Ostatni rozdział to po prostu kilka dodanych przez autora ciekawostek. Choć niektóre rzeczy zawarte w tytule są po prostu banalne, to jednak inne stanowić mogą sporą niespodziankę. Na mniej więcej połowę będzie znała odpowiedź każda osoba, która chociaż mniej więcej uważała na szkolnych lekcjach np. “Dlaczego kwiaty pachną?”.

Odpowiedzi na pytania napisane są prosto i logicznie, ale zawierają w sobie podręcznikową nutkę. Nie ma tutaj tego poczucia humoru, który często towarzyszy wszelakim, możliwym poradnikom. Niekiedy za to pojawiają się bardzo fajne obrazki Billa Ledgera, które w zdecydowany sposób umilają czytanie. Sam układ książki i edycja tekstu również zachęcają do lektury.

Książka jest dobra, ale przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś lepszego. Tekstu bardziej “na luzie”, zawierającego zaskakujące treści i większą dawkę humoru. “Czy krowy mogą chodzić po schodach?”, wbrew sugestii tytułu, to pozycja całkiem zwyczajna. Przydatna w momencie gdy dzieci zadają trudne pytania lub jako lektura dodatkowa dla młodszego pokolenia. Osoby z pewną już nabytą wiedzą dotyczącą działania wszechświata lektura nie oczaruje. Zwłaszcza czytelnika, który już wcześniej interesował się tego typu zagadnieniami.

Zbiór odpowiedzi na kłopotliwe pytania polecam rodzicom, którzy zbywają swoje gorliwie pytające o wszystko dzieci. Będzie to również dobra książka dla pociech w wieku gimnazjalnym, które chciałyby móc czymś pozytywnym zaskoczyć swoich rówieśników. Lektura dobra, ale nie pyszna, mogę stwierdzić, parafrazując pewną znaną, polską autorkę.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Dominik Walk

  3 lipca 2014

  Pomimo tego, że z roku na rok jestem starszy nie poznałem odpowiedzi na pytania, które postawiłem sobie jako dziecko. Fakt, z chęcią bym ją przeczytał 🙂
  Pozdrawiam

 2. Odpowiedz

  J.

  3 lipca 2014

  Sporo jest tego typu książek, ale w sumie bym je wszystkie chętnie przeczytała ;). W dzieciństwie zawsze 100 pytań na minutę zadawałam i jakoś w małej części mi to przeszło ;).

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły