Czy krowy mogą chodzić po schodach? – Paul Heiney

Date
lip, 03, 2014

czy-krowy-moga-schodzic-po-schodach-b-iext25152964Kto nie jest ciekawy wszechświata? Czy istnieje osoba, która nigdy nie głowiła się nad różnymi, dziwacznymi pytaniami? Nie tylko małe dzieci nie wiedzą wszystkiego. “Czy krowy mogą chodzić po schodach” to zbiór ciekawych pytań z naukowo, ale przystępnie, sformułowanymi na nie odpowiedziami.

“Dlaczego człowiek ziewa i dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?”, “Gdyby słońce nagle zgasło, to najpierw byśmy to zobaczyli czy poczuli?”, “Dlaczego pająki nie przyklejają się do swojej sieci”?, “Dlaczego przy kichaniu zamykamy oczy?” – na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można w podzielonej na 10 krótkich i konkretnych części książeczce. Niejednemu czytelnikowi przybliży ona tajemnice wszechświata.

Tematem pierwszego rozdziału są tajemnice wszechświata, później przeczytać możemy o zwierzętach, mikrokosmosie, sprawach przyziemnych, iluzjach, ciele człowieka, jedzeniu, przyprawach i liczbach. Ostatni rozdział to po prostu kilka dodanych przez autora ciekawostek. Choć niektóre rzeczy zawarte w tytule są po prostu banalne, to jednak inne stanowić mogą sporą niespodziankę. Na mniej więcej połowę będzie znała odpowiedź każda osoba, która chociaż mniej więcej uważała na szkolnych lekcjach np. “Dlaczego kwiaty pachną?”.

Odpowiedzi na pytania napisane są prosto i logicznie, ale zawierają w sobie podręcznikową nutkę. Nie ma tutaj tego poczucia humoru, który często towarzyszy wszelakim, możliwym poradnikom. Niekiedy za to pojawiają się bardzo fajne obrazki Billa Ledgera, które w zdecydowany sposób umilają czytanie. Sam układ książki i edycja tekstu również zachęcają do lektury.

Książka jest dobra, ale przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś lepszego. Tekstu bardziej “na luzie”, zawierającego zaskakujące treści i większą dawkę humoru. “Czy krowy mogą chodzić po schodach?”, wbrew sugestii tytułu, to pozycja całkiem zwyczajna. Przydatna w momencie gdy dzieci zadają trudne pytania lub jako lektura dodatkowa dla młodszego pokolenia. Osoby z pewną już nabytą wiedzą dotyczącą działania wszechświata lektura nie oczaruje. Zwłaszcza czytelnika, który już wcześniej interesował się tego typu zagadnieniami.

Zbiór odpowiedzi na kłopotliwe pytania polecam rodzicom, którzy zbywają swoje gorliwie pytające o wszystko dzieci. Będzie to również dobra książka dla pociech w wieku gimnazjalnym, które chciałyby móc czymś pozytywnym zaskoczyć swoich rówieśników. Lektura dobra, ale nie pyszna, mogę stwierdzić, parafrazując pewną znaną, polską autorkę.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

5 lipca 2014

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  J.

  3 lipca 2014

  Sporo jest tego typu książek, ale w sumie bym je wszystkie chętnie przeczytała ;). W dzieciństwie zawsze 100 pytań na minutę zadawałam i jakoś w małej części mi to przeszło ;).

 2. Odpowiedz

  Dominik Walk

  3 lipca 2014

  Pomimo tego, że z roku na rok jestem starszy nie poznałem odpowiedzi na pytania, które postawiłem sobie jako dziecko. Fakt, z chęcią bym ją przeczytał 🙂
  Pozdrawiam

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »