Cztery Muzy – Sophie Haydock

Date
lip, 24, 2022

Cztery Muzy 

Książki z Serii Butikowej charakteryzują twarde oprawy, obwoluty i piękne wydania. To z założenia powieści błądzące po granicy między literaturą obyczajową, a piękną, choć czasami ta linia graniczna niemalże się zaciera, nadając im wielogatunkowości. Tym razem wydana w niej została powieść spod pióra Sophie Haydock, nosząca wdzięczny tytuł „Cztery Muzy”.

Zarys fabuły

Cztery kobiety i cztery historie, ale wszystkie je łączy osoba kontrowersyjnego artysty Egona Schielego, dla którego stały się muzami. Adele zawsze dostaje to, czego chce, jest pewna siebie, zdeterminowana i uważa, że konwenanse ją krępują. Spotkanie Egona uważa za swoją szansę na wolność. Jej młodsza siostra, Edith, sprawia wrażenie jej zupełnego przeciwieństwa. Vally to dziewczyna odważna, doskonale znająca swoje mocne strony. Tylko sobie zawdzięcza ucieczkę od ubóstwa. Gertrude jest siostrą Egona, jego pierwszą muzą i modelką. Gdy przestali wspólnie mieszkać, zaczęła tęsknić za życiem u boku brata, zaborcza i zazdrosna, o wszystkie kobiety, które wzbudzają jego zainteresowanie. To właśnie im poświęcona jest książka Sophie Haydock.  

Moja opinia i przemyślenia 

W tle powieści umieszczony został Wiedeń z początku XX wieku, Pierwsza Wojna Światowa i grypa hiszpanka. Miejsca, wydarzenia i różne sytuacje opisane zostały barwnie i szczegółowo. Natomiast bohaterowie i ich poczynania zgrabnie zlewają się z tłem, jednak nigdy się w nie nie zatapiając. To właśnie oni zawsze pozostają na pierwszym planie. 

Pisarka oddaje głos tytułowym czterem muzom. Opowiadają czytelniom fragmenty z życia Egona Schielego, którego obrazy wywołały nie jeden skandal. Są obsceniczne, wulgarne, a ból miesza się na nich z rozkoszą. Sprawiają jednak, że artysta staje się sławny, mówią o nim wszyscy, a ten rozgłos staje się jego życiem. Co ciekawe, powieść napisana została na podstawie starych dokumentów, więc realizm miesza się w niej z fikcją. Sophie Haydock opowiada ją jednak tak plastycznym i działającym na wyobraźnię językiem, że bez trudu mogłam sobie wyobrazić barwne życie jej bohaterek. 

Podsumowanie

Czy faktycznie sztuka może być jedyną i największą miłością? Czy warto dla niej żyć? Jeżeli, drogi czytelniku, lubisz artystyczne klimaty i plastyczną, pięknie opowiedzianą, opartą na faktach, ale wciąż pełną fantazji prozę, to obok książki „Cztery Muzy” z pewnością nie przejdziesz obojętnie. To historia w nostalgicznym klimacie, skierowana przede wszystkim dla miłośników sztuki, malarstwa i związanych z nim skandali. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Obiecuję ci szczęście – Ewa Formella

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Świat książkowy Mali

  8 sierpnia 2022

  Nie przepadam za książkami z motywem historycznym, ale ta wydaje się być naprawdę ciekawa. Może się skusze na nią, czasami warto sobie sięgnąć po coś innego niż zazwyczaj.

 2. Odpowiedz

  M. Kwiatkowska

  4 sierpnia 2022

  Przepiękne wydanie i ciekawa treść to zawsze gwarancja sukcesu.

 3. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  4 sierpnia 2022

  Taka lektura swego czasu była mi potrzebna, jestem nią zachwycona.

 4. Odpowiedz

  Kruszynka

  4 sierpnia 2022

  Siostra miała okazję się z nią zapoznać i bardzo przypadła jej do gustu.

 5. Odpowiedz

  Pojedztam

  28 lipca 2022

  Cudownie spędziłam czas z tym wydaniem od początku do samego końca.

 6. Odpowiedz

  dyedblonde

  25 lipca 2022

  ta propozycja raczej nie jest dla mnie 😀 choć nie mówię że kiedyś nie przekonam się do takich ksiazek

 7. Odpowiedz

  Zuzka

  24 lipca 2022

  Słyszałam już o tej książce, jednak nie jest to mój gatunek, więc się na nią nie skusiłam i raczej tego nie zmienię.

 8. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  24 lipca 2022

  Czasami lubię zagłębić się w powieści w takim klimacie, więc będę miała ją na uwadze.

 9. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  24 lipca 2022

  Z racji panującego w niej klimatu spotkanie z książką odłożyłam do właśnie zbliżającego się urlopu, przyjemnie będzie się w niej zanurzyć w spokojnych rytmach docenienia. 🙂

 10. Odpowiedz

  Martyna K

  24 lipca 2022

  Dla mnie była to znakomita lektura. Wspaniale odnalazłam się w jej klimacie.

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   30 lipca 2022

   Już nie mogę się doczekać, kiedy na urlopie zabiorę się za tę przygodę czytelniczą. 🙂

   • Odpowiedz

    Martyna K

    30 lipca 2022

    W takim razie już teraz życzę udanego urlopu i wrażeń z lektury.

    • Odpowiedz

     Bookendorfina Izabela Pycio

     26 sierpnia 2022

     Niestety, większość urlopu minęła pod hasłem covid, nie miałam na nic sił, nawet na czytanie książek.

     • Vicky

      26 sierpnia 2022

      Współczuję, u nas teściowie zabrali dzieciaki na wakacje i też od razu coś nas rozłożyło, także czas dla siebie okazał się czasem przechorowanym.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »