Czarne Serce – Elisa Puricelli Guerra

Date
maj, 26, 2014

czarne-serce-b-iext23354138Jakby to było, gdyby bohaterowie naszych ukochanych książek mogli przenieść sie do prawdziwego świata i żyć tuż obok nas? Czy zachowywaliby się jak gwiazdy rocka, równie niedostępni i odlegli co na kartach powieści? A może byliby tacy jak w naszych marzeniach, staliby się naszymi przyjaciółmi i bratnimi duszami? Czy kiedykolwiek się tego dowiemy?

Viola ma niemal czternaście lat, ale jej prawie-dorosłość wcale nie jest szczęśliwym okresem. Mieszka z trzema, nieco zwariowanymi, niefrasobliwymi ciotkami, z których mamę zastępuje jej tak naprawdę tylko jedna. Pech chciał, że jest ona sławną pisarką i w ostatnich miesiącach nie ma zbyt wiele czasu dla siostrzenicy. Viola jest o nią zazdrosna i chciałaby być w przyszłości taka jak Cornelia, choć jej rówieśniczki już dawno rozwiały tego typu marzenia. Gdy jednak pewnego dnia ukochana ciotka po prostu nagle znika, jej siostrzenica zrobi wszystko, by tylko ją odnaleźć. Wszystko staje się jednak jeszcze dziwniejsze, kiedy do drzwi jej domu dzwoni nie kto inny tylko sam Narcissus – główny bohater młodzieżowych powieści Corneli Wyndham.

Książka pisana jest lekko, łatwym w odbiorze językiem. Pisarka pomysły ma ciekawe, choć odniosłam wrażenie, że jest wielbicielką prozy Corneli Funke. Sama powieść przeznaczona jest raczej dla tej młodszej młodzieży – w wieku głównej bohaterki. Starszej niekoniecznie musi spodobać się baśniowa i raczej spokojna fabuła. Jestem natomiast przekonana, że przypadnie do gustu dorosłym, którzy lubią takie przyjemne, magiczne opowieści.

Viola jest sympatyczną bohaterką. Nieco głupiutką, trochę roztrzepaną, żyjącą w świecie marzeń. Zupełnie realna, zagubiona czternastolatka. Oczywiście obłędnie zakochana w stworzonym przez ciotkę bohaterze. Jednak sławna pisarka, oprócz wyśnionego Narcissusa, stworzyła także Isabellę – jego idealną dziewczynę, którą zgodną nienawiścią darzą wszystkie wierne czytelniczki jej książek. Viola chciałaby mieć chłopaka dla siebie, to jednak wydaje się być niemożliwe.

Świat fantazji przenika się z realnym światem i wszystko może się zdarzyć. Magia nie jest czymś, co kogokolwiek mogłoby zdziwić. Bohaterowie książki posiadają ogromną wyobraźnię i wiarę w rzeczy nie do uwierzenia. I takie właśnie wydarzenia wiodą prym w tej zaskakującej powieści. Sam Londyn natomiast wydaje się być tak realnie Angielski, że odnosi sie wrażenie, jakby się właśnie w nim było.

Książka jest ciekawa i miło się ją czyta. Z niecierpliwością czekam na, zapowiedzianą już przez wydawnictwo, drugą część, noszącą tytuł “Nieśmiertelny”. Choć fabuła ma kilka niedociągnięć, to myślę, że przez wzgląd na fantastyczną atmosferę historii można przymknąć na to oko i z przyjemnością zagłębić się świat, w którym bohaterowie powieści istnieją naprawdę. Sama chciałabym przynajmniej kilku takich ulubieńców spotkać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Akapit Press

akapitpress

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  27 maja 2014

  Zapowiada się ciekawie, lubie powieści z takim baśniowym klimatem 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »