Cypek – Mika Modrzyńska

Date
wrz, 13, 2023

Cypek

Lubię czytać literaturę młodzieżową, ale prawda jest taka, że książki z tego gatunku rzadko kiedy mnie zaskakują. Jednak powieść Miki Modrzyńskiej o wdzięcznym tytule „Cypek” okazała się wyjątkowa. Niesie w sobie całe morze emocji, porusza ważne tematy i niemi się setkami przeróżnych barw. 

O czym jest książka

„Cypek” Miki Modrzyńskiej to zdecydowanie jedna z tych książek, które zostają w pamięci czytelnika na długo. Historia Lidki, dwudziestodwuletniej kobiety, która nie może poradzić sobie z traumą i żalem po śmierci swojej siostry, jest zarazem smutna, wzruszająca, ale i momentami humorystyczna. Czujemy każdą emocję, która przechodzi przez bohaterkę, a jej nocna wędrówka po mieście pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji.

Moja opinia i przemyślenia

Sądzę, że pierwszym, co rzuca się w oczy podczas lektury, jest sposób, w jaki Modrzyńska kreuje postać głównej bohaterki. Lidka jest pełna sprzeczności: z jednej strony jest przepełniona żalem, z drugiej zaś jest gotowa na ryzykowne wybory i poszukiwanie prawdy. Czuje się winna, że żyje, podczas gdy jej siostra nie, ale jednocześnie nie chce rezygnować z życia. Te wewnętrzne konflikty ukazują, jak trudny jest proces żałoby i jak różne mogą być jego etapy. Autorka w mistrzowski sposób uchwyciła jej emocje. Wątki z przeszłości ukazują relacje między siostrami i pozwalają zrozumieć skomplikowaną dynamikę ich związku. Te wspomnienia czynią historię naprawdę autentyczną i przekonywającą.

Jednak „Cypek” to nie tylko smutna opowieść o żałobie. W całej historii humor przeplata się z dramatem, a Lidka, w trakcie swojej podróży po mieście, spotyka szereg barwnych postaci, które dodają tytułowi pewnej lekkości. Momentami można się śmiać, w innych zaś chwilach łzy same cisną się do oczu. To sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury, a każdy rozdział czytamy z zapartym tchem. Szczególnie że styl pisania Modrzyńskiej jest płynny, jej opisy są precyzyjne, a dialogi wiarygodne. Czujemy, że jesteśmy tam, obok Lidki, towarzyszymy jej w wędrówce. Mimo że cała akcja książki rozgrywa się w ciągu jednej doby, nie mamy wrażenia, że historia jest zbyt skondensowana czy pośpieszna, odbieramy ją raczej jako intrygujący, zupełnie nowatorski pomysł.

Podsumowanie

Myślę że „Cypek” to mocna, emocjonalna opowieść o bólu, radzeniu sobie z traumą i poszukiwaniu prawdy. To historia o tym, jak ważne jest, zmierzenie się z przeszłością, by móc iść naprzód. Pisarka z niezwykłą wrażliwością ukazała trudny proces żałoby, ale jednocześnie dała nadzieję na lepsze jutro. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję!

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Patrycja

  1 października 2023

  Myślę, ze takie powieści są bardzo wspierające dla osób z podobnymi doświadczeniami, jak bohaterka.

 2. Odpowiedz

  krystynabozenna

  28 września 2023

  Bardzo ciekawa recenzja, aż mnie zaciekawiłaś, chociaż książek młodzieżowych nie czytuję, to tę jednak bym przeczytała.

 3. Odpowiedz

  Aga

  26 września 2023

  Myślisz, że nada się dla 15- latki?

 4. Odpowiedz

  Edyta

  24 września 2023

  Bardzo lubię książki młodzieżowe. Jeśli twierdzisz że ta jest pełna emocji to koniecznie muszę ją przeczytać

 5. Odpowiedz

  Anna

  21 września 2023

  Wydaje mi się, że to coś dla mnie, chętnie bym przeczytała. 🙂

 6. Odpowiedz

  Zuzanna

  21 września 2023

  Chyba wiem, komu mogę sprezentować tę książkę. Mnie kompletnie urzekła okładka. Piękna!

 7. Odpowiedz

  Martyna K.

  14 września 2023

  Myślę, że ja także z przyjemnością skuszę się na tę zaskakującą lekturę.

 8. Odpowiedz

  Aga

  14 września 2023

  Polecę siostrze, ona lubi ostatnio sięgać po tego typu ksiazki, więc powinna być zadowolona

 9. Odpowiedz

  Angela

  14 września 2023

  Literatura młodzieżowa zazwyczaj jest przewidywalna, cieszę się że ta pozycja jest całkiem z innego gatunku. To pozwala myśleć, że może jednak są niezwykli autorzy.

 10. Odpowiedz

  Joanna

  14 września 2023

  Czasem lubie poczytać takie historie, więc będę miała ten tytuł na uwadze. Może tej jesieni uda mi się z ksiażką zapoznać.

 11. Odpowiedz

  Dominika

  14 września 2023

  na dzień dzisiejszy nie mam ochoty na tą propozcyję 😀
  na tą chwile dla mnie za cieżka, ale nie mówię jej nie

 12. Odpowiedz

  Irena

  14 września 2023

  Często natykam się na ten tytuł ostatnio i jestem go coraz bardziej ciekawa. 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Kiss Cam – Emilia Jachimczyk

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły