Coś głęboko ukrytego – Sean Carroll

Date
sty, 28, 2021

Coś głęboko ukrytego

Mimo tysięcy lat naszego istnienia świat wciąż skrywa przed nami swoje tajemnice. Jedną z nich jest tajemnicza dziedzina fizyki kwantowej, która podważa wiele ze znanych nam teorii. 

O czym jest książka?

Publikacja składa się z czternastu, różnorodnych rozdziałów, które w przystępny sposób poruszają najważniejsze zagadnienia fizyki kwantowej. Książka „Coś głęboko ukrytego” to podjęta przez pracującego w California Institute of Technology fizyka (niekiedy mniej, a w innych fragmentach bardziej udana) próba wyjaśnienia zagadnień i tajemnic, związanych z jedną z najtrudniejszych i najbardziej abstrakcyjnych, współczesnych dziedzin nauki. 

Moja opinia i przemyślenia

Sprawa jest prosta. Jeżeli nie interesuje cię zawiłość nauk ścisłych albo przynajmniej literatura SF, to możesz sobie darować zarówno czytanie książki, jak i mojej recenzji. Do tego, by zrozumieć samo zagadnienie fizyki kwantowej polecam książeczkę z serii Uniwersytet Malucha (klik) i mówię to całkiem poważnie. Sama żałuję, że nie miałam jej podczas nauki w liceum. Jeżeli jednak chcesz się zagłębiać w teorie światów równoległych, teorie czarnych dziur albo porządku i losowości, to trafiasz idealnie. Tytuł „Coś głęboko ukrytego” jest właśnie dla ciebie. 

W publikacji Seana Carolla jest nieco więcej dywagacji niż nauki, ale myślę, że przy nieskończonej  ilości różnych możliwości, tak naprawdę to nic złego. Autor stawia przed nami wiele pytań i przedstawia teorie, które jednak do tej pory nie zostały potwierdzone, wiec wychodzi na to, że pytania te jeszcze nie mają swoich odpowiedzi. Jako urozmaicenie przedstawia też w pewnym momencie konfrontację sceptycznego i entuzjastycznego podejścia do fizyki kwantowej. Ciekawe jest również to, że do swojego opracowania włączył kilka mniej znanych i nie tak powszechnych ustaleń, z którymi rzadko kiedy można się spotkać nawet osoba zainteresowana tematem. 

Ogólnie książkę Seana Carolla dobrze się czyta, ale by mogła zaciekawić, trzeba najpierw mieć jakąś podstawową widzę w temacie. Być może nie koniecznie musi ona pochodzić z uniwersytetu, ale chociaż z komiksów czy literatury SF. 

Podsumowanie

„Coś głęboko ukrytego” to trudna i odrobinę nierówno napisana, ale niezwykle ciekawa lektura. Moim zdaniem to cudowne, że świat wciąż ma przed nami jakieś tajemnice. To daje nam pewność, że nasze życie ma jakiś cel i mobilizuje do poszukiwania odpowiedzi i dokonywania kolejnych odkryć. Myślę, że książkę warto przeczytać, opisuje przecież nasz własny świat, tylko wdziany pod nieco innym kątem. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

17 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Margaret

  27 stycznia 2021

  Zaskoczyłaś mnie taką recenzją u siebie na stronie😜. Oczywiście pozytywnie i wbrew temu, że z fizyką nie mam nic wspólnego tekst przeczytałam z czystej ciekawości. Raczej temat nie moja działka😁

 2. Odpowiedz

  Ala

  27 stycznia 2021

  Zdecydowanie nie moje klimaty. Nie sięgam po książki o takiej tematyce, tym bardziej że fizyka zawsze była dla mnie “czarną magią”. 😀

 3. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  28 stycznia 2021

  ja właśnie czytam taką tematykę to wystarczy mi parę stron i czuję się mała i głupia, ale ciągle próbuję to ogarnąć 😉

 4. Odpowiedz

  Akacja

  28 stycznia 2021

  Chyba sięgnęłabym po tę książkę, gdyż zarówno ja jak i moje dzieci mamy ścisłe umysły.

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 stycznia 2021

   Moje maluchy są jeszcze za małe, żeby to określić, ale jestem bardzo ciekawa czy pójdą w ślady mamy (i taty).

 5. Odpowiedz

  DeVi

  28 stycznia 2021

  Czyli coś dla fanów sci-fi którzy chcą poznać nieco bliżej naukowe części tych wymysłów 😀

 6. Odpowiedz

  Malwina

  29 stycznia 2021

  Zdecydowanie ta książka jest dla mojego brata 🙂

 7. Odpowiedz

  Agnieszka

  29 stycznia 2021

  Nie słyszałam o tej książce, ale muszę przyznać, że mnie zaintrygowałas. To coś zupełnie innego.

 8. Odpowiedz

  wiejska biblioteczka

  29 stycznia 2021

  O matko jak ja w szkole nie trawiłam fizyki i innych nauk ścisłych prócz matematyki. Ta awersja w dużym stopniu nadal pozostała, choć dla 13 córki staram się tego nie okazywać przy pomocy w lekcjach. To jest chyba już wystarczający powód, by nie sięgnąć po tę pozycję. Niemniej jednak Ciebie podziwiam, że odważyłaś się z nią zapoznać.

 9. Odpowiedz

  Lilianna

  29 stycznia 2021

  Już okładka bardzo mnie zaciekawiła. A co do treści hmm myślę że jest ciekawa.

 10. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  30 stycznia 2021

  Zaciekawiła mnie ta książka, więc możliwe, że po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

 11. Odpowiedz

  Justyna

  30 stycznia 2021

  Tak jak piszesz to sobie daruję tę książkę, bo to zupełnie nie moja tematyka. Dla mnie jeśli relaks przy książce to tylko przy kobiecej literaturze.

 12. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  31 stycznia 2021

  Tym razem wydaje mi się, że ta książka nie będzie dla mnie najlepszym wyborem. Mam jednak kogoś, komu mogę ją polecić.

 13. Odpowiedz

  Angela

  31 stycznia 2021

  Nie są to moje klimaty, ale z ciekawości sięgnę po tą pozycję.

 14. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  3 lutego 2021

  Od kiedy przeczytałam “Krótką historię czasu” jestem zafascynowana światem najnowszych odkryć fizycznych czy astronomicznych, choć nie zawsze je do końca rozumiem. Ciekawa dla mnie byłaby z tej książki lektura.

 15. Odpowiedz

  Shikatemeku

  4 lutego 2021

  Nie bardzo lubię takie książki, a fakt że jest ona trudno i nierówno napisana podwójnie mnie do niej zniechęca.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »