Cinder – Marissa Meyer

Date
lis, 26, 2017

Po pięciu latach pierwszy tom „Sagi Księżycowej” powraca na polski rynek w zupełnie nowym wydaniu i doskonałym tłumaczeniu pani Magdaleny Grajcar.

Odnoszę wrażenie, że wydawnictwo Egmont ma pecha do swoich najtrafniej wydanych pozycji. Kiedy skończył się nakład „Trylogii Czasu”, inicjatywę przejęło wydawnictwo Media Rodzina, wydając ją w zupełnie innej, niemalże ekskluzywnej odsłonie. Tym razem natomiast padło na cudowną „Sagę Księżycową” spod pióra Marissy Mayer, którą przejęło wydawnictwo Papierowy Księżyc, obiecując, że pod ich rządami na rynku ukaże się cała seria, a nie jedynie pierwsze dwa tomy. Przyznam, że już nie mogę się doczekać pozostałych części sagi.

Kiedy świat zaludnią cyborgi i androidy, a statki kosmiczne będą rzeczą powszechną i dobrze znaną, czy ludzkość w dalszym ciągu będzie borykała się z tymi samymi problemami? Choroby, wojny, głód i bieda… Marissa Meyer, w swojej powieści „Saga księżycowa” przedstawia baśniową,  nieco mroczną, ale niezwykle barwną wizję czekającego nas jutra.

Pekin – miasto przyszłości. Ziemia zdążyła wycierpieć już bardzo wiele. Zakończyła się IV wojna światowa, po której narody zjednoczyły się, tworząc silny sojusz. W dalszym ciągu jednak istnieją zagrożenia, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Zakaźna choroba zwana Letumosis każdego dnia pochłania setki istnień. Dodatkowo Ziemi grozi wojna ze strony Lunarów – ludu zamieszkującego księżyc, którym rządzi okrutna królowa Levana. Lunarzy potrafią przekształcać energię na własne potrzeby, tworząc iluzje i sprawiając, by inni myśleli to, co im podsuną. Młody książę Kai, po śmierci ojca, sam musi zwalczyć kryzys – czy jednak decyzje, które podejmie, na pewno okażą się słuszne?

Cinder jest sierotą, która musi zapracować na własne utrzymanie. Dodatkowo należy do tej gorszej warstwy społecznej – jest cyborgiem, człowiekiem, którego ciało, by nie zabrała go śmierć, zostało zaopatrzone w elementy androida. Tak stworzeni ludzie są uważani w Pekinie za istoty gorszego pokroju. Niewielu najwyraźniej zdaje sobie sprawę, że bycie cyborgiem nie zmienia uczuć, ani nie odbiera serca czy duszy. To po prostu mechaniczne udoskonalenie ciała. Dziewczyna niejednokrotnie zmuszona jest do walki z uprzedzeniami. Pewnego jednak dnia wszystko się zmienia. Na jej targowym stoisku pojawia się sam książę, prosząc by jako najlepszy mechanik Nowego Pekinu, naprawiła pałacowego androida. Robot zawiera cenne informacje, na których utratę cesarstwo nie może sobie pozwolić. Tak Cinder zostaje wplątana w wir zdarzeń i po latach niewiedzy, małymi kroczkami, odkrywa swoją własną przeszłość i zaginioną tożsamość.

Jakiekolwiek streszczenie książki jest właściwie niemożliwe. Działo się w niej tyle rzeczy, w tak krótkich rozdziałach, że musiałabym choćby sam początek historii opowiedzieć na kilku stronach. Co ciekawsze, fabuła wcale nie była poplątana, a cudownie spójna i logiczna. Nie sposób było również zgubić się w wydarzeniach, za to ze strony na stronę śledziło się je z coraz bardziej zapartym tchem. Swoją ważną rolę odegrał również język powieści oraz styl pisania autorki. Lektura była lekka, przyjemna i wciągająca. Z trudem odkładałam ją, gdy akurat musiałam zająć się czymś innym.

Nie ukrywam, że „Sagą Księżycową” jestem zauroczona i przepełnia mnie szczęście, że niebawem pojawią się na polskim rynku kolejne tomy. Historia Cinder to taka opowieść o kopciuszku z przyszłości. Barwna, pomysłowa i zaskakująca. Dodatkowo oprócz samych, stworzonych przez pisarkę niezwykłości, cudownie przedstawieni zostali również bohaterowie. Oczywiście najbardziej wyjątkową postacią jest główna bohaterka, ale i książę Kai miał w sobie całe morze uroku. Trudno było nie polubić androida Iko czy przyszywanej siostrzyczki Cinder – Peony. Do innych natomiast bohaterów czuło się żywą urazę – bo jak mogli się tak okrutnie (zwłaszcza w stosunku do Cinder) zachowywać?

Saga Księżycowa to cudowna, pochłaniająca baśń, pełna uroku i magii. Jest to powieść, przenosząca czytelnika do zupełnie innego świata, taka książka, z którą trudno się rozstać. Jestem szczęśliwa, że trafiła w moje ręce i z pewnością znajdzie się na półce, w kanonie ukochanych lektur. Nie myślcie jednak, że to historia urocza i cukierkowa – co to, to nie. W Nowym Pekinie dzieją się przerażające, okrutne rzeczy, a rzeczywistość świata przedstawionego jest szara i brutalna. Cinder jednak potrafi znaleźć jasne promyczki w swoim często niezbyt miłym życiu i cieszyć się każdą drobną przyjemnością, jaką czasami potrafi podarować jej los.

Dziękuję!

3 grudnia 2017

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Tea

  3 grudnia 2017

  Ja bardzo lubię takie klimaty, więc nie wykluczone, że sama się też skuszę na serię, jeśli tylko wydawnictwo dotrzyma słowa! 🙂

  Pozdrawiam 😉

 2. Odpowiedz

  J.

  29 listopada 2017

  Czekałam na ten powrót :). Zamierzam przeczytać. Brzmi bajecznie!

 3. Odpowiedz

  Klaudyna

  26 listopada 2017

  Mam nadzieję, że niedługo nareszcie się za nią zabiorę. Zwlekam z tym już trochę długo, a wszystkie znaki na niebie i Ziemi mówią, że powinnam przeczytać 😀

 4. Odpowiedz

  SadisticWriter

  26 listopada 2017

  Ach, cieszę się, że “Cinder” jest kontynuowane, chociaż przyznaję, że nigdy tej książki nie przeczytałam – jej wznowienie sprawiło jednak, że na pewno się za nią zabiorę (w końcu!). Taka nowoczesna wersja Kopciuszka zawsze do mnie przemawiała!

 5. Odpowiedz

  Michał

  26 listopada 2017

  O książce słyszałem, nawet w księgarni trzymałem ją w ręku. Ja jestem zdecydowanym fanem literatury dark fantasy;)

 6. Odpowiedz

  Jewgienia

  26 listopada 2017

  Bardzo ciekawa recenzja. Zachęca do przeczytania książki.

 7. Odpowiedz

  Bartek Li

  26 listopada 2017

  No ciekawa rzecz.

 8. Odpowiedz

  Anna Karo

  26 listopada 2017

  Ogólnie lubię fantastykę, ale ważne jest aby ksiazka zaciekawiła mnie przez pierwsze 15 – 20 stron. Czasami kompletnie nie wiadomo o co chodzi. Tutaj mnie zaciekawiłąś i jesli znajde te ksiazke w bo=ibliotece to sięgnę

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »