Carciphona #01 – Shilin Huang

Date
paź, 14, 2012

Nakładem wydawnictwa Yumegari, na polskim rynku pojawiła się nowa, fantastyczna seria, nosząca tytuł „Carciphona”. Carciphonami nazywani są ludzie, których dusze zostały skażone przez demony. To właśnie przez nich, magia w świecie została zakazana. Władcy krajów jednak, na wszelki wypadek, w tajemnicy przed innymi, trzymają ukrytych czarodziejów i czarodziejki. Gdyby to jednak wyszło na jaw, prawdopodobnie rozpętałoby wojnę.

Veloce jest czarodziejką. Ma bardzo dużą moc. Problem jednak polega na tym, że w kraju, w którym mieszka, magia została zakazana. Król pozwolił dziewczynie żyć, jednak pod warunkiem, że ta nigdy nie będzie używała czarów. Gdy pewnego dnia Veloce zostaje zaatakowana przez znaną morderczynię, zwaną Blackbird, rozpętuje się między nimi magiczny pojedynek. Od tej pory, czarodziejka stoi poza prawem i staje się przestępczynią, ściganą zarówno przez gwardzistów króla, jak i rozwścieczonych mieszkańców miasta. W międzyczasie w życiu Veloce pojawia się szlachetnie urodzony Keritzel, który próbuje obronić ją przed nieprzychylnie nastawionymi sąsiadami. Odważny, posiadający dobre serce chłopak, współczuje czarodziejce jej samotności i nie zważając na koszty, stara się jej pomóc.

Manga zawiera wszystko to, co powinna mieć dobra, klimatyczna fantastyka. Są potyczki (zarówno przy użyciu magii jak i broni białej) demony, widmo wojny, zaś czytaniu towarzyszy „czarująca” atmosfera. Powolutku, fragment po fragmencie, poznajemy intrygującą historię młodej czarodziejki Veloce. Zagłębiamy się również w jej wspomnienia, by odkryć istnienie tajemniczego Vocruena. W pierwszym tomie jednak nie dane nam się będzie dowiedzieć kim on jest. Poznamy jednak kilka innych, ciekawych i momentami dość zabawnych postaci.

Jeżeli natomiast chodzi o kreskę komiksu, to jest dość enigmatyczna. Niektóre rysunki są chaotyczne (przede wszystkim te przedstawiające walki), wszystkie jednak łatwo zrozumieć i połączyć z dialogami. Inne natomiast wyglądają jak rodem wyjęte z shoujo mangi (Blackbird bardzo często towarzyszą urocze serduszka). Ogólnie jednak grafikę oceniam pozytywnie. Przypomina mi nieco mojego ulubionego „X Clampa” (zwłaszcza te sceny walk). Najbardziej podobają mi się początkowe strony – są w kolorze.

Moje pierwsze wrażenie z lektury „Carciphony” jest bardzo pozytywne. Manga jest ładnie narysowana i ma ciekawą, wciągającą fabułę. Niecierpliwie czekam na to, co będzie dalej i jak potoczą się losy Veloce. Zdążyłam już bardzo polubić czarodziejkę (Keritzela trochę mniej – jak na mój gust jest za miły). Podczas czytania nie zabraknie również udanych żartów, mimo że nie jest to komedia, autorce humoru nie brakuje. Podsumowując, „Carciphona” to tajemnicza, pełna niespodzianek przygoda, po którą, jeżeli gustuje się w fantastyce, naprawdę warto sięgnąć. Polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Yumegari.

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Secretum.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  inka144

  15 października 2012

  Manga to nie dla mnie, chociaż fajnie, że w końcu wydano ją w Polsce 😉
  Miłej lektury z dalszymi częściami 😉

 2. Odpowiedz

  Cahir Aep Ceallach

  15 października 2012

  Okładka! 🙂

 3. Odpowiedz

  Nada

  16 października 2012

  Jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po jakąś mangę ,ale chyba czas to zmienić. 😉 “Carciphona” zapowiada się bardzo ciekawie. I okładka ładna… 😉

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie RecenzjeNajpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »