Bratnie Dusze – Elizabeth Chandler

Date
cze, 02, 2012

Czy istnieje życie po śmierci? Czy gdy umieramy, martwimy się o los osób, pozostawionych na Ziemi? Według Elizabeth Chandler to dusza jest ważna i nawet pozbawiona ciała, chce opiekować się bliskimi.

Miłość dwójki nastolatków jest tak silna, że istnieje nawet po śmierci. Po wypadku samochodowym, Tristan staje się aniołem, choć to może złe określenie. Bliżej mu do poltergaista, eterycznego bytu, który potrafi przemieszczać przedmioty. Chłopak, wraz z również nieżyjącą przyjaciółką, Lacey, zrobi wszystko, by ochronić ukochaną dziewczynę.

Po przygodzie na dworcu kolejowym wszyscy są przekonani, że Ivy chciała popełnić samobójstwo. Wszyscy, tylko nie jej przyjaciele o nadnaturalnych zdolnościach – Beth i Will oraz nie jej młodszy brat, który uratował dziewczynę przed straszną śmiercią pod kołami pociągu. Jej przyrodni brat, Gregory, kreuje ją na wariatkę i robi wszystko by zatruć jej życie. Przez niego odwróciła się od Ivy najlepsza przyjaciółka, własna matka uważa ją za psychicznie chorą, a dodatkowo, jakby tego było mu mało, chłopak znęca się nad jej ukochanym kotem. Możliwe, że dziewczyna by się załamała, gdyby nie to, że nareszcie uwierzyła w anioły – udało jej się zobaczyć i usłyszeć Tristana.

Wydawało mi się, że cykl o aniołach Elizabeth Chandler miał być trylogią. Okazuje się jednak, że w zapowiedziach widnieje już czwarta część. Trochę mnie to zirytowało, bo z jednej strony bardzo serię polubiłam, a z drugiej nie cierpię rzeczy, które wleką się w nieskończoność. „Bratnie dusze” mają na szczęście wyraźnie zarysowane zakończenie, z czego jestem bardzo zadowolona.

Książeczki z tej serii są stosunkowo cienkie i bardzo ładnie wydane. Wszystkie utrzymane w tonacji błękitu, z dobrze wykorzystaną okładką i bardzo dopracowane edytorsko oraz graficznie. Powieść czyta się niezwykle lekko, a jej fabuła jest naprawdę wciągająca. Cała zagadka wreszcie się wyjaśnia, a to, co dzieje się w międzyczasie, z łatwością jest w stanie zaintrygować czytelnika.

Bohaterowie, których wykreowała autorka, są moim zdaniem genialnie skonstruowani. Do ostatniej chwili nie znamy zamiarów Gregory’ego, nie jesteśmy pewni co Will czuje do Ivy, nie wiemy czy uda jej się odzyskać przyjaciółki. Wszystkie postacie zachowują się zupełnie realnie, nie ma w nich żadnej sztuczności. Fabuła jest przemyślana, a intryga jak najbardziej logiczna. Zagadka kryminalna stworzona na potrzeby książki jak najbardziej przypadła mi do gustu. Podczas czytania jest o czym myśleć. Akcja również toczy się w taki sposób, że nie można się nią znudzić. Powieść jest bardzo zgrabna i niesamowicie wciąga.

Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że Elizabeth Chandler udało się wnieść coś zupełnie nowego i świeżego do gatunku literatury paranormalnej. Największym minusem, który mogę zarzucić jej książkom, jest fakt, że kończyły się w strasznie niefajnych momentach. Teraz jednak, kiedy na rynku dostępne są już trzy części, ten problem czytelnicy mają z głowy i mogą czytać powieść jako jedną całość. Dla tych, którzy lubią duchy, anioły czy tematykę życia po śmierci, cykl będzie prawdziwą gratką. Wszystkim innym, powieść polecam jako bardzo przyjemną, relaksującą rozrywkę. Po książkę sięgnąć naprawdę warto! 

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Publicat.

Vicky

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Edyta

  3 czerwca 2012

  Znam to uczucie, gdy autorka odwleka definitywne zakończenie. 🙂 Ech… Okładka mi się podoba, bo w błękitach. Być może w potrzebie chwili zajrzę do tego cyklu. Dobry paranormal nie jest zły. 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Wsiąść do Pociągu: Europa

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »