Błękitny Zamek – Lucy Maud Montgomery

Date
gru, 05, 2013

blekitny-zamek-b-iext23019622W Polsce, nakładem wydawnictwa Egmont, po raz kolejny ukazało się wznowienie cudownej powieści Lucy Maud Montgomery, zatytułowanej „Błękitny Zamek”. Pisarka zasłynęła przede wszystkim z serii książek o Ani z Zielonego Wzgórza. Jest to jednak historia przyjemna, ale taka, którą czyta się raz, a wrócić można do niej po latach, natomiast „Błękitny Zamek” to dzieło niezwykłe, cudowne i inspirujące. Przyznam szczerze, że to jedna z moich ukochanych powieści.

Bohaterka “Błękitnego Zamku” to Valancy Stirling (w innym, starszym tłumaczeniu, występuje również jako Joanna). Dziewczyna jest już starą panną, żeby w jej wieku jeszcze nie być zamężną jest nie do pomyślenia. Żyje niemal jak w więzieniu, przytłoczona i zdominowana przez swoją najbliższą rodzinę. Przez całe życie czuje się brzydka, beznadziejna i bezużyteczna, a uciec może tylko w marzenia. Pewnego dnia jednak coś się zmienia. Dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora, a wtedy cały jej światopogląd przestawia się do góry nogami. Otrzymuje nową siłę, by przeciwstawić się rodzinie i wreszcie zacząć żyć po swojemu.

Tłumaczenie Joanny Kazimierczyk jest podobno pierwszym polskim przekładem nieskróconym i wiernym oryginałowi. Uważam, że jest literacko całkiem zgrabne. Dodatkowo sama książka jest pisana w taki sposób, że naprawdę trudno się od niej oderwać. Czytającemu poprawia humor i daje nadzieję na spełnienie marzeń. Gdybym miała komuś podać tytuł ulubionej książki, śmiało mogłabym powiedzieć, że jest to właśnie “Błękitny Zamek”. Choć nie jest to dzieło nowe, jest to tytuł, do którego zawsze wracam. To książka zupełnie inna od wszystkich pozostałych powieści autorki. Naprawdę sądzę, że warto ją przeczytać, ponieważ każdy powinien mieć swój “Błękitny Zamek”. Ja także mam własny.

Opisy w powieści są piękne i barwne, ale jednocześnie tekst nie zawiera dłużyzn. Niejednokrotnie marzyłam, by przenieść się w czasie i choć przez chwilę znaleźć się w tej oazie spokoju, którą opisuje autorka. Las, dzikie piękno, nie naruszona przez działanie człowieka przyroda. Ktoś, komu udało się zamieszkać w domku, który – choć nie dla każdego – może być zaspokojeniem podświadomej tęsknoty. Jedni wolą pałace, innym do szczęścia starczyłaby chatka położona w głuszy, na bagnach.

Bohaterowie w powieści są wykreowani w głęboki i żywy sposób. Sama Valancy to osoba nietypowa, jednocześnie zahukana, nie wierząca we własne siły myszka i kobieta, która dąży w życiu do spełnienia marzeń. Wyznacza sobie jakiś cel, a potem po prostu go osiąga. Wątek romantyczny jest pełen uroku i nie nachalny, a pisarce niejednokrotnie udało się jakimś ciekawym pomysłem zaskoczyć i oczarować czytelników. Fabuła nie jest pusta, a akcja, mimo że to powieść typowo obyczajowa, toczy się dość wartko. Bez przerwy coś się dzieje, a główna bohaterka w uroczy sposób zaskakuje i zniesmacza swoją rodzinę, by w końcu, szczęśliwym zrządzeniem losu, dobrnąć do własnego szczęścia w życiu i oczywiście wspaniałego happy endu.

Myślę, że nie potrafię na temat tej akurat książki napisać niczego obiektywnego, ponieważ za każdym razem gdy do niej wracam wywiera na mnie równie duże wrażenie. Nie dostrzegam w niej żadnych niedociągnięć, a opowiedziana historia, mimo że dzieje się tak dawno temu, niesie ze sobą przekaz ponadczasowy i zawsze aktualny. To po prostu dla mnie twór cudowny, stworzony chyba specjalnie po to, by przegonić wszystkie moje smutki i troski. Działa niczym mięciutki kocyk czy kubek ciepłej czekolady. „Błękitny Zamek” to mój powiernik i przyjaciel idealny. To książka, z którą nigdy nie zamierzam się rozstać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Nowaczytelnia

nowaczytelnia

O autorce słów kilka

Lucy Maud Montgomery (używała jedynie drugiego imienia – Maud) urodziła się 30 listopada 1874 roku w Clifton, na Wyspie Księcia Edwarda, jako jedyna córka Hugh Johna Montgomery’ego i Clary Woolner Macneill Montgomery. Kiedy miała 21 miesięcy, jej matka zmarła na gruźlicę. Ojciec przeniósł się na zachód Kanady, oddawszy dziecko do adopcji swoim teściom Alexandrowi Marquis Macneill i Lucy Woolner Macneill, zamieszkałym w rybackiej wiosce Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda. Dzieciństwo i młodość (z krótką przerwą na początku lat 90. XIX wieku) przyszła pisarka spędziła z dziadkami. Byli to ludzie o surowych zasadach – nie potrafili okazać wnuczce troski i uczuć. Ostoją dla Maud był Park Corner, dom jej ciotki Annie Macneill Campbell (siostry jej zmarłej matki). Ciotka była dla niej zawsze gościnna, okazywała jej miłość, a jej córki były dla Maud jak rodzone siostry.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »