Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Date
maj, 29, 2023

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Polskie wybrzeże Bałtyku to piękny region, cieszący się popularnością zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych. Niedawno nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się ładnie wydany, wielkoformatowy przewodnik wraz z którym zwiedzamy piaszczyste plaże i najbliższe okolice naszego morza. Zajrzyjmy do środka. 

Co znalazło się w książce?

Półwysep Helski, Mierzeja Wiślana, Wyspa Wolin, Gdańsk, Gdynia i Sopot, Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, parki narodowe, latarnie morskie, plaże, wydmy, flora i fauna związana z Bałtykiem, a nawet zamek krzyżacki w Malborku — wszystko to zostało opisane i ciekawie przedstawione na stronach książki autorstwa Jana Wilkanowskiego. Możemy poczytać w niej o tradycji, kulturze, turystyce, ale także o faunie i florze. Za szatę graficzną i świetne ilustracje w książce odpowiada natomiast pani Ola Krzanowska. Skąd wzięły się różne nazwy bursztynów? Dlaczego sinice są takie niebezpieczne? Co to jest stawa i dlaczego ma taki kształt? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w przewodniku.

Moja opinia i przemyślenia

„Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych” to książka, nad której wydaniem naprawdę się napracowano. Piękna i bogata szata graficzna, dobrej jakości papier, duży format i twarda, solidna oprawa. Wydanie zawiera też wiele ciekawej, merytorycznej wiedzy. Przyznam, że publikacja wywarła na mnie ogromnie pozytywne wrażenie i to mimo tego, że jestem przeciwniczką tak dużych wydań (ponieważ potem nigdy nie ma gdzie ich ustawiać). 

Wakacje nad morzem kojarzą mi się z dzieciństwem, ponieważ koniec sierpnia zawsze spędzałam na Mierzei Wiślanej, czasem w Krynicy Morskiej, a czasem w Stegnie. Poza tym jednak polskie wybrzeże ma bardzo wiele do zaoferowania, nie tylko piaszczyste plaże. Znajduje się wiele urokliwych nadmorskich miejscowości. Są one bogate w historię, kulturę i atrakcje turystyczne. Można je zwiedzać trasami rowerowymi lub piechotą. Każdy spędza tam czas wedle uznania. Można wylegiwać się na słońcu, kąpać w morzu, zwiedzać latarnie morskie, spacerować leśnymi szlakami, albo bawić się w tętniących życiem miasteczkach. O tym między innymi przypomina nam przewodnik. 

Podsumowanie

„Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych” to wartościowa, interesująca propozycja dla małych i dużych czytelników. Myślę, że książka idealnie nadaje się do wspólnej lektury. Dzięki pięknemu wydaniu nie sposób przejść obok niej obojętnie. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Angela

  22 czerwca 2023

  Cieszę się, że powstają takie książki jak ta. Jednocześnie dzieciaczki mogą poznać trochę szczegółów z życia Bałtyku i jego mieszkańców jak i mieć świetną zabawę.

 2. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  1 czerwca 2023

  O Bałtyku sama zawsze poczytam z olbrzymim zainteresowaniem.

 3. Odpowiedz

  Paulina

  31 maja 2023

  Muszę koniecznie sprawdzić czy jest już dostępna w bibliotece.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 czerwca 2023

   Chyba za szybko 🙂

   • Odpowiedz

    Paulina

    3 czerwca 2023

    U nas czasami dodają książki, które są zamówione, ale jeszcze nie dotarły.

 4. Odpowiedz

  Pojedztam

  31 maja 2023

  Muszę przyznać, że czuję się bardzo zainteresowana tą lekturą.

 5. Odpowiedz

  Malwina

  31 maja 2023

  Świetna książeczka dla dzieci i rodziców 🙂 Polecę znajomym ;D

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »