Anne z Zielonych Szczytów

Date
lip, 18, 2023

Anne z Zielonych Szczytów

Z pewnością każdy zna losy jedenastoletniej Ani Shirley, która trafia pod opiekę starszego rodzeństwa farmerów, Maryli i Mateusza Cuthbert. Dziewczynka ma nieprzeciętną urodę, piegi i rude włosy, a buzia się jej nie zamyka. Ma głowę pełną pomysłów i nierzadko ponosi ją wyobraźnia. Od czasu do czasu przytrafiają się jej niecodzienne wypadki, których następstw nie sposób przewidzieć. 

Popularność Anne i nowe tłumaczenie od wydawnictwa Marginesy

Książka doczekała się całej masy wydań i ekranizacji. Nic jednak dziwnego. Historia dziewczynki jest świetnie opisana, doskonale obrazuje ówczesne czasy, a do tego, mimo upływu lat, niezmiennie bawi całe pokolenia. Wydawnictwo Marginesy jednak poszło o krok dalej i zamiast zrobić po prostu  kolejny przedruk znanej serii, wydało Anię (lub jak kto woli Anne) w najbliższym oryginałowi tłumaczeniu, nad którym pracowała pani Anna Bańkowska.

Bardzo lubię serię o Anne z Zielonych Szczytów spod pióra doskonałej pisarki Lucy Maud Montgomery, ale muszę przyznać, że mimo iż przez moją biblioteczkę przewinęło się wiele różnych jej wydań, to takiego jeszcze nie miałam. Książka ma twardą oprawę i stonowaną szatę graficzną, która idealnie pasuje do pozostałych tomów serii. To powieść, którą z prawdziwą przyjemnością stawia się na swojej półce, w domowej biblioteczce. Mam nadzieję, że uda mi się uzbierać kompletną serię. 

Kim jest Lucy Maud Montgomery?

Gdybym miała powiedzieć, która pisarka najbardziej mnie inspiruje, z pewnością byłaby to właśnie Lucy Maud Montgomery. Wychowana została przez dziadków Alexandra i Lucy Macneill w małej wiosce na wyspie Księcia Edwarda. Inspiracją dla autorki do napisania „Ani z Zielonego Wzgórza” był artykuł w gazecie mówiący o parze, której przez pomyłkę oddano do adopcji dziewczynkę zamiast chłopca, a mimo to zdecydowali się oni ją zatrzymać oraz jej własne przygody i doświadczenia z dzieciństwa. Jej książki są pełne ciepła i miłości, ale jednocześnie przypominają nam, że nikogo w życiu nie szczędzi los. 

Na zakończenie

Sądzę, że „Anne z Zielonych Szczytów” to jedna z tych książek, które nigdy nie powinny zniknąć z kanonu lektur szkolnych. Niestety jest to też powieść, którą większość osób docenia dopiero w dorosłym życiu. Nastolatki najcześciej w ogóle nie są historią Ani Shirley zainteresowane, w najlepszym wypadku są skłonne obejrzeć ekranizację. Szkoda, bo to naprawdę wspaniała książka, obok której po prostu nie można przejść obojętnie. Ja sama jestem w niej szczerze zakochana.

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Maud Montgomery – Mary Henley Rubio

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pojedztam

  1 sierpnia 2023

  Myślę, że ta książka też może mi się spodobać.

 2. Odpowiedz

  Angela

  31 lipca 2023

  Nie przepadam za Ania, nie lubiłam jejd czytać w szkole. Obecnie nadal nie jest mi zn nią po drodze, ale z chęcią dam szansę nowemu tłumaczeniu.

 3. Odpowiedz

  Angela

  31 lipca 2023

  Ania była dla mnie w szkole jedną z najgorszych książek. Dział na dal mam do niej rezerwę, ale z chęcią dam szansę nowemu tłumaczeniu.

 4. Odpowiedz

  Anna

  28 lipca 2023

  Przeczytałam wszystkie części o Ani Shirley kilka razy w swoim życiu. Niestety współczesne tłumaczenia nie odpowiadają tej epoce. Warto sięgnąć po starsze wersje.

 5. Odpowiedz

  Marysia K

  27 lipca 2023

  Uwielbiam każdą część 🙂 tego nowego tłumaczenia nie znam ale jeśli będę miała ochotę odświeżyć sobie przygody Ani to chętnie sięgnę po to wydanie

 6. Odpowiedz

  Joanna

  26 lipca 2023

  Ja jakoś nigdy nie przepadałam za Anią, także tym razem nie czuję się zainteresowana tą lekturą. Znajdzie jedna ona wielu fanów 😀

 7. Odpowiedz

  Martyna K.

  25 lipca 2023

  Czytałam tylko Anię z Zielonego Wzgórza, ale wciąż mam w planach kolejne części.

 8. Odpowiedz

  Zuzanna

  25 lipca 2023

  Moja mama bardzo lubiła książki o Ani. Ja czytałam tylko pierwszą część ale to jeszcze w szkole 😉

 9. Odpowiedz

  Anna

  25 lipca 2023

  Mam ogromny sentyment do Ani, ciekawe, czy przekonałaby się do Anne…..

 10. Odpowiedz

  Malwina

  25 lipca 2023

  Oj tak jak chodziłam do szkoły to wcale lektur nie czytałam, a teraz jak tak z biegiem czasu jestem starsza to stwierdzam, że nie które z nich naprawdę są wartościowe. Muszę sobie ją przeczytać 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »