Alive / Żywi – Scott Sigler

Date
maj, 28, 2016

aliveBudzisz się samotna, przerażona, w ciemnym, ciasnym pomieszczeniu, a dodatkowo obudził cię ból. Nie wiesz kim jesteś, niemal niczego nie pamiętasz… to właśnie przydarzyło się Em, głównej bohaterce książki „Alive”. 

Grupa młodych ludzi powraca do życia z głębokiego snu. Są sami, zdani tylko na siebie nawzajem. Nie wiedzą co się dzieje, czy ktoś ich porwał? Uwięził? Co w ogóle się wydarzyło? Do tego każde z nich sądzi, że ma dwanaście lat i to właśnie jest dzień jego urodzin, tylko, że wyglądają na znacznie starszych – na młodych dorosłych. Mają na sobie zbyt ciasne ubrania, są spragnieni i głodni, czują strach, nie mają pojęcia gdzie się znajdują, ale wiedzą, że muszą się stamtąd jak najszybciej wydostać. Czy jednak, gdy opuszczą bezpieczne pomieszczenie, nie czeka na nich znacznie więcej nieznanych zagrożeń?

Muszę przyznać, że Scott Sigler stworzył niesamowicie pomysłową książkę dla młodzieży. Czyta się ją błyskawicznie szybko, została napisana w lekkim stylu, a zawarte w niej opisy niejednokrotnie bywają naprawdę groteskowe. Mimo że treść powieści jest dość przerażająca, to jednak nie odczuwa się tego ze wzmożoną siłą, ponieważ bohaterowie podchodzą do wszystkiego dość lekko (jest to działanie celowe autora, które posiada swoje uzasadnienie fabularne).

Mimo że stracili pamięć, bohaterowie posiadają swoje unikalne cechy, które sprawiają, że przynależą do jakiejś konkretnej grupy. Tylko Em ich nie posiada i zdaje się, że potrafi dostosować się do wszystkich. Jedyne czego pragnie to przewodzić całej grupie. Uważa, że nikt inny nie będzie się do tego nadawał tak dobrze jak ona, ale w trakcie ucieczki, gdy nabiera doświadczenia, wielokrotnie weryfikuje ten pogląd. Wyraźnie widać, że dziewczyna uczy się na własnych błędach.

Powieść trzyma w napięciu niemalże do ostatnich stron i dopiero pod koniec Scott Sigler zdradza czytelnikom swoją tajemnicę. Fabuła „Alive” jest spójna i przemyślana, a sama książka została zarówno świetnie napisana jak i przetłumaczona. Muszę przyznać, że obawiam się kolejnej części – co jeżeli nie będzie już taka dobra i nieprzewidywalna? Zwłaszcza, że „Alive” posiada już dość konkretne zakończenie.

„Alive” to tytuł, którego lekturę z czystym sumieniem mogę polecić, zwłaszcza tym, którzy lubią jak w powieści coś się bez przerwy dzieje. Tu nie ma miejsca na nudę, za to można snuć wiele własnych domysłów i teorii, a na koniec przekonać się czy były one prawdziwe. Scott Sigler stworzył nie lada łamigłówkę. Podsumowując – książka jest świetna, rewelacyjnie szybko się ją czyta i serdecznie ją wszystkim polecam!

Dziękuję!

569cf2cec9_wydawnictwo-feeria-podroze

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Beti G.

  29 maja 2016

  Ja się troszkę boję świata przedstawionego w takich tytułach.. Takim strasznym smutkiem mnie napawa ;o

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 maja 2016

   Właśnie w “Alive” się tego aż tak nie odczuwa, książka jest w większym stopniu nastawiona na samą tajemnicę tego co się dzieje i akcję.

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  29 maja 2016

  Wygląda na stworzoną idealnie dla mnie!!!

 3. Odpowiedz

  Natalia Z

  30 maja 2016

  Już niedługo biorę się za nią 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »