Akademia Dobra i Zła: Świat bez książąt – Soman Chainani

Date
sie, 10, 2015

3028452_ADiZ-02-RGB072-2„Świat bez książąt” to drugi tom serii „Akademia dobra i zła”. Po tym jak Sofia i Agata bezpiecznie wróciły do domu zakończenie ich historii okazało się być wcale nie do końca takie szczęśliwe. Z początku powrót dziewczynek wzbudzał wśród mieszkańców niewielkiego miasteczka ogromną radość. Z czasem jednak stał się codziennością i ku wielkiemu niezadowoleniu Sofii wszystko wróciło do normy. Tym razem jednak również Agata nie była szczęśliwa. Zapragnęła czegoś jeszcze – życia u boku swojego księcia.

Tym razem, gdy dziewczęta wracają do Akademii Dobra i Zła okazuje się, że nic nie jest takie jakie powinno być. Dobra księżniczka wybrała złą czarownicę zamiast przystojnego księcia, a to zmieniło nie tylko ich baśń. Zarówno Nigdziarki jak i Zawszanki uznały, że mężczyźni nie są im do niczego potrzebni. Są teraz silne, niezależne i same kreują swoje historie, zaś osławiona, baśniowa Akademia stała się Akademią dla dziewcząt pragnących by chłopcy stali się ich niewolnikami.

Soman Chainani w cudownie karykaturalny sposób przedstawia w swojej powieści zlepki przeróżnych baśni. Dzięki bogatej wyobraźni pisarz wykreował barwny świat, w którym nic nie jest zwyczajne czy oczywiste. Mimo że okładka oraz sam tytuł właściwie sugerują książkę dla dzieci są to bardzo mylne przesłania. Powieść ma naprawdę niewiele wspólnego z popularnymi seriami dla 12-13 latek w stylu „Monster High” czy „Ever After High”.

„Akademia Dobra i Zła” to mroczna powieść, ukrywająca niejedno przesłanie. Posiada ciekawą fabułę i wartką akcję. Wielokrotnie potrafi zaskoczyć, ale mimo swojej groteskowości również i oczarować. Nawet baśnie rządzą się swoimi własnymi prawami i tak jak w wypadku podróży w czasie nawet najdrobniejsze nieprzestrzeganie tych praw może wszystko zmienić doprowadzając do prawdziwej katastrofy.

Zarówno pierwszą jak i drugą częścią „Akademii Dobra i Zła” jestem niezwykle oczarowana. Co prawda śmiało można powiedzieć, że jest to opowieść o miłości, przyjaźni i trudnych wyborach, ale ja bardziej skupiłabym się na stwierdzeniu, że to pełna czarnego humoru, groteskowa historia w stylu tych stworzonych przez Tima Burtona.

„Świat bez książąt” serdecznie wszystkim polecam. Soman Chainani i tym razem nie zawiedzie swoich czytelników. Jeżeli masz ochotę na baśniową, ale nie przesłodzoną, fantastyczną, pełną wartkiej akcji i ciekawych bohaterów książkę, „Akademia Dobra i Zła” to idealny wybór właśnie dla Ciebie.

Dziękuję!

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Always SadLess

  10 sierpnia 2015

  Ma świetną okładkę, ale jakoś tak mi ona nie po drodze.
  P.S. Piękny szablon!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »