A… a… a… kotki dwa – Ewa Szelburg-Zarembina

Date
gru, 11, 2014

a-a-a-kotki-dwa-b-iext26925153Lubimy wspominać nasze dzieciństwo. Smaki potraw, zabawy, cudowne chwile. Ja bardzo dużym sentymentem darzę wiersze Ewy Szemburg-Zarembiny, które w formie kołysanek śpiewała mi mama. Ujrzenie ich w tak pięknym wydaniu, sprawiło mi ogromną radość.

“A… a… a… kotki dwa” to książeczka zawierająca 23 utwory Ewa Szelburg-Zarembiny (zarówno te wszystkim znane jak i takie nieco mniej popularne) oraz wiele barwnych ilustracji autorstwa Aleksandry Michalskiej – Szwagierczak. Tom został wydany w twardej oprawie i formacie A4, dzięki czemu prezentuje się naprawdę wspaniale.

Ewa Szelburg-Zarembina (właściwie Irena Ewa Szelburg) była powieściopisarką, poetką, dramaturgiem i eseistką. Najbardziej znana jest jej twórczość dla dzieci i młodzieży. Artystka urodziła się 10 kwietnia 1899 w Bronowicach koło Puław, a zmarła 28 września 1986 w Warszawie. Była Pierwszym Kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu, funkcję tę pełniła w latach 1968–1976, a także członkiniom Zarządu stołecznego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w 1949 roku. Jej twórczość – zwłaszcza ta dla najmłodszych – znana i lubiana jest do dzisiaj.

Do wielu wierszy dla dzieci Ewy Szemburg-Zarembiny została skomponowana muzyka. Piosenki śpiewają takie gwiazdy jak Anna Jantar. Moje ulubione teksty to “Idzie niebo” oraz “Złoty jeż”. Gdy byłam mała mogłam słuchać ich bez końca, a krótka historyjka o zaklętym w jeża księciu wywoływała we mnie wiele emocji i powodowała burzę rozmyślań.

Zawsze wywierał na mnie ogromne wrażenie fakt jak można przekazać w kilku, krótkich, rymowanych zdaniach ciekawą i spójną historię, która przemawia do dzieci i najczęściej sprawia, że dodają sobie do niej własną, dalszą część. Są to wierszyki, które w prosty sposób można zapamiętać, a w tym wydaniu równie łatwo samodzielnie przeczytać, także książeczka ma szansę w pozytywny sposób wpłynąć na rozwój niejednego malucha.

Nie można również nie zwrócić uwagi na ładne, kolorowe i stwarzające niezwykły klimat ilustracje. Kotki czy “myszątka” są przeurocze, a przejście na strony utworu “Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” robi wrażenie. Książeczka bez wątpienia rzuciła na mnie czar.

Dzięki tomikowi “A… a… a… kotki dwa” przeżyłam cudowną podróż w czasie i na chwilę powróciłam do wczesnego dzieciństwa. Jest to zbiór wierszy, który serdecznie polecam wszystkim rodzicom. Myślę, że maluchy będą oczarowane zarówno samą, baśniową treścią jak i niezwykłymi, stworzonymi do niej ilustracjami. Można by im również zaprezentować skomponowaną specjalnie do niektórych tekstów muzykę.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

logo-zysk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Kaśka P.

  11 grudnia 2014

  Ach te młodzieńcze lata 🙂

 2. Odpowiedz

  Dawid

  11 grudnia 2014

  Każdy lubi wracać myślami do dzieciństwa… Aktualnie sam mogę śpiewać kołysanki mojej córeczce… Szkoda tylko, ze kojarzę jedną i tą samą a jakoś do nowych mi sie nie śpieszy. ale poszukam i chętnie zerknę na te wiersze co opisujesz… Jedno słowo a wiele potrafi znaczyć, a co dopiero parę spójnie złożonych i dobranych słów…

 3. Odpowiedz

  Joanna Stoczko

  12 grudnia 2014

  A ja chętnie wrócę do dzieciństwa za sprawą dwóch kotków 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »