7 razy dziś – Lauren Oliver

Date
sie, 25, 2015

7-razy-dzis-b-iext28562035„7 razy dziś” to debiutancka powieść Lauren Oliver, która przez wiele tygodni utrzymywała się w pierwszej dziesiątce bestsellerów „New York Times”. Po raz pierwszy w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Otwarte już w 2011 roku. Teraz, w 2015, doczekała się swojego wznowienia.

Sam wiedzie cudowne życie, a przynajmniej tak próbuje się czuć i to sobie podświadomie wmawia, starając się nie dostrzegać rzeczy, które jej przeszkadzają oraz tych elementów, których jej zdecydowanie do szczęścia brakuje. Ona i jej paczka są popularne w liceum, mogą robić co tylko sobie zażyczą, a i tak wszystko ujdzie im na sucho. Sam ma przystojnego chłopaka o którym marzyła już od paru lat (tylko wcześniej nie była dla niego dość dobra). Posiada przyjaciółki, z którymi się świetne bawi, flirtuje z nauczycielem i ignoruje swoją młodszą siostrę. Wszystko do czasu fatalnej imprezy… Pijane i nieuważne dziewczyny doprowadzają do wypadku. Sam czuje jak umiera, a potem… budzi się tego samego dnia i wszystko przeżywa od nowa.

Myślę, że zarys powieści brzmi nieco banalnie i znacznie więcej osób skusiło się na sięgnięcie po książę dopiero zapoznawszy się z trylogią „Delirium” spod pióra tej samej pisarki. Historia była rewelacyjna, więc nic dziwnego, że fani pragnęli poznać również wcześniejsze dzieła Autorki. Czy jednak „7 razy dziś” jest równie dobrą książką?

Akcja toczy się wartko, ale oscyluje przede wszystkim wokół szkolnego życia i wredności oraz egocentryzmu nastolatków. Wątek fantastyczny został wyraźnie zarysowany, stanowi jednak jakby tło do codziennego życia i stopniowej przemiany jaka zachodzi w głównej bohaterce. Powieść jest niezwykle realistyczna i prawdziwa. Nie ma w niej ckliwości czy mdłych elementów. Pod każdym aspektem została stworzona rozsądnie i z umiarem. Żaden bohater nie jest idealny, wszyscy mają swoje wady, a Sam powoli próbuje dotrzeć do wnętrz przyjaciół i oczywiście lepiej poznać samą siebie.

Myślę, że „7 razy dziś” to świetna książka młodzieżowa. Nie została w żaden sposób ugrzeczniona, przesłodzona czy ułagodzona. Przedstawia świat bez cenzury i rzeczy, które mogą wydarzyć się naprawdę – nawet w naszym najbliższym otoczeniu. Sam dostała szansę by coś zmienić – inni jednak nigdy jej nie otrzymają, dlatego powinni myśleć zawczasu o tym jak traktują otaczające ich osoby. Lauren Oliver stworzyła bardzo mocne przesłanie – rzeczywistość może być znacznie lepsza jeśli tylko ludzie zaczną patrzeć dalej niż na czubek własnego nosa. Polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Otwarte

otwarte

26 sierpnia 2015

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Edyta

  26 sierpnia 2015

  Fajna i mądra opowieść. Czytałam z prawdziwą przyjemnością.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »