Zdecydowanie nietypowy – Nora Raleigh Baskin

Date
mar, 02, 2017

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak to jest być kimś kto wyróżnia się z tłumu? Innym? Nietypowym? „Zdecydowanie nietypowy” to historia opowiedziana z punktu widzenia dwunastoletniego, autystycznego chłopca.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”59A7FF” ccolor=”538CE0″ bcolor=”6E6E6E” bgcolor=”E0E0E0″ cbgcolor=”91CEED” bgcolorto=”B3B3B3″ cbgcolorto=”C9F6FF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]autor: Nora Baskin
tłumaczenie: Katarzyna Gotlin
okładka: Katarzyna Borkowska
liczba stron: 201
wydawnictwo: Linia
data wydania: marzec 2017
ISBN: 978-83-63000-46-2[/stextbox]

Jason Blake ma uczucia, po prostu nie wyraża ich na głos, tak jak robią to inni ludzi i przez to oni myślą, że w ogóle ich nie posiada. Jason nie jest zbyt rozmowny i nie zawsze panuje nad swoimi ruchami, a przez to otoczenie uznaje go za upośledzonego i niezbyt inteligentnego. Chłopiec jednak znalazł sposób na to jak wyrazić siebie. Pisze opowiadania. Przejmujące, wyraziste i niezwykle prawdziwe.

„Zdecydowanie nietypowy” to przejmująca historia autystycznego chłopca, który żyje w swoim własnym świecie. Czasami łączy go mostem ze światem neurotypowych ludzi, ale najczęściej czuje się po prostu niezrozumiany. Sama w sobie odmienność nie jest czymś strasznym, przeraża jednak to jak reagują na nią ludzie, którzy uważają się za normalnych.

Żeby dobrze zrozumieć zawarte w książce przesłanie, trzeba zacząć od początku. Czym jest autyzm? Jest to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Choroba polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania. Zaburzenie na tle neurorozwojowym wcale nie należy do rzadkich przypadków. W Polsce cierpi na nie jedno na trzysta dzieci. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – jedno na sto (chociaż to akurat moim zdaniem może się wiązać z lepszym diagnozowaniem choroby).

Nora Raleigh Baskin w prostych, ale niezwykle trafnych słowach opisała odczucia autystycznego dziecka i zwróciła uwagę na elementy, które są dla niego niejasne i rzeczy, których musi się nauczyć by móc „poprawnie” funkcjonować w społeczeństwie. Gdyby świat był idealnym miejscem, nikomu nie przeszkadzałoby to, że chłopiec nie patrzy na niego gdy mówi i nie zawsze czuje potrzebę by odpowiadać. Jednak świat nie jest idealny i Jason musi nauczyć się pewnych sztuczek i zawsze pamiętać czego od niego oczekuje otoczenie.

Trudno jest być innym, nie dotyczy to jednak tylko autyzmu. Wszystko co nas wyróżnia postrzegane jest jako coś złego. Niekiedy chodzi o wygląd innym razem o zachowanie czy o brak jakiejś umiejętności. Niektórzy ludzie zawsze są w stanie odnaleźć coś, co w ich oczach czyni pozostałych gorszymi.

„Zdecydowanie nietypowy” to historia, która nie wprawiła mnie w lepszy nastrój ani nie zmieniła mojego spojrzenia na świat. Pozostawiła za to w głowie natłok myśli i ogromną ilość obrazów. Czy jednak to właśnie takie książki nie są najlepsze?

Dziękuję!

[stextbox id=”custom” caption=”O Autorce słów kilka” bwidth=”2″ color=”59A7FF” ccolor=”538CE0″ bcolor=”6E6E6E” bgcolor=”E0E0E0″ cbgcolor=”91CEED” bgcolorto=”B3B3B3″ cbgcolorto=”C9F6FF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Nora Raleigh Baskin to amerykańska autorka książek dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród. Znana polskim czytelnikom dzięki książce Ruby po drugiej stronie, jeszcze raz po mistrzowsku przedstawia wewnętrzny świat dziecka, które musi szukać wśród ludzi zrozumienia dla swojej odmienności. [/stextbox]

Zdecydowanie nietypowy – Nora Raleigh Baskin

[buybox-widget category=”book” ean=”9788363000462″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

9 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Kamila Posobkiewicz

  2 marca 2017

  To musi być ciekawa książka! Jako terapeuta trochę liznełam problem autyzmu i wiem, że to niezwykły osobliwy świat…

 2. Odpowiedz

  Och!Wychowanie

  2 marca 2017

  Odmienne zachowanie (w tym to wynikające z autyzmu) łatwo krytykować, trudniej zrozumieć. Obserwuję, że coraz więcej w naszym otoczeniu jest tej odmienności. W związku z tym szczególnie cenię popularyzowanie literatury i wiedzy z tego zakresu 🙂

 3. Odpowiedz

  Andrzej

  2 marca 2017

  O autyzmie czytalem bardzo duzo i z wielka ochotą przeczytam coś więcej!

 4. Odpowiedz

  ksiazkoholikzpowołania

  2 marca 2017

  Mam wrażenie, że może być to niezwykle “trudna” pod względem tematu lektura. Obecnie, społeczeństwo nie toleruje inności w żadnym wypadku, nawet stroju. Z chęcią przeczytam 🙂

 5. Odpowiedz

  Dominika

  3 marca 2017

  Nie czytałam tej książki, ale myślę, że jest warta uwagi. Autyzm to bardzo trudna choroba.

 6. Odpowiedz

  Książko, miłości moja.

  3 marca 2017

  Zapisuję sobie tę książkę na listę. Juz dawno chciałam przeczytać lekturę, która porusza temat autyzmu – bardzo interesuje mnie ta choroba, chciałabym się o niej jak najwięcej dowiedzieć, a przybyłym mam wrażenie, że takie powieści potrafią wzbudzić emocji. Pozdrawiam

 7. Odpowiedz

  Doris EM

  3 marca 2017

  Sama okładka przykuwa uwagę, co dopiero reszta! A opis na prawdę zachęcający !

 8. Odpowiedz

  Paulina Biernacka

  6 marca 2017

  Sama mam w rodzinie dziecko chorujące na autyzm i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak momentami ciężka jest ta choroba. Mimo wszystko cieszę się, że żyjemy w czasach, kiedy tego typu przypadki mają możliwość rozwoju mimo swojej „inności”. 🙂

 9. Odpowiedz

  Bookendorfina

  3 lipca 2019

  Jak najbardziej sięgnę po tę książkę, warto poznać świat z innej perspektywy, aby zrozumieć drugiego człowieka, a tym bardziej dziecko.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »