Zwyrodniali  – Cawthon Scott , Breed-Wrisley Kira

Date
kwi, 17, 2021

Zwyrodniali  

Przyznam szczerze, że świat gry Five Nights at Freddy’s w ogóle mnie nie interesował, dopóki nie polubiła go moja najstarsza córka. Zaczęła rysować postacie, grać w gry i oczywiście czytać książki z serii. Dałam więc szansę tej oryginalnej historii. Jakie wywarła na mnie wrażenie?

Zarys fabuły 

Od strasznych wydarzeń w Pizzerii Freddy’ego Fazbeara minął rok. Charlie ze wszystkich sił próbuje zapomnieć o tamtych wydarzeniach. Nie jest jej to jednak pisane. Wciąż prześladują ją koszmary, a w pobliżu jej szkoły zaczynają pojawiać się ciała. Czy jednak będą to jedyne ofiary? A może tym razem i jej samej nie uda uniknąć się śmierci? 

Moja opinia i przemyślenia

„Zwyrodniali” to wznowienie, a zarazem drugi tom serii (pierwszym są „Srebrne oczy”).

Książka napisana jest lekkim i prostym językiem. Wciąga od samego początku. Moja nastoletnia córka bardzo lubi takie historie i to właśnie one skłaniają ją do czytania. Uważam to za duży plus lektury. Dodatkowo myślę, że horrory dla młodszych czytelników są raczej rzadko spotykanym gatunkiem, dlatego tym bardziej Five Nights at Freddy’s to naprawdę wyjątkowa seria. Ani trochę nie dziwi mnie jej ogromny sukces. 

Bardzo spodobało mi się, że występujące w powieści animatroniki zostały dobrze i szczegółowo opisane. Nie trzeba znać gry, by móc je sobie bez trudu wyobrazić. Moja córka bardzo lubi je rysować i być może, właśnie dzięki tym opisom, odkryje jakichś nowych modeli dla swoich fantastycznych prac. 

Fabularnie historia również jest ciekawa. Być może tym razem ma więcej elementów kryminalnych niż poprzednie części, ale to zawsze jakaś miła odmiana. Czytaniu towarzyszyły mi odgłosy z włączonej na PlayStation gry, co również miało swój niewątpliwy urok i wpływ na klimat całej lektury. Jestem przekonana, że każdy, kto je zna, będzie wiedział o co mi chodzi.  

Podsumowanie

Ani odrobinę nie dziwi mnie, że wydawnictwo Feeria Young zdecydowało się na wznowienie nakładu serii Five Nights at Freddy’s. Szczególnie teraz, gdy mimo upływu lat, gra znów stała się niezwykle popularna wśród młodzieży. Myślę, że „Zwyrodniali” to doskonały, a zarazem nieoczywisty prezent dla młodego czytelnika. Moja nastoletnia córka z książki jest bardzo zadowolona. To jeden z niewielu tytułów, który bez trudu potrafi zachęcić ją do czytania. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Wrona – Margaret Owen 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  4 maja 2021

  Moje córki tez przepadły w klimacie tego growego uniwersum. Rysują tego królika (nie pamiętam nazwy) czy Frediego. Książek jeszcze tylko nam brakuje do szczęścia.

 2. Odpowiedz

  Anszpi

  4 maja 2021

  Nie czytałam pierwszego tomu, więc nie zdecyduję się na ten zwłaszcza, że aktualnie czeka na mnie 12 książek

 3. Odpowiedz

  DeVi

  29 kwietnia 2021

  Nie znam gry, więc tym bardziej nie kojarzę całości. Chyba nieco poszperam 😀

 4. Odpowiedz

  Malwina

  29 kwietnia 2021

  Pierwsze słyszę i gry też nie są mi za bardzo bliskie, ale może mój brat będzie wiedział co w trawie piszczy i się skusi 🙂

 5. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  29 kwietnia 2021

  Nie kojarzę ani gry, ani książkowej wersji, ale pewno znajdzie ona swoich odbiorców.

 6. Odpowiedz

  shikatemeku

  29 kwietnia 2021

  Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym tytule i autorze, jednakże zapowiada się bardzo wciągająco – chętnie bym przeczytała 🙂

 7. Odpowiedz

  Agaman

  28 kwietnia 2021

  Przyznam, ze pierwszy raz słyszę o tej ksiazce a tutaj jeszcze siw okazuję,ze to jakies universum gry… mam co nadrabiac 🙂

 8. Odpowiedz

  todoarmo. pl

  23 kwietnia 2021

  Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, jednak zapiszę sobie jej tytuł.

 9. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  23 kwietnia 2021

  Tej pozycji nie miałam okazji poznać i tak naprawdę chyba nie słyszałam ani o książce, ani o autorze wcześniej. Czuję się zainteresowana.

 10. Odpowiedz

  Koralina

  19 kwietnia 2021

  mnie kusi już sama okładka. nie słyszałam o grze, ale to dobry pretekst do nadrobienia 🙂

 11. Odpowiedz

  Lilianna

  19 kwietnia 2021

  Nie wiem czy będę miała czas ma przeczytanie tej książki. Ale i tak wpisze ją na swoją listę.

 12. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  19 kwietnia 2021

  Powiem Ci szczerze, że nie wiem skąd Ty bierzesz te książki. Ja nawet nie miałam pojęcia, że taka jest. Lubię do ciebie zaglądać i dostawać garść inspiracji. Tak trzymaj !

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   28 kwietnia 2021

   Dlatego lubię zaglądać na blogi ksiązkowe, zawsze znajdę tytuł, który mnie zainteresuje, a który był inaczej pominęła. 🙂

 13. Odpowiedz

  justyna

  19 kwietnia 2021

  Nie znam zupełnie tej gry, może dlatego że nia mam czasu na taką rozrywkę. Sama recenzja bardzo ciekawa.

 14. Odpowiedz

  Wiktoria

  19 kwietnia 2021

  Raczej to nie powieść dla mnie. Opis mnie jakoś nie zachęca.

 15. Odpowiedz

  widzepodwojnie.com

  19 kwietnia 2021

  Nie znałam gry, ani książka mi nic nie mówi. Nie jestem przekonana czy to do końca mój klimat.

 16. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń Pasieka Kulturalna

  19 kwietnia 2021

  Słyszałam o tej serii, ale nie wiem, czy się skuszę

 17. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  19 kwietnia 2021

  Gry zupełnie nie zna, aż muszę podpytać moją młodzież, czy ją kojarzą. :0 A po tego typu książki chętnie sięgam, mroczne klimaty to jest to, co lubię najbardziej, nawet skierowane do młodych czytelników. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły