Zaginione miasto – Anna Klejzerowicz

Date
lis, 07, 2016

zaginioneAnna Klejzerowicz jest pisarką, publicystką, fotografem oraz redaktorką. Napisała wiele artykułów z zakresu historii sztuki oraz zdjęć teatralnych i artystycznych. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Atelier w Sopocie. Moją ulubioną powieścią, która ukazała się spod jej pióra jest „Czarownica”. Czy zauważyliście jak piękne okładki mają wszystkie książki Anny Klejzerowicz? Chyba pisarka musi mieć jakieś niezwykłe znajomości wśród projektantów. Patrząc na grafikę „Zaginionego miasto” po prostu nie sposób uwolnić się od tej książki.

„Zaginione miasto” to już czwarty tom cyklu przygód dziennikarza śledczego Emila Żądło, a pierwszy z którym ja miałam do czynienia (co zdradzę już teraz – będę musiała szybko nadrobić). Fabuła rozpoczyna się podczas wojny, gdy wysoki rangą esesman postanawia na czas wojny ukryć skarb. W czasach współczesnych akcja opiera się na wątku morderstwa starego człowieka, który miał obsesję na punkcie zaginionego miasta. Brak motywu, brak podejrzanych, koniec a zarazem początek wątku romantycznego pomiędzy bohaterami. Gdy jednak ostatecznie uda się wpaść na jakiś trop, akcja powieści nabiera prawdziwego rozmachu.

Obok wątku kryminalnego w książce pojawia się także historia obyczajowa, romans i przyjemnie rozwinięty wątek historyczny. Nieco żałuję, że nie znam jeszcze poprzednich części i obca była mi wspólna przeszłość bohaterów. Mimo to powieść czytało mi się przyjemnie i bez trudu udało mi się zatonąć w wydarzeniach. Pisarka posiada sporą wiedzę i potrafi się nią podzielić z czytelnikami, a dodatkowo w znakomity, plastyczny sposób łączy historię z teraźniejszością.

Bardzo lubię powieści spod pióra Anny Klejzerowicz. Są mądre, rzeczowe, dobrze napisane, a jednocześnie niezwykle ciekawe. Pisarce z pewnością nie można odmówić ani pomysłowości ani talentu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to historia dla miłośników typowych kryminalnych zdarzeń. W książce bardziej odnajdą się osoby lubiące wątki historyczne i powieści obyczajowe.

„Zaginione miasto” to lekka, niewymagająca i przyjemna lektura, która jednak nie jest płytka i pusta, tak jak wiele pozycji z kanonu współczesnej beletrystyki. Jak wspomniałam już wcześniej, z przyjemnością zapoznam się z poprzednimi częściami cyklu, a innych czytelników zachęcam by zrobili dokładnie to samo. Z pewnością nie pożałujecie swojej decyzji.

Dziękuję!

replika

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »