Zacisze Gosi – Katarzyna Michalak

Date
cze, 19, 2014

Michalak_ZaciszeGosi_500pcx“Zacisze Gosi” jest kontynuacją “Ogrodu Kamili”. Następną natomiast częścią “Kwiatowej serii” będzie “Przystań Julii”. Kamila ma swój wymarzony dom i różany ogród, oraz pracę którą pokochała. Odnalazła również ojca. Jedyne co jej jeszcze doskwiera, to fakt, że ukochany z powodu szoku powypadkowego stracił wzrok, a teraz, w bardzo drogiej i prestiżowej klinice w Szwajcarii, lekarze nie pozwalają mu się kontaktować ani z nią, ani nawet z najbliższą rodziną – wszystko dla dobra terapii.

Choć książka nosi tytuł “Zacisze Gosi”, to w dalszym ciągu jest ona przede wszystkim o Kamili, a druga bohaterka została zepchnięta nieco na drugi plan. Na ulicę Leśnych Dzwonków wprowadza sie także nowa sąsiadka – Julia, samotna kobieta odrzucona przez własną rodzinę. Mimo że wszystkie trzy bywają bardzo nieszczęśliwe i źle traktowane przez los, ze wszystkich sił starają się nawzajem wspierać.

Jeżeli wziąć pod uwagę styl, to książka jest napisana znacznie lepiej od “Ogrodu Kamili”. Historia jest pełniejsza i pojawia się w niej jedynie dziejąca się w fabule akcja, zamiast skrawków skrótowych wypowiedzi. Powieść czyta się oczywiście równie szybko co pierwszą część. Jak wielu niedociągnięć by jej nie wypominać, to jedno jest pewne – niezaprzeczalnie wciąga.

Podczas czytania odniosłam wrażenie, że pisarka w sadystyczny sposób nienawidzi swoich bohaterów. Znęca się nad nimi na każdym kroku, wymyślając coraz to nowe kłody, które może rzucić im pod nogi. Mają wypadki, chorują na śmiertelne choroby, są wysyłani na front wojenny, gdzie ostatecznie giną (akurat na szczęście to ostatnie nie dotyczy “Kwiatowej serii”). Tu opinię mam taką samą, jak w przypadku pierwszego tomu – powieść przypomina wieloodcinkowy telewizyjny serial, a jak wiadomo mają one zarówno swoich wielbicieli jak i zagorzałych przeciwników.

Jest też w “Zaciszu Gosi” nieco tego, co w prozie pisarki zawsze najbardziej lubiłam. Mam na myśli taką magiczną baśniowość przedstawionej historii. To, że wszystko może się w niej wydarzyć, ale w tym pozytywnym akcencie. Los niesie ze sobą wystarczająco wiele przykrych zdarzeń, bym miała chcieć czytać o nich jeszcze w książkach. Nie lubię obserwować cudzego nieszczęścia, nawet gdy tym kimś jest jedynie bohater literacki. Zdecydowanie wolę “happy endy” i fabułę, która niesie ze sobą nadzieję. Mimo tego, że dzieje się źle, to jednak bohaterowie jakoś w życiu sobie radzą. Całym sercem liczę na to, że tak właśnie będzie w “Przystani Julii”.

Ponownie, “Zacisze Gosi”, to książka co do której żywię mieszane uczucia. Z jednej strony powieść szybko się czyta i bardzo wciąga, z drugiej jednak posiada kilka braków i pozostawia po sobie bardzo nieprzyjemne uczucia. Myślę jednak, że swoją przygodę z prozą pisarki w dalszym ciągu będę kontynuowała. Może jeszcze kiedyś stworzy historię, w której zakocham się tak bardzo jak w “Poczekajce” czy w zupełnie już baśniowej powieści “Lato w Jagódce”.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak

znak

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Aga

  4 stycznia 2017

  Dla mnie w tego typu powieściach najważniejsza jest akcja, lubię kiedy bohaterowie przeżywają ogromne emocje a ja razem z nimi. Czasami w życiu tak jest, że wali się cały świat, ale chodzi o to żeby się nie poddawać. Ta książka wywołała u mnie całą masę przeróżnych emocji i dlatego tak bardzo mi się podoba, byłam w stanie wczuć się w sytuację i problemy bohaterów i za to cenię Autorkę.

 2. Odpowiedz

  tosiaantonina

  26 czerwca 2014

  Myślę, że kiedyś sięgnę po tą książkę 🙂

 3. Odpowiedz

  CARMILLE

  20 czerwca 2014

  A kiedy jakieś opowiadanie? Bo nie ma co czytać konkretnego niestety…

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 czerwca 2014

   Jeżeli pytasz o moją twórczość, to staram się skończyć Deja Vu i Słodycz Piekła. Chciałabym móc codziennie coś do nich dodawać, jestem jednak przez pracę mocno ograniczona czasem. Nawet weekendów nie mam wolnych.

 4. Odpowiedz

  Weronika Z.

  20 czerwca 2014

  Ja ”Zacisze Gosi” mam na półce i niedługo zobaczę czy spodoba mi się bardziej niż kontynuacja 🙂
  Bardzo fajna recenzja!

  • Odpowiedz

   asiaadamczyk11

   31 stycznia 2017

   Mimo ze Zacisze Gosi przepełnione jest nieszczesciem i smutkiem a ja wole happy endy – ta ksiazka przypadla mi do gustu. Jest taka prawdziwa, taka życiowa i pokazuje ze los jest przewrotny i w kazdej chwili może się zmienić. Fajna pozycja na oderwanie się od rzeczywistosci.

  • Odpowiedz

   Marta

   6 lutego 2017

   “Podczas czytania odniosłam wrażenie, że pisarka w sadystyczny sposób nienawidzi swoich bohaterów.” Jak czasem słyszę historię moich dawnych znajomych, to też mam wrażenie że wali im się na głowę wszystko co możliwe … Takie życie.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły